Fragmenty słoweńskich piosenek z EMA Fresh! Nowości,plotki i spekulacje z Armenii, Włoch, Niemiec oraz Litwy! Czy Kraków zorganizuje Eurowizję Junior 2020?

Telewizja słoweńska RTV SLO 🇸🇮 opublikowała fragmenty finalnych wersji piosenek, które 18 stycznia powalczą o awans do finału preselekcji. Półfinał „EMA FRESH” poprowadzą  Maja Pinterič i Bojan Cvjetićanin (na zdj.), a o wynikach zadecyduje trzyosobowe jury oraz widzowie. Do finału wejdzie jeden faworyt komisji i jeden faworyt publiczności. O dwa miejsca w finale walczy 10 wykonawców, w tym Stella, duet Younite, Klarity, Pia Nina, zespół Parvani Violet czy Astrid in Avantgaden. Gośćmi specjalnymi półfinału będą Fed Horses, Lumberjack i Raiven, uczestnicy poprzednich preselekcji narodowych. Show transmitowane będzie na żywo ze Studia 2 na kanale RTV SLO 1 i w Internecie od 20:00. Potrwa półtorej godziny. Tymczasem pojawiły się pierwsze doniesienia o tym, kto zgłosił się do Depi Evratesil w Armenii 🇦🇲. Według lokalnych fanów o ponowne reprezentowanie kraju walczyć mają Artsvik (ESC 2017) i Vladimir Arzumanyan (zwycięzca JESC 2010). Wśród kandydatów jest też kontrowersyjny Kamil Show.

Wcześniej, bo 11 stycznia 🇱🇹 telewizja litewska LRT pokaże pierwszy odcinek selekcji o nowej nazwie „Pabandom is naujo”. O wejście do półfinałów rywalizować będzie dwunastu wykonawców. Stawkę otworzy formacja Glossarium, a wystąpią też m.in. Petunija, Lukas Norkunas, Andy Vaic czy faworyci – Monika Marija oraz Gabrielius Vagelis. Ten ostatni zaśpiewa „Tave Cia Randu”, piosenkę, która pojawiła się w sieci już 2 miesiące temu i ma prawie 500 tys. odtworzeń. Wokalista zaprezentuje się w sobotę jako ostatni w kolejności. O wynikach zadecydują widzowie i jurorzy. Do włoskiego Sanremo 🇮🇹, które oglądać będziemy w lutym, dołączono dziś dwóch ostatnich wykonawców. Są to Rita Pavone oraz Tosca. Znamy też tytuły wszystkich piosenek. Francesco Gabbani wykona „Viceversa”, a Raphael Gualazzi „Carioca”. Piosenki zostaną premierowo wykonane podczas pierwszej nocy Sanremo.

Niemieccy fani 🇩🇪 martwią się ciszą lokalnego nadawcy w sprawie preselekcji narodowych. Nadal nie wiadomo w jaki dokładnie sposób nasi sąsiedzi wybiorą reprezentanta na Eurowizję i coraz bardziej prawdopodobne jest, że dojdzie do wyboru wewnętrznego, w którym największą uwagę skupi się na piosence. Według portalu ESCkompakt.de telewizja niemiecka może testować wskazany utwór poprzez wykonanie go przez różnych wykonawców. Tego typu „parowanie” piosenki z piosenkarzem miało miejsce już w ubiegłorocznych selekcjach, a sam zwycięski utwór „Sister” ćwiczony był przez różne żeńskie duety, aż w końcu trafiono na idealną kombinację. Drugim scenariuszem może być wskazanie jednego wykonawcy i dobieranie do niego różnych piosenek. Tak też już było – w skomplikowanym formacie zastosowanym w 2017 roku w superfinale Levina zaśpiewała dwie piosenki. Czy w 2019 roku preselekcje w formie publicznego finału w ogóle się odbędą? Zapewne niebawem czegokolwiek się dowiemy.

Polskie media 🇵🇱 donoszą, że Eurowizja Junior 2020 może odbyć się w Krakowie – tego chcą radni miasta, którzy przygotowali już w tej sprawie uchwałę kierunkowaną do prezydenta Jacka Majchrowskiego. Głosowanie ma się odbyć jutro podczas sesji. Jak podaje Onet, projekt zostanie najpewniej przyjęty i głosować będą za nim radni Koalicji Obywatelskiej i PiSu, jednak sam prezydent nie jest zwolennikiem pomysłu. 17 grudnia wydał opinię negatywną w tej sprawie, chociaż podkreśla, że miasto jest otwarte na rozmowy z TVP. Głównym problemem jest koszt organizacji imprezy. Może on wynieść dla miasta ok. 3 milionów złotych, a do tego trzeba doliczyć jeszcze dodatkowe koszta związane z zablokowaniem Tauron Areny na ponad 3 tygodnie. Nie będzie można tam wtedy organizować innych imprez na których Kraków znacznie więcej by zarobił. Pojawia się też sugestia, że wbrew ogólnej opinii o walorach promocyjnych JESC, konkurs nie jest odpowiednią platformą do reklamy miasta, a podczas Eurowizji Junior 2019 nie było jasnych sygnałów, że konkurs odbywa się w Gliwicach. Należy jednak pamiętać, że w ubiegłym roku gospodarzem imprezy był cały region. Polscy fani Eurowizji zdecydowanie są za tym, by JESC 2020 zostało zorganizowane w naszym kraju nawet, jeśli reguły głosowania (głównie dotyczy to online-votingu) nie zostaną zmienione. Brak modyfikacji zasad konkursu może znów stawiać Polskę wśród najsilniejszych faworytów do zwycięstwa ze względu na znacznie większe niż w innych krajach zainteresowanie show.

DO 10 stycznia można głosować w piątej edycji polskiego konkursu piosenki HOLFESTIVALEN! Szczegóły dostępne TUTAJ.

Źródło: Evrovija.si, RTV SLO, ESCforum, Eurodiena, LRT, Eurovoix, Wikipedia, ESCkompakt.de, Onet.pl, inf. własne, fot.: @bojan_cvjeticanin

%d blogerów lubi to: