Eurowizja 2021: Kompozytorzy z Portugalii, wirtualna publika w Szwecji i nowe logo konkursu • Czy Polska weźmie udział w Eurowizji Junior 2021?

Portugalski nadawca RTP ogłosił, że finał selekcji Festival da Cancao 🇵🇹 odbędzie się 6 marca, a półfinały 20 i 27 lutego. Opublikowano też listę kompozytorów, którzy będą odpowiedzialni za przygotowanie piosenek festiwalowych oraz dobór wykonawców. Według portalu Wiwibloggs najbardziej ekscytującymi nazwiskami są Carolina Deslandes (w 2010 roku zajęła 3. miejsce w „Idolu”, aktualnie jest jedną z najbardziej znanych wokalistek i songwriterek w kraju), Virgul (wielokrotny laureat MTV Music Awards), Neev (wokalista i kompozytor specjalizujący się w mieszaniu popu z różnymi gatunkami muzycznymi,fot.) oraz Keretus (portugalska grupa złożona z DJ-ów i producentów). Na liście jest też 51-letni Helder Moutinho znany z tworzenia muzyki Fado czy pochodząca z Francji Anne Victorino de Almeida. Spośród 20 kompozytorów dwóch wyłoniono w ramach otwartego konkursu, do którego nadesłano prawie 700 zgłoszeń. Jury wybrało Pedro Goncalvesa i Miguela Maroco. O tym, kto zaśpiewa ich utwory zadecydują sami autorzy – oczywiście może się zdarzyć tak, że wykonają je samodzielnie. W 2020 roku samodzielnie śpiewali swoje utwory m.in. Jimmy P, MEERA, Throes + The Shine czy Filipe Sambado. W półfinałach FdC spośród 10 piosenek wyłonionych będzie pięć najlepszych, które trafią do finału. Co ciekawe, w przypadku remisu w półfinałach decydować będzie wyższa nota od jurorów, natomiast w finale role się odwrócą i to widzowie będą mieć decydujący głos, jeśli piosenki ze sobą zremisują.

🇸🇪 Melodifestivalen: Danny Saucedo faworytem w Szwecji

Ruszyły już zakłady bukmacherskie mające wytypować zwycięzcę Melodifestivalen 2021. Na razie bazuje się tylko na nazwiskach, bo piosenek jeszcze długo nie poznamy. Aktualnie największe szanse mają Danny Saucedo (3,45), Eric Saade (5,5) i The Mamas (8,4). Z drugiej strony tabeli znajdziemy duet Eva & Ewa oraz Julię Alfridę – według bukmacherów panie mają najmniejsze szanse na wygraną. Wiemy, że Melodifestivalen w 2021 odbędzie się w całości w Sztokholmie, ale fani oczekują, że Szwedzi staną na wysokości zadania i przygotują show nie odstające od poprzednich edycji, nawet jeśli realizowane jest w trudniejszych warunkach. Pojawiły się pierwsze sugestie, że w trakcie konkursu pojawi się wirtualna publiczność na wielkich ekranach. Takie rozwiązania mogliśmy już widzieć w amerykańskim „Mam Talent” czy szwedzkim „Idolu”. Tobbe Ek z „Aftonbladet” uważa, że to świetny pomysł – dzięki czemu widzowie będą mogli uczestniczyć w programie za pomocą swoich kamerek czy telefonów komórkowych. Dziennikarz twierdzi, że „Idol” jest swoistym testem przed rozwiązaniami zastosowanymi w Melodifestivalen, zresztą wirtualna ściana widzów w talent-show przygotowana została właśnie przez SVT.

Eurowizja 2021: Nowe logo konkursu

Potwierdziły się wczorajsze doniesienia – EBU opublikowało dziś zmienione logo Eurowizji 2021. Nadal opiera się na kolorach i silnej symbolice, jednak tym razem zamiast historii i terminu debiutów poszczególnych państw, kolorowy układają się względem geograficznej obecności na mapie Europy. „Logo łączy Rotterdam 🇳🇱 ze stolicami uczestniczących krajów i symbolizuje jedność, bez względu na formę” – mówi Sietse Bakker, producent wykonawcy konkursu. Podobnie jak w 2020, nowe logo przygotowała agencja Clever Franke – znak rozpoznawczy przyszłorocznego konkursu miał być w zamyśle prosty, inteligentny, minimalistyczny i eksperymentalny, jednocześnie z domieszką festiwalowości by celebrować powrót Eurowizji. Sietse Bakker podkreśla, że premiera nowego logo to symboliczny koniec patrzenia na to co było, a zwrócenia się ku temu co nas czeka. Już w styczniu podjęta ma być ostateczna decyzja w sprawie formuły organizacji konkursu. Niemal pewne jest, że zrealizowany będzie scenariusz oparty o występy zdalne, najpewniej bez publiczności lub z niewielkim gronem widzów w Arenie. Dla wielu portali eurowizyjnych najważniejszym pytaniem jest, czy powstanie Centrum Prasowe, które pozwoli na bliższe śledzenie show by przekazać atmosferę tym, którzy nie pojadą do Holandii. Tak było w Polsce 🇵🇱 – TVP przygotowała skromne miejsce do pracy dla przedstawicieli mediów, jednak zaproszono jedynie dziennikarzy czy redaktorów i blogerów/vlogerów z Polski. Zazwyczaj proces przyjmowania wniosków o akredytacje prasowe rusza w styczniu.

Eurowizja Junior: Przeżyjmy to jeszcze raz!

Dziś o 20:00 Dziennik Eurowizyjny zaprasza na retransmisję Eurowizji Junior 2020. Wspólne oglądanie dostępne będzie TUTAJ. Ponownie obejrzymy całe 2-godzinne show, jednak tym razem bez komentarza Artura Orzecha i bez tak wielkich emocji związanych chociażby z wynikami. Zapewne pozwoli nam to zobaczyć szczegóły czy ciekawe fragmenty scenariusza, których wcześniej nie dostrzegliśmy. Będzie to też zamknięcie sezonu JESC 2020 by skupić się na zbliżających się preselekcjach i dorosłej Eurowizji. JESC 2021, planowane na listopad, będzie już 19. edycją konkursu. Na ten moment tylko dwóch nadawców oficjalnie i wstępnie potwierdziło chęć udziału – są to Holandia 🇳🇱 i Hiszpania 🇪🇸. Z pewnością w konkurs znów zaangażuje się Francja 🇫🇷, a liczymy na to, że France 2 podejmie się roli organizatora imprezy. Spodziewać się można powrotu Armenii 🇦🇲, kolejnego udziału Kazachstanu 🇰🇿, a być może także powrotu Bułgarii 🇧🇬. Nadawca BNT wyrażał wcześniej chęć ponownego udziału w konkursie. Także we Włoszech pojawiły się szanse na powrót kraju. Szefowa delegacji RAI 🇮🇹 wyraziła nadzieję, że Italia pojawi się w przyszłorocznym widowisku. Czy Polska 🇵🇱 również wystartuje? Wszystko na to wskazuje bo dwukrotnie z sukcesem organizowaliśmy konkurs, który cieszy się w kraju ogromną popularnością, dzięki której TVP zanotowała wysokie wyniki oglądalności. Podczas konferencji EBU/TVP, a przed zajęciem 9. miejsca przez Alę Tracz, prezes TVP sugerował, że „Szansa na Sukces” jest aktualnie naszą receptą na sukces więc możemy oczekiwać kontynuacji formatu. Młodych i utalentowanych kandydatów z pewnością nie zabraknie, a i sama Ala Tracz w jednym z wywiadów wspomniała, że chętnie ponownie reprezentowałaby swój kraj w JESC. Może mieć jednak sporą konkurencję, bo na wiosnę wystartować ma czwarta edycja „The Voice Kids 4”. Do tej pory każdy sezon miał swoją reprezentantkę na Eurowizji Junior – Roksanę Węgiel w 2018 (zwyciężczyni programu), Viki Gabor w 2019 (II miejsce w finale „The Voice”) i Alę Tracz (finalistka programu). Nie zawsze jednak trzeba odnosić sukces w „The Voice” by trafić na Eurowizję Junior. Valentina, zwyciężczyni JESC 2020, w 2016 roku uczestniczyła we francuskiej edycji, jednak udział w przesłuchaniach w ciemno zakończył się klapą – żaden juror nie odwrócił fotela. W trakcie nagrywania odcinka Valentina miała tylko 7 lat.

Źródło: Wiwibloggs, ESCportugal.pt, EurovisionFun, Eurovoix, Eurovision.tv, Wikipedia, inf. własne, fot.: officialneev

%d blogerów lubi to: