Szansa na Sukces – Eurowizja 2020: Kolejne nazwiska zainteresowanych preselekcjami! Znamy kandydatów z Litwy. Kto chce reprezentować Ukrainę?

Trwa etap zgłoszeń do polskich preselekcji 🇵🇱 w ramach „Szansy na Sukces – Eurowizja 2020”, a wszyscy chętni wokaliści mogą wysłać aplikację do 13 stycznia na adres eurowizja@tvp.pl. Wszystkie szczegóły znaleźć można TUTAJ. Fani konkursu kontaktują się ze swoimi ulubionymi uczestnikami różnych programów typu talent-show by zachęcić ich do startu. Wczoraj Dziennik Eurowizyjny podał pierwsze nazwiska chętnych lub wstępnie zainteresowanych, a dziś pora na kolejne. Do selekcji mogą zgłosić się (wykazali zainteresowanie) Anna Cyzon (2. miejsce w polskich preselekcjach 2010 za „Love me”), Agata Nizińska (5. miejsce w polskich preselekcjach 2017 za „Reason”), Amelia Andryszczyk (polskie preselekcje do JESC 2016 z piosenką „Marzenia”), Madox, Sargis Davtyan, Ramona Rey, Kacper Dąbrowski, Iza Szafrańska, Artur Wołk-Lewanowicz czy Azzja. Do „Szansy na Sukces” nie planuje zgłaszać się Monika Urlik (3. miejsce w preselekcjach 2018 za utwór „Momentum”). Sporą dyskusję wywołują też spekulacje o tym, którzy wykonawcy będą gośćmi specjalnymi – jurorami pierwszych trzech odcinków. Fani Eurowizji liczą na gwiazdy z tego międzynarodowego konkursu. „Rola mentorów też jest bardzo ważna. Tym lepiej, jeśli sami odnieśli jakieś sukcesy na eurowizyjnej scenie. W ostatnich latach namieszali zaś na niej od nas tylko Cleo i Michał Szpak, którzy współpracują już z TVP przy formacie The Voice, co czyni z nich naturalnych kandydatów na kanapach jurorów” – czytamy na profilu „Let’s talk about ESC”. Nazwiska jurorów i (być może) części uczestników poznamy już w dniach 19-20 stycznia, gdy do sieci dostaną się pierwsze zdjęcia z nagrań odcinków półfinałowych.

Telewizja litewska LRT 🇱🇹 podała nazwiska 36 wykonawców, którzy wystartują w preselekcjach narodowych. Wśród kandydatów wiele znanych nam już nazwisk. Niekwestionowaną gwiazdą będzie niezmordowana Aistė Pilvelytė, która o Eurowizję powalczy już jedenasty raz! Najbliżej sukcesu była w latach 2008, 2010 i 2017 gdy jej piosenki zajmowały drugie miejsca. Będą też inni wykonawcy znani z preselekcji, np. Alen Chicco, Gabrielius Vagelis, Justina Žukauskaitė, Lukas Bartaška, Voldemars Petersons, Lukas Norkūnas, Ruslanas Kirilkinas, Rūta Loop, The Roop, Twosome czy faworytka z 2019 – Monika Marija. Silną kandydatką będzie też Monique, zwyciężczyni „X Factor 3”. O udział w Eurowizji 2020 starają się też m.in. Andy Vaic, Evgenya Redko, Justinas Lapatinskas, Nombeko Augustė z The Voice czy Vitalijus Špokaitis (fot.). Selekcje ruszają 11 stycznia – pierwszych dwunastu wykonawców powalczy o 6 miejsc w dalszej części konkursu. Pełna lista uczestników oraz tytuły piosenek dostępne są TUTAJ, a niektóre utwory znaleźć już można w sieci.

Najpewniej telewizja rumuńska 🇷🇴 jednak zorganizuje preselekcje narodowe, a burmistrz miasta Buzău na Wołoszczyźnie stwierdził, że na 99,9% to właśnie tam odbędzie się konkurs. Z jego informacji wynika, że TVR ma przeprowadzić finał narodowy 1 marca, ale nadawca na razie nie potwierdza tych rewelacji. TVR znany jest z tego, że konkurs „Selectia Nationala” przeprowadza co roku w innym miejscu, a władze miasta i regionu sporo dokładają do organizacji, jednocześnie zdobywając sporą promocję w trakcie show. W tym roku półfinały rozegrano w Aradzie i Jassach, a w 2018 selekcje rozłożone były aż na sześć miast – Krajową, Fokszany, Timisoarę, Sighisoarę, Turdę i Bukareszt. Rumunia to jeden z ostatnich krajów bez jasno określonych planów co do wyboru reprezentanta na Eurowizję 2020.

10 stycznia mamy poznać listę uczestników preselekcji ukraińskich 🇺🇦, ale już teraz media lokalne trąbią o potencjalnym udziale zwyciężczyni „X Factor 10” Eliny Ivashchenko, finalisty „The Voice Kids” Andrey’a Boyko, wokalistki Jerry Heil czy raperki Alyony Alyony. Do konkursu nie zgłosił się natomiast zespół Freedom Jazz, który w 2019 zajął 2. miejsce za „Cupidon”. Nie pojawi się także Maruv, która krytykuje regulamin preselekcji, dyskryminujący wokalistów koncertujących w Rosji. Portal UNN.com.ua podaje, że w internecie pojawiła się petycja do prezydenta Ukrainy – Viktora Zelensky’ego, by do Rotterdamu wysłał…Verke Serduchkę. Tymczasem na Białorusi 🇧🇾 trwa przyjmowanie zgłoszeń do selekcji, a jednymi z pierwszych chętnych są Vitaliy Artist i Ellina Graypel mieszkająca aktualnie w USA. Nadal nie wiadomo kto reprezentować będzie Rosję 🇷🇺. Ostatnio pojawiły się pogłoski, że z telewizją publiczną negocjuje Dima Bilan (ESC 2006 i 2008), ale temat ucichł. Tegoroczny reprezentant, Sergey Lazarev, nadal często wypowiada się o Eurowizji. Ostatnio uznał, że jadąc na konkurs w 2019 wiedział, że nie wygra bo doskonale rozumiał negatywne nastawienie geograficznych sąsiadów Rosji, co podyktowane było sytuacją polityczną. Dodał jednak, że nie żałuje swojego udziału, bo przywrócił Rosji miejsce w czołówce, a dla siebie znów zdobył brązowy medal konkursu.

Trwa głosowanie w 5. edycji polskiego konkursu piosenki „Holfestivalen”. Poznaj grudniowe utwory i weź udział w typowaniu zwycięzcy TUTAJ.

Źródło: TVP, Facebook, Instagram, LRT, Wikipedia, Eurovoix, glamurchik, poglyad, unn.com.ua, kp.by, ria.ru, inf. własne, fot.: @vitalijusspokaitis, LGL

%d blogerów lubi to: