Tamta z Cypru na Eurowizję 2019! Czy Il Volo znów będą reprezentować Włochy? Eurowizja dla Młodych Tancerzy 2019 anulowana po wygranej Polski!

Dziś rano potwierdziły się wcześniejsze doniesienia z Cypru 🇨🇾 – reprezentantką wyspy została Tamta Goduadze, 37-letnia wokalistka urodzona w Tbilisi 🇬🇷, a mieszkająca aktualnie w Atenach 🇬🇷. Popularna zarówno w Grecji jak i na Cyprze uczestniczka „Super Idol Greece” i mentorka w „X Factor Georgia” oraz „X Factor Greece” zaśpiewa w Tel Awiwie piosenkę pt. „Replay” kompozytora Alexa P, a za występ odpowiedzialna będzie Sacha-Jean Baptiste, która w tej roli dla Cypru działać będzie już czwarty rok z rzędu. „Replay” swoją premierę będzie mieć w lutym. Wiadomo, że jest to utwór w stylu amerykańskiego popu, w całości po angielsku i nie jest podobny do „Fuego” – nie ma motywów etnicznych. Oficjalna wersja utworu ma być nagrana w przyszłym miesiącu w Szwecji, a prace nad klipem rozpoczną się na przełomie stycznia i lutego. Tamta wielokrotnie była typowana na reprezentantkę Grecji czy Cypru podczas Eurowizji. W preselekcjach greckich 2007 zajęła 3. miejsce za „With Love”, a dwa lata później wokalistka powiedziała w jednym z wywiadów, że chciałaby reprezentować…Cypr. Poza CyBC kontaktowała się z nią także telewizja ERT – ostateczne żaden nadawca się wtedy na Tamtę nie zdecydował. Na swoją eurowizyjną przygodę czekała więc ponad 10 lat!

Einar wygrał wczorajsze Sanremo Giovani we Włoszech 🇮🇹 i tym samym wystartuje w lutowym festiwalu u boku uznanych gwiazd włoskiej piosenki. Wczoraj podano też pierwszą część nazwisk kandydatów do Grand Prix. Wśród nich są m.in. Il Volo, czyli zwycięzcy televotingu Eurowizji 2015 za utwór „Grande Amore”. Trzej tenorzy ostatecznie zajęli 3. miejsce, co najwidoczniej uznali za wynik, który należy poprawić. Gianluca (foto), Piero (foto) i Ignazio zaśpiewają w Sanremo utwór „Musica che resta”. Jeśli wygrają i pojadą do Tel Awiwu, będą uznawani za faworytów do triumfu ze względu na swoją ogromną popularność i liczne koncerty w całej Europie, także w Polsce. Kto może im przeszkodzić? Do festiwalu powraca Nek, który w 2015 roku przegrał z tenorami. Filippo Neviani wykona „Mi farò trovare pronto”. Będą też m.in. Anna Tatangelo (również startowała w 2015), Loredana Berte (ostatni raz w Sanremo 2012), Ultimo, Irama (Filippo Maria Fanti) czy raper Ghemon. Dziś od 21:25 na RAI Uno kolejna odsłona „Sanremo Giovani” podczas której poznamy drugiego zwycięzcę eliminacji dla nowych artystów oraz dowiemy się, kto jeszcze wystąpi w festiwalu. Mówi się, że powróci Francesco Gabbaniego (Eurowizja 2017). Transmisja internetowa programu TUTAJ.

Telewizja francuska 🇫🇷 opublikowała już fragmenty piosenek z „Destination Eurovision”. Znajdziecie je na kanale YouTube TUTAJ. Warto też pogrzebać w wyszukiwarce YouTube czy Spotify, bo niektórzy wykonawcy zaprezentowali już pełne wersje swoich piosenek (m.in. Emmanuel Moire czy Naestro). Aż do 1 lutego piosenki-propozycje dla reprezentanta Gruzji 🇬🇪 zbierać będzie telewizja GPB. Piosenki nie mogą być wcześniej publikowane i muszą podlegać warunkom przedstawionym w ogólnym regulaminie Eurowizji. Zgłoszenia od wszystkich kompozytorów (bez względu na narodowość) przyjmowane są mejlowo na eurovision@gpb.ge. Najlepsze propozycje wykonane zostaną przez uczestników finału „Georgian Idol” 2 marca. Na Litwie 🇱🇹 nagrano już 1. odcinek preselekcji – zostanie on wyemitowany na początku przyszłego roku. Jak co roku, ze względu na kontrolowane wycieki informacji z planu preselekcji wiemy, jak głosowało jury litewskie. Spośród 12 wykonawców najwyżej oceniono piosenkę „Rozes” wokalistki Migloko. Drugie miejsce ma duet MaNNazz za „Blind Bird”, a trzecie Austrius Petrauskas czyli Gebrasy za „Acceptance”. W tym odcinku wystąpią też m.in. Twosome (utwór „1000”) czy Glossarium (utwór „Anyone”). Większość piosenek nie została jeszcze opublikowana w Internecie.

Polska klątwa 🇵🇱 nadal panuje wśród eventów Europejskiej Unii Nadawców. W roku 2008 gdy nasz kraj wygrał II edycję Eurovision Dance Contest, rok później impreza się nie odbyła. Dlaczego? Telewizja Polska ponoć nie była specjalnie zainteresowana organizacją, a konkurs przeniesiono do Azerbejdżanu 🇦🇿, przez co wzrosły koszty udziału i delegacji więc spadła frekwencja. Ostatecznie z pomysłu zrezygnowano i cały projekt upadł po dwóch latach istnienia. Rok temu reprezentująca Polskę Paulina Bidzińska wygrała Eurowizję dla Młodych Tancerzy w Czechach 🇨🇿 (nasz kraj triumfował w drugiej edycji z rzędu!), a niedawno pojawiła się informacja, że ze względu na brak nadawcy-organizatora, konkurs w 2019 roku się nie odbędzie! Jak dodaje Eurovoix, tylko dwa kraje (poza Polską była to Malta 🇲🇹) wyraziły już teraz chęć udziału w imprezie, ale ani TVP ani TVM nie chciały być jego gospodarzem. Malta już raz „zawaliła” organizację EYD w swoim kraju (przez to konkurs był opóźniony), a Telewizja Polska w 2019 będzie gościć Eurowizję Junior. Tym samym po raz drugi międzynarodowy konkurs Europejskiej Unii Nadawców popada w problemy po tym, jak wygrywa go reprezentant Polski. Oby nie stało się tak z Eurowizją Junior! Warto dodać, że to nie pierwszy raz, gdy Eurowizja dla Młodych Tancerzy jest anulowana. W 2007 roku konkurs trafił do Szwajcarii 🇨🇭, ale po negocjacjach uznano, że się nie odbędzie. Dwa lata później gospodarzem miało być Oslo 🇳🇴, jednak nie udało się uzbierać minimalnej liczby uczestniczących krajów. W przyszłym roku Europejska Unia Nadawców planuje trzy konkursy: Konkurs Piosenki Eurowizji (w Izraelu), Konkurs Piosenki Eurowizji Junior (w Polsce) oraz Konkurs Eurowizji Chórów (w Szwecji). Planowana jest też pierwsza edycja Eurovision Asia.

Źródło: CyBC, Wikipedia, RAI, ESCkaz, France 2, GBP, LRT.lt, Eurovoix, inf. własne, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: