Weterani wracają do preselekcji na Łotwie! Fatalna frekwencja przed Monteviziją w Czarnogórze!

Znamy już 16 półfinalistów preselekcji łotewskich „Supernova 2019” 🇱🇻. Stacja LTV ogłosiła wyniki wcześniejszych eliminacji i, niestety, po etapie castingu z rywalizacji odpadła uczestniczka „The Voice of Poland” – Jelena Matula. Odrzucono też kandydatury m.in. Ivo Grisnins Grislisa, Miksa Dukursa czy Waterflower. Dwa najbardziej znane nazwiska w półfinale to Markus Riva (na zdj.) i Samanta Tina. To prawdziwi weterani konkursu. Markus (prawdziwe imię i nazwisko to Mikelis Laksa) uczestniczy w konkursie nieprzerwanie od 2014 roku – najbliżej zwycięstwa był w 2015 roku, gdy zajął 2. miejsce. Przez ostatnie pięć lat trzykrotnie dotarł do finału preselekcji, raz odpadł w półfinale i raz w ćwierćfinale. Szóste podejście nastąpi za sprawą utworu „You Make Me So Crazy”. Jak stwierdził w wywiadzie dla Dziennika Eurowizyjnego ze stycznia – nigdy się nie podda!  Samanta pierwszy raz pojawiła się w preselekcjach już w 2012 roku, a ostatni raz widzieliśmy ją w 2016 roku, gdy w dość kontrowersyjny sposób zrezygnowała z rywalizacji po tym, gdy wystąpiła w półfinale. Dodatkowo uczestniczyła też w trzeciej edycji litewskiego „The Voice” oraz w preselekcjach Litwy 2017. W Supernova 2019 wykona „Cutting the Wire”. Rywalami Markusa i Samanty będą m.in. Alekss Silvers z piosenką „Fireworks” Aminaty (ESC 2015) czy formacja Double Faced Eels grająca alternatywnego rocka. W 2019 roku preselekcje Supernova składać się będą z dwóch półfinałów i finału. Dokładny terminarz nie jest jeszcze znany. Skrót zakwalifikowanych piosenek dostępny poniżej:

Portugalia 🇵🇹 wybierze nowego reprezentanta na Eurowizję 2 marca – wtedy odbędzie się finał Festival da Cancao. Poprzedzą go dwa półfinały – 16 i 23 lutego. Poznaliśmy już nazwiska kompozytorów. Wśród nich są m.in. Andre Tentugal, D’Alva, Frankie Chavez, Rui Maia oraz Filipe Keil (którego piosenka wybrana została z otwartego konkursu) i Mariana Bragada (która dostała się do stawki dzięki specjalnym przedbiegom radia Antena 1). Na razie nie wiemy którzy wykonawcy zaśpiewają wybrane piosenki. Tymczasem na Ukrainie 🇺🇦 powraca temat Tayanny. Wokalistka, która dwukrotnie próbowała swoich sił w preselekcjach „Vydbir” i dwukrotnie była bardzo blisko zwycięstwa zapowiadała, że nie weźmie już udziału w walce o Eurowizję. Najwidoczniej zmieniła zdanie i zdradziła fanom, że myśli nad trzecim podejściem – ponownie z utworem po ukraińsku. Wywiad Dziennika Eurowizyjnego z wokalistką (przeprowadzony przed preselekcjami 2018) znajdziecie TUTAJ.

Telewizja czarnogórska RTCG 🇲🇪 otrzymała tylko 27 zgłoszeń do preselekcji Montevizija 2019. Co gorsza, jedynie 10 utworów spełniło warunki regulaminu, co oznacza, że aż 17 propozycji zostało odrzuconych już na starcie. Tym samym tylko 10 piosenek zostanie przesłuchanych, a spośród tych zgłoszeń komisja wyłoni pięciu finalistów konkursu. Na razie nie wiemy kiedy zakończą się przesłuchania. W skład jury wchodzą m.in. Slaven Knezović i kompozytor Slobodan Bucevac. Z nieoficjalnych informacji wynika, że po raz drugi na Eurowizję spróbuje dostać się Slavko Kalezić (ESC 2017). Pytanie, czy wśród tych 10 piosenek znajdzie się jakakolwiek, z którą Czarnogóra będzie miała szanse na sukces (tj. wejście do finału Eurowizji)? Dziś mija dokładnie rok od premiery piosenki „Mall” 🇦🇱, z którą Eugent Bushpepa (wywiad Dziennika Eurowizyjnego z wokalistą – sprzed roku – znajdziecie TUTAJ) otarł się o top10 finału Eurowizji 2018. Podczas specjalnej konferencji prasowej stacja RTSH podała kolejność występów podczas Festivali i Kenges. Stawkę otworzy weteran selekcji – Bojken Lako. Jeden z faworytów (bazując na nazwiskach, bo utworów nie znamy) Dilan Reka zaśpiewa jako szósty, Klint Collaku (wywiad z nim dostępny jest TUTAJ) będzie trzynasty, a Bruno Pollogati szesnasty. Jako ostatnia zaśpiewa Orgesa Zaimi. Podczas pierwszego dnia festiwalu (20 grudnia) uczestnicy zaśpiewają utwory w wersjach orkiestrowych, drugiego dnia (21 grudnia) zaprezentują się w wersjach studyjnych – pozwoli to widzom i jurorom zapoznać się z dwiema różnymi wersjami każdego utworu. Finał Festivali i Kenges odbędzie się 22 grudnia.

Telewizja walijska 🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 podała, że ponad 20 tys. widzów śledziło transmisję Eurowizji Junior 2018 podczas której Walia debiutowała jako samodzielny „kraj”, jednocześnie zajmując ostatnie, 20. miejsce. Podano też, że tylko 72 osoby oglądały transmisję internetową S4C na komputerze, a 26 osób w wersji mobilnej. Przekaz telewizyjny był drugim najpopularniejszym programem stacji S4C w eurowizyjny weekend i pokonało go tylko rugby na żywo – śledzone przez 27 tys. widzów. Tymczasem telewizja rosyjska Karusel 🇷🇺 wkrótce rozpocznie przygotowania do preselekcji narodowych przed Eurowizją Junior 2019. Etap zgłoszeniowy ma być uruchomiony za parę dni. Jak widać, zapał Rosjan nie maleje, chociaż tegoroczna reprezentantka – Anna Filipchuk – zajęła dla swojego kraju najniższe miejsce w historii. Nasza zwyciężczyni – Roksana Węgiel 🇵🇱 – wystąpi dziś o 21:00 podczas Wielkiego Testu w TVP2. Zapowiedziała występ w specjalnej aranżacji muzycznej.

Źródło: LTV, Wikipedia, inf. własne, Archiwum DE, ESCportugal.pl, Eurovoix, ESCkaz, fot.: Facebook

%d blogerów lubi to: