Dora 2019 w Opatiji! Alex P napisał utwór Cypru na Eurowizję 2019! Wkrótce rusza nabór do Carpathia Festival

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez stację HRT potwierdzono termin i miejsce preselekcji chorwackich 2019 🇭🇷. Konkurs po wielu latach przerwy wraca na małe ekrany i wraca do Opatiji – dziś, na oczach dziennikarzy, przedstawiciele telewizji podpisali umowę z władzami tego uzdrowiska. Festiwal, złożony z trzech części, zakończy się finałem preselekcji 16 lutego, a po raz pierwszy walka o Eurowizję odbędzie się w hali sportowej im. Marino Cvetkovicia, a nie w Hotelu Kvarner, jak przed paroma laty. Zarówno władze HRT jak i miasta Opatija mają nadzieję na wieloletnią współpracę, co oznaczałoby kolejne udziały Chorwacji w Eurowizji i kolejne edycje preselekcji Dora. Podkreślano fakt, że konkurs trafi do większego obiektu, co przede wszystkim ma przyciągnąć młodych ludzi – po raz pierwszy fani będą mieli okazję śledzić show na żywo w arenie. Zapowiedziano także intensywną promocję w internecie, głównie za pośrednictwem portali społecznościowych. Wśród gości dzisiejszej konferencji znaleźli się byli reprezentanci Chorwacji – Tony Cetinski, Feminnem, Kraljevi Ulice oraz Jacques Houdek i Franka Batelić, którzy nie wygrali Dory, gdyż na ESC wybrano ich wewnętrznie. Dziś mieli okazję dumnie pozować z charakterystyczną statuetką preselekcji. Obecny był też Rajko Dujmić, twórca utworu „Rock me baby” (zwycięski utwór Jugosławii na Eurowizji).

Z Dorą wiążą się początki mojej kariery i moje pierwsze pięć udziałów miało służyć zaprezentowaniu się publiczności. Dora jest jedną z platform dla młodych wykonawców, a dzisiaj takich młodych i utalentowanych mamy więcej niż dotychczas. Myślę, że Dora będzie interesująca dla nich, ale też dla tych doświadczonych, zwłaszcza, że bardzo długo nie była organizowana. Wierzę w to, że odzew będzie ogromny” – powiedział Jacques Houdek (ESC 2017). Gościem konferencji był też kompozytor piosenki „Celebrate” (ESC 2011) Boris Đurđević, który planuje zgłosić swój nowy utwór do selekcji narodowych. Wśród chętnych ma być też formacja Teška industrija, jedna z legend jugosłowiańskiego pop-rocka lat 70. W jej skład wchodzi m.in. Ivica Propadalo, autor statuetki preselekcji Dora. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą do 10 stycznia, a dokładny sposób głosowania ma być przedstawiony najpóźniej do końca stycznia. Pewne jest, że wkład w wyniki będą mieć głosy telewidzów.

Telewizja cypryjska CyBC 🇨🇾 potwierdziła, że autorem nowej piosenki tego kraju na Eurowizji jest Alex Papaconstantinou, 38-letni grecko-szwedzki kompozytor współpracujący m.in. z Antique, Heleną Paparizou, Arashem, Anną Vissi, Sarbelem, czy ostatnio z Eleni Foureirą, która wykonała jego „Fuego” podczas Eurowizji 2018 zajmując 2. miejsce. Urodzony w Brannkyrka Alex P współpracował do tej pory przy czterech eurowizyjnych startach – Grecji 2007, Azerbejdżanu 2009 oraz Cypru 2012 i 2018. Wszystkie jego piosenki trafiał do finału. Warto podkreślić, że Alex pracował także z Margaret przy utworach „Cool me down” oraz „What you do”. Nie jest mu obca także Tamta, główna kandydatka do reprezentowania Cypru w przyszłym roku – współtworzył dla niej piosenkę „Unloved” z 2015 roku. Jak już wcześniej informował Dziennik Eurowizyjny, piosenka przygotowana na ESC 2019 jest w szybkim tempie, ale nie jest podobna do „Fuego” – bardziej określić ją można jako styl amerykańskiego popu.

Być może w grudniu Telewizja Polska 🇵🇱 poinformuje o sposobie wyboru reprezentanta kraju na Eurowizję 2019, jednak po ostatnich wydarzeniach, a zwłaszcza po wewnętrznym wyborze Roksany Węgiel, która wygrała Eurowizję Junior, fani coraz częściej skłaniają się ku myśli, że preselekcji w przyszłym roku nie będzie, a nadawca postawi na wybór wewnętrzny. Brak Krajowych Eliminacji nie oznacza, że młodzi polscy wykonawcy nie będą mieli gdzie prezentować swojej twórczości. Już wkrótce rozpocznie się nabór zgłoszeń do 15. Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Carpathia w Rzeszowie. Organizatorzy niebawem opublikują oficjalny regulamin oraz karty zgłoszeniowe. Aplikacje będzie można składać do końca stycznia, a sam festiwal zapowiedziany jest na 17-19 maja, czyli w weekend eurowizyjnego finału w Tel Awiwie. Udział w Carpathia Festival to nie tylko możliwość występu przed sporą publicznością, ale też szansa na wygranie atrakcyjnych nagród – m.in. 15 tys. złotych za Grand Prix. W tym roku nagroda główna powędrowała do przedstawicielki Litwy – Neringi 🇱🇹, która zapewne pojawi się w stawce preselekcji litewskich 2019. Warto dodać, że tegoroczny uczestnik Carpathii – węgierska formacja Ruby Harlem 🇭🇺, zakwalifikowała się do stawki selekcji A Dal 2019 z utworem „Forro”.

Źródło: Opatija.hr, Scena.hr, Jutarnji.hr, DalmacijaDanas.hr, Eurosong.hr, ESCxtra, Wikipedia, Carpathia Festival, inf. własne, fot.: Scena.hr

 

 

 

%d blogerów lubi to: