Eurowizja 2021: Znamy pierwszych finalistów we Francji • Co nowego w Grecji i na Cyprze?

Francuski dziennikarz Benjamin Rabier 🇫🇷 podaje, że uczestnicy francuskich preselekcji „Eurovision 2021, c’est vous qui decidez” oficjalnie zaprezentowani zostaną od 28 grudnia w programie „Pastille Eurovision”. Każdy odcinek potrwa 10 minut i transmitowany będzie od 20:40 na France 2. W pierwszym odcinku (28 grudnia) poznamy 24-letniego wokalistę z Korsyki – Yoanna Casanovę, który uczestniczył w „The Voice 5”, jednak nie przeszedł przez przesłuchania w ciemno. Wrócił do talent-show w siódmej edycji. 29 grudnia ogłoszą Philippine Zadeo, uczestniczkę „NRJ Talent-Special Cover 2018”. Na 30 grudnia w „Pastille Eurovision” pojawi się zespół LMX (La Mere a Xav), a w Sylwestra widzowie poznają Ali’ego. W Nowy Rok oficjalnie ogłoszona będzie Barbara Pravi, którą fani Eurowizji kojarzyć mogą jako współautorkę dwóch ostatnich piosenek francuskich z JESC – „Bim bam toi” z 2019 i zwycięskiego „J’imagine” z 2020 roku. Łącznie w finale selekcji wystartować ma dwunastu uczestników. Kolejne nazwiska poznamy zapewne niebawem. Finał odbędzie się w jednym z regionów Francji, a poza Stephane’m Bern prowadzić go będzie także Laurence Boccolini. Dokładnej daty show jeszcze nie znamy.

🇨🇾 Eurowizja 2021: Jakie będzie „El Diablo”?

Reprezentantka Cypru 2021 – Elena (fot.) – udzieliła wywiadu portalowi ethos.gr i opowiedziała o piosence „El Diablo”, którą premierowo usłyszymy w marcu. „Eurowizja, którą zawsze oglądałam jako widz i jako artysta była moim marzeniem i często rozmawialiśmy z moją wytwórnią o możliwości udziału w konkursie. Cieszę się, że ten moment nadszedł” – powiedziała dodając, że praca z uznanymi twórcami to dla niej powód do dumy. Z powodu pandemii, Elena jeszcze nie poznała osobiście Thomasa Stengaarda, Laurel Barker, Jimmy’ego Jokera i Oxy, ale odbyła z nimi mnóstwo videocalli. „Są bardzo przyjacielscy, gotowi do współpracy, niezwykle profesjonalni” – zachwala wokalistka. Dodała, że gdy przedstawiciel Panik Records ogłosił Elenie, że telewizja cypryjska jest gotowa przekazać jej rolę reprezentanta, wokalistka odpowiedziała w ciągu paru sekund. Wie, że „El Diablo” to utwór dla niej – jest dynamiczny, bardzo bliski jej muzycznej tożsamości, ma mocne elementy w kompozycji i spore kontrasty, które świetnie sprawdzą się przy prezentacji scenicznej. Elena nie nastawia się jednak na żaden konkretny rezultat bo wie, że Eurowizja jest nieprzewidywalna. Jej celem jest godnie reprezentować Cypr i osiągnąć jak najwięcej.

🇬🇷 Eurowizja 2021: Jak wybrany będzie utwór Grecji?

Telewizja grecka podjęła decyzję, że utwór dla Stefanii wybrany zostanie wewnętrznie, bez organizacji finału narodowego. Wybór ma być dokonany jeszcze w tym roku, by zapewnić jak najwięcej czasu na przygotowania przed Eurowizją. Skład jury będzie niemal taki sam jak przed ESC 2020 – w komisji zasiądą kompozytor i członek zarządu ERT Dimitri Papadimitriou, producenci muzyczni Petros Adam oraz Giannis Petridi, dziennikarz Georgie Markaki i Maria Koufopoulou, która w ERT zajmuje się współpracą zagraniczną. Grecki portal Eurovision Fun uważa, że osoby zasiadające w jury to profesjonaliści, mający ogromne doświadczenie w branży muzycznej, co ma być gwarancją odpowiedniego wyboru i obiektywności. Główną zasadą ma być wskazanie piosenki, która w najlepszy sposób reprezentować będzie Grecję na Eurowizji. Propozycje muzyczne przedstawi komisji Stefania, która utwory nagrywała w Atenach. Po tym, jak komisja ERT wybierze eurowizyjną piosenkę, wokalistka będzie musiała przylecieć z Holandii (gdzie mieszka) do Grecji by nagrać ostateczną wersję piosenki oraz zacząć pracę nad prezentacją sceniczną, zwłaszcza, że wszyscy nadawcy uczestniczący w Eurowizji 2021 muszą występ (rezerwowy) nagrać też w swoich krajach. Powstanie też oficjalny klip do utworu. Premiera piosenki Grecji na ESC 2021 powinna odbyć się na przełomie lutego i marca.

Open up! Dom tematem pocztówek Eurowizji 2021

Rozpoczęły się prace nad pocztówkami Eurowizji 2021. Organizatorzy konkursu zachęcają Holendrów 🇳🇱 by proponowali miejsca w kraju, które warto pokazać w jednym z 41 filmików poprzedzających występy. Zrezygnowano z przyjazdu poszczególnych reprezentantów do Holandii, a w zamian za to uczestnicy nagrają materiał w swoich krajach, tak by producenci mogli połączyć to z tym, co powstanie w Holandii (czyli dokładnie tak samo jak w przypadku JESC 2020). Materiały przygotowane przez uczestników ESC 2021 pokazane będą w ramce przypominającej mały domek. Dlaczego? „Dom to główny temat, przede wszystkim dlatego, że nasz salon nigdy nie był dla nas tak ważny jak w tym roku. Jednocześnie otwieramy nasze domy na cały świat” – tłumaczy Gerben Bakker, jeden z organizatorów. Domek ma się pojawić w najpiękniejszych i najciekawszych miejscach kraju, głównie na świeżym powietrzu. Mogą to być zarówno bardzo znane miejsca lub te jeszcze nieodkryte. Wszyscy chętni, zarówno osoby prywatne jak i instytucje lokalne czy regionalne mogą zgłaszać swoje propozycje poprzez stronę konkursu. Termin zgłoszeń mija 31 grudnia, a proces nagraniowy ruszy w marcu.

Wybierz najlepszą polską piosenkę listopada! Weź udział w HOLFESTIVALEN – poznaj 15 finałowych utworów i zagłosuj na swoje ulubione! Szczegóły TUTAJ.

źródło: Eurovoix, Twitter, France 2, Eurovision Fun, Eurovision.tv, inf. własne, fot.: elenatsagkrinou_official

%d blogerów lubi to: