Norwegowie publikują pierwsze nazwiska i piosenki! Co szykują Holendrzy, Macedończycy i Łotysze? Kto z Polski na Eurowizję 2020? Kolejni potencjalni kandydaci!

W tym roku telewizja norweska 🇳🇴 przygotowała rozbudowane preselekcje z półfinałami regionalnymi. Dziś ogłoszono nazwiska czterech kandydatów, którzy zmierzą się w pierwszej rundzie – tzw. półfinale południowym i wszyscy uczestnicy z tego właśnie regionu kraju pochodzą. O finał rywalizować będą folkowy wokalista Kim Andre Rysstad, 22-letnia Raylee z piosenką „Wild”, która już teraz zbiera pozytywne komentarze od fanów ESC, Geirmund Hansen i Lisa Borud, tancerka i chórzystka Alexandra Rybaka z Eurowizji 2018. Do finału dostanie się tylko jeden uczestnik – o tym, kto awansuje dowiemy się już 11 stycznia, gdy obejrzeć będzie można pierwszy półfinał na żywo z H3 Areny w Fornebu. W finale MGP jest już pięciu wykonawców, którzy zostali tam automatycznie zakwalifikowani i nie muszą startować w półfinałach. Są to Didrik Solli-Tangen (zwycięzca MGP 2010 i reprezentant Norwegii na ESC 2010 gdzie za „My heart is yours” zajął 20. miejsce w finale) wraz z bratem Emilem, Ulrikke Brandstorp (4. miejsce w finale selekcji 2017 za „Places”), Akuvi, Sondrey oraz Tone Damli (2. miejsce w finale selekcji 2009 za „Butterflies”). Ich piosenki opublikowane zostaną wkrótce – pierwszą poznamy propozycję Sondreya (10.01), następnie Didrika i Emila (17.01.), Akuvi (24.01.), Urlikke (1.02.) i Tone (7.02.). Utwory półfinalistów dostępne są na stronie NRK – TUTAJ.

Nadawca niderlandzki 🇳🇱 wskazał już reprezentanta na Eurowizję 2020, o czym poinformowało NPO Radio. Ruszyła w związku z tym lawina domysłów, a wywołani „do tablicy” wykonawcy kolejno dementują plotki, jakoby to oni mieli zaśpiewać w finale konkursu w Rotterdamie. Wiemy, że nie będą to Davina, Floor Jansen ani Judy Blank. Nie wiemy na razie kiedy nadawca planuje ogłosić nazwisko wybranego wykonawcy, ale ponoć dyrektor telewizji jest przekonany, że szanse na ponowną wygraną Niderlandów w Eurowizji są spore. Tymczasem telewizja macedońska 🇲🇰 potwierdza (po raz kolejny) że swojego przedstawiciela do Rotterdamu wybierze wewnętrznie. Portal Vistina.com.mk podaje, że w kuluarach mówi się o potencjalnym wyborze pomiędzy znanymi wykonawcami – Sarą Mace, Antonią Gigovską (chórzystka Tamary Todevskiej w 2019) oraz Lozano (ESC 2013). Ponoć w stawce są jeszcze dwa istotne nazwiska macedońskiej estrady, a plotki głoszą, że ponownie jednym z kandydatów ma być duet Next Time (ESC 2009). Na razie nie wiemy, kiedy poznamy nazwisko nowego reprezentanta.

Plotki z Łotwy 🇱🇻. Według nieoficjalnych informacji do kolejnego etapu eliminacji w „Supernova” dostać się mieli m.in. Edgars Kreilis, Madara, Laika Upe, Miks Dukurs, Alekss Silvers, Samanta Tina i Markus Riva. Alekss Silvers, który rok temu zajął 7. miejsce w półfinale za piosenkę „Fireworks”, teraz startuje w selekcjach z utworem „Again” – do odsłuchu poniżej. Nadal nie wiadomo ilu uczestników faktycznie wejdzie do finału (lista, która krąży po sieci zawiera aktualnie 16 nazwisk). Po 13 stycznia kandydaci mają być poinformowani przez LTV o tym, kto zakwalifikuje się do wielkiego finału. Trwa też dalsza selekcja uczestników w ramach izraelskiego show „HaKokhav HaBa L’Eurovizion” 🇮🇱. Aktualnymi faworytami (ze względu na wysokie poparcie w wynikach procentowych) są Gaya Shaki, Ella-Lee Lahav, Or Amrami-Brockman, Dorel Saadon czy Moran Aharoni. Kolejny odcinek programu już 9 stycznia.

Do 13 stycznia zgłaszać się można do eurowizyjnej „Szansy na Sukces” 🇵🇱, która rusza już w przyszłym miesiącu. Ważna informacja dla kandydatów – aby zgłosić się do tej części programu należy wysłać swoje zgłoszenie na eurowizja@tvp.pl zgodnie z informacjami TUTAJ. Castingi, które odbywają się teraz w różnych miastach Polski dotyczą udziału w „tradycyjnej” części programu, która ruszy po tej eurowizyjnej i w której nagrodą będzie występ podczas Festiwalu w Opolu. Fani informują, że wśród nowych nazwisk zainteresowanych preselekcjami do Eurowizji wykonawców są m.in. Jowita Łasecka („Idol”), Adrian Makar, Daria Adamczewska, Daria Dąbkowska, Agata Starsiak, Jelena Matula (chórzystka reprezentantki Łotwy z 2012 roku), Karolina Leszko, Kasia Dereń (chórzystka Lukasa Meijera z Eurowizji 2018), Kasjan Cieśla, Michał Makowski, Nicole Kulesza i Nick Sinclar (chórzysta Lanberry z KE 2017). Tak jak się spodziewaliśmy, zdecydowana większość nazwisk to uczestnicy różnych talent-shows w Polsce. Pozostałe nazwiska (wcześniej opublikowane przez Dziennik Eurowizyjny) znajdziecie TUTAJi TUTAJ.

Żródło: NRK, Wikipedia, ESCbubble.com, Eurovoix, ESCxtra, Vistina.com.mk, Twitter, YouTube, inf. własne. Za pomoc w przygotowaniu polskiej części artykułu dziękuję Zuzannie Byszewskiej, fot.: @didriksollitangen

 

%d blogerów lubi to: