Eurowizja Junior Zdalnie: Czy Konkurs będzie sprawiedliwy? • Eurowizja 2021: Różne scenariusze możliwe • Preselekcje do JESC: Kumulacja z końcem września

W eurowizyjnym Internecie pojawia się coraz więcej komentarzy i analiz dotyczących decyzji EBU o przeprowadzeniu Eurowizji Junior w formie zdalnej. Rzecznik Europejskiej Unii Nadawców odpowiadając na pytania portalu ESCxtra.com przyznał, że koronawirus wprowadził wiele nieoczekiwanych sytuacji, z którymi organizatorzy musieli się zmierzyć mając na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników, członków delegacji i ekip. Restrykcje nałożone na loty międzynarodowe dały jasną sytuację – nie da się sprowadzić wszystkich uczestników do Polski, a z powodu determinacji by konkurs się odbył podjęto decyzję o konkursie zdalnym. Telewizja australijska SBS 🇦🇺 przyznała jednak, że planowana formułą zdalna nie była komunikowana nadawcom, którzy w pierwszym etapie zgłoszeń zrezygnowali z udziału w konkursie. „Na tym etapie nowy format nie był potwierdzony ani zakomunikowany” – podaje nadawca. Na razie nie wiadomo, czy Australia skorzysta z nowego zaproszenia EBU i jednak dołączy do stawki konkursowej. Wiele pytań fanów dotyczy też sprawiedliwego traktowania wszystkich uczestników i ustaleń co do realizacji występów konkursowych. EBU podkreśla, że zasady są wprowadzone i przekazane poszczególnym telewizjom – ma to zapewnić równe szanse wszystkich państw. Przedstawiciele organizatorów będą pomagać telewizjom i doradzać w kwestii nagrywania występów, a przygotowany materiał ma być skontrolowany (zarówno w formie video jak i audio) by nie dopuścić do manipulacji. Nadawcy już otrzymali wytyczne co do wyglądu sceny oraz technik, jakie mogą być wykorzystane przy tworzeniu występów. Podkreśla się też, że polski występ 🇵🇱 również realizowany będzie poza główną sceną Eurowizji Junior 2020 tak by nasz kraj nie miał przewagi z racji dostępu do studia, w którym odbywać się będzie cały konkurs.

EBU testuje nowe rozwiązania

Czy Eurowizja 2021 w Rotterdamie także będzie „zdalna” 🇳🇱? Mówi się, że organizacja JESC 2020 w takiej formie ma być testem przed dużym konkursem, bo może się okazać, że przygotowanie go w tradycyjnej formie nie będzie możliwe. Już teraz wprowadzono jednak wiele zmian – w regulaminie EBU już teraz zniknęły zapisy podające, że Konkurs Piosenki Eurowizji wiąże się z występem na żywo na scenie przygotowanej w kraju organizującym show. Nowe zasady mają zapisy umożliwiające większą elastyczność interpretacji. Dodatkowo wprowadzono opcję korzystania z nagranych chórków, tak by ograniczyć liczebność poszczególnych delegacji. Na ten moment nie wiemy, jaka sytuacja zastanie nas w maju 2021 i ciężko przewidzieć w którą stronę potoczą się losy zarażonego koronawirusem świata i z pewnością wszystkie scenariusze wchodzą w grę. Ważne jest jednak, że EBU koniecznie chce przeprowadzić konkurs, bo drugi rok przerwy mógłby doprowadzić do znacznego spadku zainteresowania imprezą. Zdecydowana większość posiadaczy biletów na ESC 2020 nie zrezygnowała z nich i przeniosła do wykorzystania na przyszły rok. Czy z nich skorzystają? Mamy nadzieję, ale może się okazać, że koniec końców Eurowizja 2021 odbędzie się bez udziału publiczności lub zdalnie. Na ten moment 32 kraje potwierdziły wstępnie udział w przyszłorocznym konkursie. Na liście nie ma na razie Polski 🇵🇱, ale też Wielkiej Brytanii 🇬🇧, Rosji 🇷🇺, Włoch 🇮🇹 czy Islandii 🇮🇸. Niedawno telewizja monakijska TMC 🇲🇨 poinformowała, że nie planuje wrócić do rywalizacji w przyszłym roku.

Eurowizja Junior 2020: Gorący koniec września

W pierwszym odcinku talent-show „Ranina” w Gruzji 🇬🇪 wygrała Rati Gelovani, która zaśpiewała „Mtats’minda” razem z wokalistą-gościem Sandro Bibichem. Rati dostała 116 punktów. Drugie miejsce ma Gio Gogiashvili ze 115 punktami. Druga część stawki zaprezentuje się 18 września. Tymczasem Rosjanie 🇷🇺 podali, że ich finał narodowy przed JESC 2020 odbędzie się 25 września. W ten weekend odbędą się specjalne castingi, które wyłonią finalistów. Następnie najlepsze piosenki poddane zostaną głosowaniu internautów oraz jurorów. Finał zorganizowany zostanie w Moskwie. Ostatni weekend września będzie selekcyjnym przebojem – w piątek 25 września wybiorą Rosjanie, w sobotę 26 września Kazachowie 🇰🇿 i Holendrzy 🇳🇱, a w niedzielę 27 września Polacy 🇵🇱. Zanim do tego dojdzie, już w tę niedzielę II półfinał „Szansy na Sukces • Eurowizja Junior 2020”. Zwiastun obejrzeć możecie poniżej:

Konkurs chórów w 2021

Eurowizja dla Młodych Tancerzy zawieszona była już dwa lata temu, los Eurowizji dla Młodych Muzyków jest niepewny, Eurowizja Junior odbędzie się zdalnie, a co z Eurowizją Chórów? Interkultur informuje, że konkurs odbędzie się w przyszłym roku. Szczegóły dotyczące kraju organizatora oraz terminu i formatu mają być poddane dyskusji Grupy Referencyjnej. Spekuluje się, że gospodarzem trzeciej edycji może być Belgia 🇧🇪, ale nie jest to w żaden sposób potwierdzone. Na ten moment tylko Walia wstępnie potwierdziła swój udział, a preselekcje w tym regionie mają się odbyć 2 maja 2021 roku. Rok temu konkurs wygrało duńskie Vocal Line pokonując w superfinale Łotwę 🇱🇻 i Słowenię 🇸🇮. Startowało łącznie 10 państw. W pierwszej edycji (2017) było ich dziewięć, a finał wygrała Słowenia 🇸🇮 i chór Carmen Manet. W top3 były też Walia 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 i Łotwa 🇱🇻. Polska 🇵🇱 nigdy nie startowała w Eurowizji Chórów.

Trwa głosowanie w HOLFESTIVALEN 13 oraz w UNITED SONG CONTEST 2020. Kliknij na nazwę konkursu, by przejść na odpowiednią podstronę, poznać piosenki i przyznać punkty!

Źródło: ESCxtra, Eurovoix, Wiwibloggs, ESCtoday, TVP, EBU, Wikipedia, fot.: @maja.biernat.988

%d blogerów lubi to: