Szansa na Sukces – Eurowizja 2020: Fani chcą, by Lanberry napisała piosenkę! Tom Leeb potwierdzony dla Francji! Co nowego na Litwie i w Czechach?

Wczoraj upłynął termin przyjmowania zgłoszeń do eurowizyjnej „Szansy na Sukces” 🇵🇱. Pomimo dość krótkiego okresu, TVP przyjęła sporo aplikacji od kandydatów, a wśród chętnych znaleźli się mniej lub bardziej znani wykonawcy, w tym wielu uczestników różnych talent-shows. O tym, kto wyrażał zainteresowanie udziałem w preselekcjach Dziennik Eurowizyjny informował TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ . Co dalej? Czasu na selekcję wewnętrzną nie ma dużo, bo już w ten weekend odbędą się nagrania trzech odcinków półfinałowych z eurowizyjnymi jurorami. Zakwalifikowani kandydaci powinni więc wkrótce otrzymać odpowiednie informacje i zaproszenie do udziału w konkretnym odcinku. Emisja półfinałów zaplanowana jest na 2, 9 i 16 lutego o 15:15 w TVP2, natomiast finał będzie jedynym odcinkiem na żywo – obejrzymy go 23 lutego, także o 15:15 w TVP2. Zgodnie ze sprawdzonym już formatem w półfinałach uczestnicy zaśpiewają piosenki z repertuaru zaproszonych gości, a w finale wykonają też oryginalne utwory przygotowane na Eurowizję. 42% głosujących w poniedziałkowej ankiecie na Facebookuchce, by wśród autorów piosenek znalazła się wokalistka Lanberry. 25% liczy na zaangażowanie Patryka Kumóra, a 12% na Dominica Buczkowskiego-Wojtaszka. Trio odpowiedzialne było m.in. za zwycięskie „Superhero” z Gliwic. Wśród proponowanych kompozytorów są też Gromee (ESC 2017), Ania Dąbrowska czy Mikołaj Trybulec, jeden z autorów czeskiej piosenki eurowizyjnej z 2019 roku. Tylko 2% głosujących chce, by wokaliści-kandydaci sami przygotowywali swoje piosenki na Eurowizję.

Koniec spekulacji we Francji 🇫🇷. Telewizja France 2 potwierdziła na Twitterze, że Tom Leeb został reprezentantem kraju i wystąpi w finale Eurowizji 2020 w Rotterdamie. Jego utwór także wybrano wewnętrznie, spośród ok. 100 zgłoszeń. Tom jest trzecim potwierdzonym uczestnikiem finału Eurowizji po Blasie z Hiszpanii i Jeangu z Holandii. Pod koniec stycznia dowiemy się, w jaki sposób reprezentanta wybiorą Niemcy, a w każdej chwili możemy się spodziewać ogłoszenia nowych wieści z Wielkiej Brytanii. Na ten moment tylko Włosi 🇮🇹 wybierają reprezentanta poprzez preselekcje w ramach festiwalu Sanremo. Co ciekawe, wśród sporego grona osób, które mają prowadzić widowisko, znalazła się też Alketa Vejsiu, prezenterka, którą znamy z prowadzenia Festivali i Kenges w Albanii 🇦🇱 pod koniec ubiegłego roku. Alketa wielokrotnie w trakcie FiK udowodniła, że świetnie mówi po włosku, a zaraz po festiwalu pojawiły się głosy, że prezenterka powinna pojawić się także podczas Sanremo.

Znamy skład drugiego i trzeciego odcinka preselekcji na Litwie 🇱🇹. W najbliższą sobotę na scenie zobaczymy m.in. kontrowersyjnego Alena Chicco, wokalistkę Indrayę, Germanasa Skorisa, formację Abrokenleg, popularną zwyciężczynię „The Voice” – Monique, Rutę Loop czy duet Twosome z wesołą piosenką „Playa”. Oznacza to, że w trzecim odcinku (emisja 25 stycznia) o awans powalczą m.in. Aiste Pilvelyte, Lukas Bartaška, Rokas Povilius, Ruslanas Kirilkinas czy Vitalijus Špokaitis. Odcinki nagrywane będą w każdą środę. Z każdej części do półfinałów awansuje sześciu wykonawców, co oznacza, że łącznie awans otrzyma 18 wykonawców. Półfinały rozegrane będą 1 i 8 lutego – w każdym z nich pojawi się po dziewięciu uczestników. Do finału jurorzy i widzowie wpuszczą jedynie najlepszą czwórkę. W finale, 15 lutego, o bilet do Rotterdamu rywalizować będzie ośmiu najlepszych.

W preselekcjach czeskich 🇨🇿 po raz pierwszy w historii pojawia się reprezentant nieobecnej na Eurowizji Słowacji 🇸🇰 – raper Čis T, który wraz z Elis Mraz zaśpiewa utwór „Wanna be like”. „Jestem zadowolony, bo jesteśmy telewizją, która daje możliwość tego typu połączenia” – twierdzi Jan Bors, były szef czeskiej delegacji eurowizyjnej, który zapewnia, że poniedziałkowa premiera konkursowych piosenek wywoła wśród fanów ekscytację. „Eurowizją nikt się już nie podciera, to symbol jakości i możemy śmiało powiedzieć, że my tę jakość mamy. Mam nadzieję, że nasze podejście będzie inspiracją dla innych państw, w których media publiczne nie wspierają lokalnego rynku muzycznego” – dodaje. Podkreśla, że czeska ekipa eurowizyjna jest dumna z tego, co już osiągnęła i fundamentów jakie zbudowała opierając się na motywacji, zaufaniu i wolności. Niestety, nie wszystko idzie zgodnie z planem. Jeden utwór konkursowy wyciekł do sieci i pomimo starań nie udało się jeszcze usunąć nagrań udostępnianych przez fanów. Chodzi o piosenkę „Dark Water” Olgi Launovej. Do tej pory nie udało się zlikwidować 30-sekundowego fragmentu „Wanna be like” czesko-słowackiego duetu. Nadal jest on dostępny na amazon.de, a pełną premierę zapowiedziano już na 17 stycznia, czyli o 3 dni za wcześnie względem planowanej publikacji. Czy to doprowadzi do dyskwalifikacji Elis i słowackiego rapera?

 Źródło: TVP, Facebook, Twitter, Wikipedia, LRT, inf. własne, fot.: @lanberry, TVP.pl

%d blogerów lubi to: