Mieszane komentarze po decyzji TVP ws. Eurowizji 2020! Kto wyraził chęć udziału w „Szansie na Sukces”? Poznaj historię legendarnego programu

Ogłoszenie formatu polskich preselekcji, a dokładniej połączenie Eurowizji z „Szansą na Sukces” spotkało się z mieszanymi odczuciami fanów konkursu, którzy za główny mankament takiej decyzji uznają fakt, że do preselekcji nie zgłoszą się znani polscy wykonawcy, o których często marzymy. ” Ciężko wyobrazić sobie, żeby w castingu wzięły udział Sylwia Grzeszczak czy Daria Zawiałow” – twierdzi Party.pl. Wielkie gwiazdy mogłyby pojawić się w programie jako goście-jurorzy poszczególnych odcinków i wykonawcy, których piosenki zaśpiewają kandydaci. Miłośnicy Eurowizji mają nadzieję, że będą to osoby powiązani z konkursem. Nie wszystkim jednak podoba się, że o składzie finału decydować będzie tylko jury (najpewniej zaproszeni do danego odcinka znani wykonawcy) oraz to, że utwory-covery są dla kandydatów losowane. Wiadomo, że na etapie zgłoszeń kandydaci nie muszą przedstawiać TVP i organizatorom swoich autorskich utworów przygotowanych na Eurowizję, a piosenki konkursowe będą raczej narzucone im w finale „Szansy na Sukces”, tak jak to było przy selekcjach do Eurowizji Junior. Z piosenkami wiąże się zresztą spore nadzieje – fani liczą na to, że będą tak dobre jak w listopadzie, gdy wybieraliśmy reprezentanta do Gliwic. Na razie nie ma informacji kto będzie stał za utworami, ale sugeruje się, że wśród kompozytorów mogą być m.in. Lanberry, Gromee lub zagraniczni twórcy ściągnięci przez wytwórnię Universal Music.

Fani chcą Alicję

Plusem wyboru poprzez „Szansę na Sukces” jest to, że program cieszy się solidną oglądalnością, a temat Eurowizji będzie obecny w polskich domach przez prawie cały miesiąc. Nigdy wcześniej nie mieliśmy tak rozbudowanych telewizyjnie preselekcji, a promocja Eurowizji w Polsce zawsze się przyda. Większy nacisk położony zostanie na dobry wokal uczestnika, chociaż trzeba będzie też zwrócić uwagę na obycie ze sceną, pewność siebie i doświadczenie, które na pewno w międzynarodowym konkursie się przyda. Najpewniej z szans na reprezentowanie Polski wyeliminowane będą zespoły – program „Szansa na Sukces” nakierowany jest na solistów. Spodziewać się należy udziału głównie osób kojarzonych z innych programów typu talent-show, zwłaszcza uwielbianego w kraju „The Voice”. Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego głosujący dziś na Facebooku stawiają na zwyciężczynię „The Voice 10” – Alicję Szemplińską (wokalistka dostała w ankiecie ponad 15% głosów). Niestety nie weźmie ona udziału w „Szansie na Sukces”. Wysoko w „notowaniach jest też Klaudia Trzepizur, wokalistka formacji Clödie (7,5%) czy Marta Gałuszewska (finalistka Krajowych Eliminacji 2018).

Kto jest zainteresowany udziałem?

Pojawiły się już zresztą pierwsze pogłoski o tym, kto mógłby zgłosić się do „Szansy na Sukces” i o tym, kto na pewno tego nie zrobi. Wśród wstępnie zainteresowanych wymienia się właśnie Clödie (zgłosiła się do ostatnich polskich selekcji z utworem „Go!”), ZNA Makowską ze Studia Accantus, Karolinę Wójtowicz (TVoP 10), Lenę Czechowicz (All Together Now), Agnieszkę Nowakowską (The Voice Kids), Sonię Horatkiewicz (TVoP 10), Julię Olędzką (TVoP), Karolinę Szczurowską (The Voice Kids), Gosię Paukę (TVoP 9), Olę Galewską (uczestniczka TVoP 1, znana jako Pani Galewska), Oscara Jensena (All Together Now, na zdj.), Weronikę Curyło (TVoP 7) czy Żelkę (Idol). Do selekcji nie zgłoszą się natomiast Sanah, Natalia Zastępa, zespół Tulia, Ifi Ude czy Tadeusz Seibert. Kolejne potencjalne nazwiska na pewno pojawiać się będą w mediach społecznościowych w najbliższych dniach. Pojawiają się też teorie spiskowe głoszące, że tak krótki czas na zgłoszenia (jedynie do 13.01.) świadczy o tym, iż TVP ma już wstępnie skompletowaną listę uczestników, a uruchomienie zgłoszeń ma jedynie wywołać wrażenie konkursu otwartego dla wszystkich. Według nieoficjalnych informacji nagrania trzech pierwszych odcinków mają się odbyć po 19 stycznia. Program poprowadzi oczywiście Artur Orzech.

Historia SnS: Steczkowska triumfuje

„Szansa na Sukces” to legendarny i pierwszy program talent-show w polskiej telewizji. Pierwsza edycja rozpoczęła się 14 listopada 1993 roku, a pierwszym gościem była Maryla Rodowicz. Już w trzecim odcinku wyróżniony został Maciej Molęda (Piosenka dla Europy 2007), natomiast w piątym odcinku piosenkę „Nie przynoś mi kwiatów dziewczyno” z repertuaru zespołu Trubadurzy zaśpiewała Justyna Steczkowska (ESC 1995). Nie wygrała jednak odcinka, ale triumfowała w finale finałów pierwszej edycji dzięki wykonaniu „Boskiego Buenos”. Pierwszy odcinek II edycji (przełom 1994/1995) wygrała Viola Brzezińska, którą kiedyś typowano do udziału w Eurowizji. W trzeciej edycji (i w trzecim odcinku) triumfowała Anna Świątczak (ESC 2006) – była żona Michała Wiśniewskiego wygrała też koncert laureatów zorganizowany w połowie 1996 roku. W drugim odcinku IV edycji wystąpiła Anna Szarmach (PdE 2007), a w siódmym wygrała Kasia Cerekwicka (PdE 2006). Laureatka 2. miejsca w selekcjach do Aten wygrała koncert laureatów tej edycji.

Akcenty eurowizyjne wśród gości i uczestników

Pierwszą polską reprezentantką eurowizyjną zaproszoną w roli gościa „Szansy na Sukces” była Justyna Steczkowska. Jurorowała w pierwszym odcinki VI edycji z drugiej połowy 1998 roku. Wygrał wtedy Andrzej Lampert z formacji PIN. W dziesiątym odcinku gościem była Eleni, a jedna z uczestniczek wylosowała utwór „Troszeczkę ziemi, troszeczkę słońca” czyli polską przeróbkę zwycięskiej piosenki eurowizyjnej z Niemiec. Dwunasty odcinek wygrała natomiast Weronika Korthals (PdE 2006). Siódmy sezon otworzył odcinek, w którym zwyciężyła Georgina Tarasiuk – wokalistka w 2003 roku miała wystartować w preselekcjach do Eurowizji, jednak zdyskwalifikował ją zbyt młody wiek. Wśród uczestników była też Paula Ignasiak (KE 2017). W czwartym odcinku pojawiła się Marina Łuczenko, późniejsza finalistka selekcji do JESC. Edyta Górniak (ESC 1994) była gościem szóstego odcinka, który wygrała Hania Stach, zdobywczyni 2. miejsca w preselekcjach do Eurowizji 2007. Ania Wyszkoni (KE 2004) pojawiła się w odcinku ósmym. Kasia Kowalska została gościem drugiego odcinka VII sezonu, z kolei w trzecim triumfowała Alicja Janosz (KE 2004). Mieczysław Szcześniak (ESC 1999) był jurorem ósmego odcinka, a w jedenastym ponownie pojawiła się (w roli uczestniczki) Weronika Korthals – znów wygrała!

Eurowizyjny odcinek Szansy

Grupa Ich Troje po raz pierwszy gościła w „Szansie na Sukces” 11 listopada 2001, czyli przed swoim pierwszym udziałem w Eurowizji. Anna Maria Jopek (ESC 1997) była jurorem w dziewiątym odcinku tej samej (dziewiątej) edycji, z kolei w dziesiątym epizodzie na słynnej kanapie zasiadł Andrzej Piaseczny (ESC 2001), a oceniał m.in. Monikę Urlik (KE 2018). Monika Kuszyńska (ESC 2015) była już wokalistką grupy Varius Manx, gdy zespół był gościem pierwszego odcinka jubileuszowej, dziesiątej edycji. W dwunastej gościem po raz drugi była Justyna Steczkowska, a po raz pierwszy w tej roli zobaczyliśmy też grupę Blue Cafe (ESC 2004), która została zaproszona także do trzynastej edycji, gdzie znów w roli uczestnika pojawiła się Paula Ignasiak. Jedenasty odcinek wygrała Margaret. W siedemnastym odcinku organizatorzy postanowili przybliżyć widzom piosenki z Eurowizji. Usłyszeliśmy te największe klasyki, takie jak Waterloo”, „Volare”, „Save your kisses for me” czy „Parlez-vous francais?.

Akcja reaktywacja

Piasek po raz drugi gościł w „Szansie” w czwartym odcinku 14. edycji, natomiast odcinek piąty poświęcony był Mietkowi Szcześniakowi. W piętnastej edycji gwiazdą była Kasia Cerekwicka, która na zwyciężczynię wskazała Darię Zawiałow. Ewelina Saszenko (Litwa 2011) uczestniczyła w czwartym odcinku 16. edycji (2008 rok) i zaśpiewała utwór „Mała rzecz” Natalii Kukulskiej. W trzynastym odcinku znów pojawiła się Margaret i triumfowała także tym razem – zaśpiewała „Znam Cię na pamięć” Brodki. Kasia Kowalska wróciła do roli jurorki w trzecim odcinku 17. edycji, a Justyna po raz trzeci (!) gościła podczas ósmego odcinka. Trzeci raz jurorem był też Mietek Szcześniak (jedenasty odcinek). Blue Cafe wróciło na kanapę w 10. odcinku 18. edycji. Steczkowska po raz czwarty wystąpiła w roli jurora razem z Maciejem Maleńczukiem (16. odcinek). Po tym, jak Wojciech Mann zrezygnował z prowadzenia show, „Szansę na Sukces” zdjęto z anteny (w drugiej połowie 2012 roku) po 19 edycjach. Reaktywowano ją wiosną 2019 roku. Druga edycja po przerwie (a 21. w historii show) rozpoczęła się odcinkami połączonymi z preselekcjami do Eurowizji Junior. Wygrała Viki Gabor. W najnowszej edycji rolę jurorów pełnili m.in. Blue Cafe, Andrzej Piaseczny i Ich Troje.

Źródło: TVP, Facebook, Wikipedia, inf. własne, fot.: @officialoscarjensen

%d blogerów lubi to: