Znamy finalistów czeskich, kolejne piosenki z Norwegii oraz pierwszych wyeliminowanych na Malcie! Co szykuje Izrael i co słychać w Azerbejdżanie?

Znamy uczestników internetowych preselekcji Eurovision Song CZ (ESCZ) 2020 🇨🇿, które w tym roku mają logo utworzone na podstawie kolorowego origami. Figury z papieru pojawią się też w oficjalnych teledyskach uczestników. Premiera piosenek już 20 stycznia o 8:00 rano i wtedy też ruszy głosowanie internetowe za pomocą oficjalnej aplikacji Eurovision. Głosować będzie można do 2 lutego, a wyniki typowania fanów i jurorów ogłoszone zostaną 3 lutego. W stawce ponownie znalazły się Barbora Mochowa (na zdj.) i Pam Rabbit. Obie zajęły rok temu 2. miejsce, ale ta pierwsza uznawana była za faworyta fanów Eurowizji. Czy i w tym roku będzie się cieszyć taką sympatią? O Rotterdam walczą też 38-letnia Olga Lounova (wokalistka i aktorka), 32-letni muzyk hip hop i R&B Ben Cristovao, 26-letni Karelll (Karel Peterka), Elis Mraz (eurowizyjna jurorka z Czech podczas Eurowizji 2017) w duecie z raperem Čis T pochodzącym z Bratysławy 🇸🇰 oraz formacja o wdzięcznej nazwie We All Poop. Rok temu preselekcje internetowe w Czechach wygrał faworyt jurorów – zespół Lake Malawi, który zajął w głosowaniu widzów 2. miejsce.

Ogłoszono dziś półfinalistów Melodi Grand Prix 2020 z Norwegii Wschodniej 🇳🇴. O awans do finału powalczą Anna Jæger, duet złożony z Kima Wigaarda & Marii Mohn, Rein Alexander oraz Tore Petterson. Opublikowano już wszystkie piosenki, dostępne są one TUTAJ. O tym, kto wygra zadecydują widzowie głosujący podczas sobotniej rundy za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej. Podobnie jak ostatnio uczestnicy losować będą duele, więc wszystko może się zdarzyć. Na ten moment faworytką fanów jest Anna z piosenką „How about Mars”, ale wielu miłośników Eurowizji twierdzi, że stawka ze Wschodu nie spełnia ich oczekiwać oraz jest „przestarzała”. Faktycznie usłyszymy tam typowo eurowizyjne rytmy z wczesnych lat ’00 oraz dość „tradycyjną” balladę na dwa silne głosy. Kto wie, może w tym szaleństwie jest metoda! Gośćmi sobotniego półfinału będą bracia Didrik i Emil, którzy wykonają swój utwór „Out of air”. Piosenka została automatycznie zakwalifikowana do wielkiego finału preselekcji.

Za nami pierwsze Live Show w ramach X Factor Malta 🇲🇹. Destiny Chukunyere zaśpiewała jako ostatnia i zaprezentowała widzom utwór „Higher Love”. Oczywiście przeszła dalej. Jako pierwszego widzowie odrzucili Eda Abdillę za wykonanie oryginalnej piosenki „Devils’ Robe”. Nominowani do odejścia zostali Celine Agius oraz Paul Anthony. Jurorzy byli zgodni – jednogłośnie wyrzucili Paula. Tym samym jurorka Alexandra Alden ma już tylko jednego swojego podopiecznego w stawce – jest to…nominowana do odpadnięcia Celine Agius. Co ciekawe, Alexandra także rok temu dość szybko utraciła swoich kandydatów, chociaż wtedy dowodziła zespołami, a nie kategorią „Overs”. Najwyraźniej rola mentora w „X Factor” nie jest jej największym wyczynem. Za tydzień drugi odcinek na żywo – kolejna dwójka kandydatów pożegna się z talent-show.

W Izraelu 🇮🇱 trwa rywalizacja o wygraną w programie „HaKokhav HaBa L’Eurovizion”, a finał odbędzie się 4 lutego. To jednak nie koniec eurowizyjnych emocji z Bliskiego Wschodu. Na 3 marca zapowiedziano preselekcje, w których wybrany zostanie utwór dla zwycięzcy talent-show. W trakcie finału usłyszymy cztery propozycje, a najlepszą wybiorą widzowie (30% wpływu na wynik), jurorzy telewizyjni (5%) oraz komisja profesjonalistów (65%). Zgłoszenia piosenek-propozycji dokonać można najpóźniej do 11 lutego, jednak jedynie kompozytorzy zarejestrowani w stowarzyszeniu ACUM mają prawo startu. Preselekcje poprowadzi Lucy Ayoub, którą znamy z Eurowizji 2019. Ostatni raz piosenkę wybierano poprzez preselekcje w 2014 roku. Wybrana wewnętrznie Mei Finegold wykonała trzy utwory, a piosenka „Same Heart” zdecydowanie wygrała, jednak zdecydowanie szokiem dla większości fanów był brak awansu Izraela do finału i katastrofalne, 14. miejsce w półfinale. Był to też ostatni konkurs, w którym Izrael nie uczestniczył w finale. A

Husniye Maharramova wróciła do roli szefowej azerskiej delegacji na Eurowizję 2019, jednak znów zrezygnowała i jej miejsce zajmie Leyla Qulieva, która powróciła do pracy w telewizji publicznej rok temu. Leyla to jedna z gospodyń Eurowizji 2012 w Baku. Na razie nie ma żadnych informacji o tym, co dzieje się w Azerbejdżanie 🇦🇿 w kwestii wyboru nowego reprezentanta, ale jednym z kandydatów może być Murad Arif, piosenkarz, który w 2007 i 2019 roku był…eurowizyjnym komentatorem dla stacji Ictimai, a także napisał azerską piosenkę na Eurowizję Junior w 2013 roku. Zainteresowani reprezentowaniem Azerbejdżanu są też bracia Rauf i Faik, którzy aktualnie mieszkają i koncertują w Rosji. Ich kandydatura miała być rozpatrywana w kwestii ESC także rok temu, jednak ostatecznie wskazano Chingiza.

Źródło: ESC Arena, Wikipedia, NRK, TVM, Eurovoix, ESCkaz, fot.: @barbora_mochowa

%d blogerów lubi to: