Polki w zagranicznych preselekcjach: Margaret w Szwecji, Jelena na Łotwie! Ile lat ma utwór „Anyone I want to be”?

Telewizja szwedzka SVT 🇸🇪 ogłosiła dziś skład preselekcji Melodifestivalen 2019. Wśród uczestników ponownie znalazła się Margaret, popularna polska wokalistka i laureatka 2. miejsca w Krajowych Eliminacjach 2016 z hitem „Cool me down”. Jej udział w szwedzkich preselekcjach nie jest już jednak taką sensacją jak rok temu, gdyż spekulacje na ten temat pojawiały się parę tygodni temu i wielu fanów oczekiwało takiej decyzji wytwórni wokalistki oraz telewizji SVT. Margaret wykona w II półfinale w Malmo (9 lutego) utwór „Tempo” napisany przez Anderza Wrethova, Jimmy’ego Janssona, Laurell Barker oraz Sebastiana von Koenigsegg. Z tym pierwszym współpracowała też przy „In my Cabana”, które w preselekcjach 2018 zajęło 3. miejsce w półfinale i po dogrywce awansowało do finału, gdzie uplasowało się na 7. miejscu. O udziale Margaret w MF 2019 informują dziś polskie media, jednak już zdecydowanie mniej jest pytań o to dlaczego wokalistka chce walczyć o reprezentowanie Szwecji. W rozmowie z Wiwiblogss Polka przyznała, że nie planowała uczestniczyć w Melodifestivalen, ale wierzy w „Tempo” i uważa, że jest to świetnie wyprodukowany utwór, który doskonale pokazany będzie na scenie. Podkreśliła, że nie startuje po to, by wygrać i reprezentować Szwecję na Eurowizji – jest tu tylko po to bo traktuje konkurs jako platformę do promocji swojej muzyki w tym kraju. Czy to fair wobec innych szwedzkich wokalistów, którym Margaret zabrała miejsce w półfinale?

Podobnie jak rok temu wokalistka z Polski zmierzy się w tym samym półfinale z wokalistą LIAMOO (zwycięzca „Swedish Idol 12”), który jednak tym razem zaśpiewa w duecie z Hanną Ferm, półfinalistką „Mam Talent” i finalistką „Idola”. Konkurencję stanowić będą także Andreas Johnson (będzie to jego siódmy start), Malou Prytz, Oscar Enestad z FO&O, Jan Malmsjo (86-letni aktor i piosenkarz) i Vlad Reiser. Aż 20 z 28 wykonawców MF 2019 ma już jakieś doświadczenie z preselekcjami. Rekordzistką jest Ann-Louise Hanson, 74-letnia piosenkarka, która w preselekcjach zadebiutowała w … 1963 roku i przyszłoroczny start będzie już dwunastym w karierze. Po raz szósty uczestniczyć będzie Lina Hedlund z Alcazar, prywatnie partnerka wokalisty Nassima Al Fakira. Wracają też m.in. Anton Hagman, Dolly Style, John Lundvik, Jon Henrik Fjallgren, Lisa Ajax, Mohombi, Nano Omar czy Wiktoria. To nie koniec! Aż trzech byłych reprezentantów ponownie chce śpiewać dla Szwecji na Eurowizji! Są to Anna Bergendahl, która jest jedyną szwedzką reprezentantką wyeliminowaną w półfinale (Eurowizja 2010), Martin Stenmarck (wygrał MF 2005, później jeszcze dwukrotnie startował w selekcjach, ale już nigdy nie awansował do finału) oraz grupa Arvingarna, która w 1993 roku zajęła dla Szwecji 7. miejsce za „Eloise”. Swoje piosenki w półfinałach Melodifestivalen 2019 będzie mieć wielu znanych kompozytorów, m.in. Thomas G:son (3 utwory), Bobby Ljunggren, Joy i Linnea Deb czy Fredrik Kempe. W roli twórców piosenek sprawdzili się też Nanne Gronvall, Benjamin Ingrosso i Robin Stjernberg. Pełna lista piosenek, wykonawców i kompozytorów dostępna jest TUTAJ.

Telewizja australijska SBS 🇦🇺 pochwaliła się świetnym wynikiem etapu zgłoszeniowego do preselekcji – przyjęto ponad 700 propozycji. Trwają aktualnie prace nad wyborem najlepszych propozycji, które później dopasowane będą do odpowiednich wykonawców.  W Serbii stacja RTS 🇷🇸 uzbierała 76 piosenek na „Beoviziję” – wiadomo też, że preselekcje zorganizowane będą w tym samym formacie co w tym roku – wybór należeć będzie więc do jurorów i widzów (50/50). Telewizja łotewska LTV 🇱🇻 opublikowała listę 33 wykonawców, których piosenki dostały się do drugiego etapu eliminacji „Supernova”. Wśród kandydatów są m.in. Miks Dukurs, Markus Riva (weteran konkursu), Ivo Grisnins Grislis, Edgars Keilis, Jelena Matula (polsko-łotewska wokalistka znana z naszego „The Voice”) czy Roberts Memmens. Wszystkie nagrania z castingu dostępne są TUTAJ. Spośród 33 kandydatów wybrana będzie grupa półfinalistów, a w wyborze pomóc mają internauci głosując na TEJ STRONIE.

O zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018 – Roksanie Węgiel 🇵🇱 – nadal głośno w Internecie. Odkryto, że jeden z twórców „Anyone I want to be” – Cutfather – miał przekazać piosenkę m.in. popularnej wokalistce Ricie Ora, jednak ostatecznie nie zdecydowała się ona na wydanie utworu. Piosenka „Anyone I want to be” powstała już 5 lat temu i (co jest oczywiste) nie była pisana z myślą o Eurowizji Junior, ani nawet z myślą o tym, że będzie on wykonany przez tak młodą osobę jaką jest Roxie. „Właściwie to zapomniałem o tej piosence. Zgodziliśmy się na jej użycie i od tej pory nie miałem na jej temat żadnych wieści.” – przyznał. Ostateczną, eurowizyjną aranżację oraz tekst przygotowywali m.in. Lanberry i Patryk Kumór. Roksana Węgiel nadal udziela wielu wywiadów i odpowiada na pytania związane z Eurowizją i dalszymi planami. „Świętowaliśmy jakoś do 3 nad ranem. Później poszłam do łóżka, ale nie mogłam zasnąć. Byłam zbyt podekscytowana. Później cały czas się budziłam z tych emocji. Nadal mam je w sobie” – wspomina w rozmowie z WP.pl. Podkreśliła, że w przypadku organizacji Eurowizji Junior w Polsce wystąpi tam jako gość specjalny. Wiadomo, że wokalistka będzie też obecna podczas Eurowizji 2019 w Tel Awiwie. Na pewno będzie gwiazdą „Sylwestra Marzeń z Dwójką”, a później także podczas Festiwalu w Opolu 2019.

Źródło: Wikipedia, SVT, Wiwibloggs, SBS, Eurovoix, RTS, Supernova LTV, Radio Zet, Wp.pl, inf. własne,fot.: Arvid Holstedt

%d blogerów lubi to: