Litewskie spoilery! Co nowego w Holandii i Finlandii? Radni debatują o Eurowizji Junior 2020 w Krakowie. Viki Gabor otrzyma miejskie stypendium

Wczoraj w Wilnie 🇱🇹 nagrano pierwszy odcinek preselekcji „Pabandom iš naujo”, który stacja LRT wyemituje w sobotę wieczorem. Dwunastu wykonawców zaśpiewało swoje piosenki na scenie – jurorzy i widzowie zdecydują o sześciu najlepszych, którzy przejdą dalej. W pierwszym odcinku w skład komisji weszli eurowizyjny ekspert Darius Užkuraitis, nauczycielka śpiewu Giedrė Kilčiauskienė, pianistka Gerūta Griniūtė, producent Leonas Somovas i właściciel agencji muzycznej MP3 Vaidotas Stackevičius. W odróżnieniu od poprzednich edycji preselekcji, jurorzy tym razem oglądają występy kandydatów w osobnym pomieszczeniu i nie komentują każdej piosenki osobno, ale wypowiadają się po czterech utworach. W pierwszej części zaśpiewali Glossarium, bliźniaczki z duetu Baltos varnos, Justinas Lapatinskas oraz Aistay. Komisja uznała, że nie było źle. W drugiej części zaśpiewali Petunija (uważająca się za jedną z największych fanek Eurowizji), Lukas Norkūnas (niektórzy członkowie jury uznali jego utwór „Atsiprašyk” za żart), Donata Virbilaitė (na scenie wystąpi z manekinem, który później…ożyje) oraz debiutujący jako solista Andy Vaic mieszkający w Wielkiej Brytanii. W ostatniej części zaprezentowali się Aika (która dzięki uczestnictwu w poprzednich selekcjach znalazła…męża), Meandy (z całkiem nieeurowizyjną piosenką „Drop”), Monika Marija (która na pomysł utworu wpadła…w wannie) oraz Gabrielius Vagelis, – faworyt zdecydował się na dość oryginalny wizerunek sceniczny i strój (na zdj.), który nie każdemu się spodobał. Zdjęcia i część utworów z pierwszego odcinka preselekcji znajdziecie TUTAJ, a emisja zapowiedziana jest na 20:00 (czasu polskiego) w sobotę.

Nowe spekulacje z Holandii 🇳🇱. Tym razem prasa podaje, że reprezentantem kraju może być Jordan Roy, mieszkający w Rotterdamie uczestnik „X Factor” z 2010, gdzie jednak daleko nie zaszedł. W 2016 pojawił się w „The Voice”, trafił do teamu Waylona (ESC 2014 i 2018) ale odpadł podczas rundy „Knock-out”. Dwa lata później wystąpił w roli trenera wokalnego podczas programu „The Talent Project”. W 2015 nagrał cover australijskiej piosenki „Tonight again”, a ostatnio na Instagramie używa hashtaga #eurovision, co jednak nie musi nic oznaczać. Nadawca holenderski na razie nie potwierdził, ani nie zaprzeczył doniesieniom lokalnych mediów. Tymczasem już 21 stycznia dowiemy się, kto wystąpi w finale preselekcji fińskich 🇫🇮. Nazwiska uczestników ogłoszone będą podczas specjalnego eventu prasowego, który ma być transmitowany na stronie Yle.fi. Wiadomo na razie tyle, że prowadzącymi show będą Krista Siegfrids (ESC 2013) oraz Mikko Silvennoinen. Do preselekcji zgłoszono 426 piosenek. Finał odbędzie się dopiero 7 marca.

Czy Kraków 🇵🇱 będzie gospodarzem Eurowizji Junior 2020? O tym zdecyduje Telewizja Polska po konsultacji z EBU (jeśli w ogóle nasz kraj dostanie do tego prawo), ale dziś radni Krakowa debatowali nad tym tematem podczas sesji. Prezydent Jacek Majchrowski nie jest do tego pomysłu pozytywnie nastawiony, ale jego rzeczniczka podkreśla, że nie padło stanowcze „Nie” i jeśli EBU i TVP zainaugurują takie rozmowy, na pewno władze Krakowa zasiądą do stołu. Organizacja imprezy w tym mieście zależeć będzie jednak od warunków umowy i ekwiwalentu promocyjnego, jaki Kraków miałby otrzymać. „Magistrat woli inwestować i angażować się w takie imprezy kulturalne, które bezpośrednio wiążą się i kojarzą z naszym miastem, jak festiwale filmowe czy Sacrum Profanum. Eurowizja co roku odbywa się w innym mieście. Czy ktokolwiek pamięta, gdzie młodzież walczyła o wygraną w tym konkursie pięć lat temu?” – mówi rzeczniczka prezydenta. Przypomina też, że JESC 2020 to strata dla Tauron Areny, którą należałoby zablokować na ok. 3 tygodnie, a już teraz pod koniec listopada planowane są tam istotne koncerty.

Przeniesienia konkursu do Małopolski nie są pewni niektórzy radni. Część z nich popiera ideę, ale są i tacy, którzy woleliby te pieniądze przeznaczyć na coś innego. „Lepiej wydać te pieniądze na naprawę chodników czy wybudowanie nieistniejącej kanalizacji niż na jednodniową imprezę, z której mieszkańcy nie mają żadnego pożytku. Jestem bardzo sceptyczny” – twierdzi radny Łukasz Gibała. Małgorzata Jantos z „Nowoczesnej” także twierdzi, że 3 miliony, które należałoby zainwestować w Eurowizję, warto przekazać na inny cel. Z jej inicjatywy komisja kultury przegłosowała natomiast uhonorowanie Viki Gabor specjalnym miejskim stypendium. Co ciekawe, Łukasz Sęk (KO) – jeden z autorów uchwały – nie sprawdził nawet czy Tauron Arena jest w listopadzie 2020 dostępna.  „Dopiero, jak będziemy znali realne koszty, to wtedy, jako radni po wniosku prezydenta, podejmiemy decyzję o ewentualnym przesunięciu środków budżetowych. Na razie mówimy więc nie o organizacji, a o rozmowie na ten temat” – zaznaczył dodając, że oficjalnie o organizację imprezy musiałby wystąpić prezydent miasta. Więcej na ten temat przeczytacie w artykułach Gazety Wyborczej i Gazety Krakowskiej.

O tym jak wyglądały kulisy przygotowań do Eurowizji Junior, jak organizowano kwestie techniczne, oświetleniowe czy nagłośnieniowe oraz jakiego rodzaju sprzęt wykorzystano w Gliwicach przeczytacie w obszernym artykule portalu InfoMusic.pl, który zawiera też wiele materiałów filmowych! Polecam serdecznie!

Źródło: LRT.lt, Wiwibloggs, Eurovoix, Gazeta Wyborcza, Gazeta Krakowska, fot.: . Stacevičiaus/LRT nuotr.

%d blogerów lubi to: