Sergey Lazarev, Srbuk i Mark Vincent na Eurowizji 2019? Najnowsze wieści z Armenii, Australii, Rosji i innych państw!

Już w piątek wieczorem poznamy pierwszego uczestnika Eurowizji 2019! Do wyboru wewnętrznego powraca telewizja Armenii ARMTV 🇦🇲, która nazwisko nowego reprezentanta kraju poda w programie „Lav yereko” prowadzonym m.in. przez Arama Mp3. Emisja zapowiedziana jest na piątek o 19:20 czasu polskiego. Zmiana strategii zapewne wynika z faktu, że preselekcje narodowe „Depi Evratesil”, chociaż świetnie przygotowane i wyprodukowane, w latach 2017-2018 nie dały państwu dobrych rezultatów. Artsvik zajęła jedynie 18. miejsce (najniższe w finale), a w tym roku Sevak Khanagyan nie wszedł do finału, w półfinale plasując się na 15. pozycji, co jest najgorszym rezultatem Armenii w historii startów. Także juniorowe preselekcje nie przyniosły pożądanego efektu, a Levon zakończył rywalizację na 9. miejscu – najsłabszym od momentu debiutu Armenii w JESC. Kto będzie śpiewał dla Hayastanu w Tel Awiwie? Plotki głoszą, że padło na Srbuk czyli Srbuhi Sargsyan, finalistkę „The Voice of Ukraine”, która po udziale w talent-show podpisała kontrakt z „Factory Production” i niedawno wydała singiel „Half of Goddess”. Srbuk nie komentuje jednak tych doniesień twierdząc, że nic nie wie na temat Eurowizji 2019. Wśród potencjalnych kandydatów wymienia się także formację Nemra (laureata 2. miejsca w preselekcjach 2018 za „I’m a Liar”) i wokalistkę Sonę. Fani chętnie widzieliby też na Eurowizji Ivetę Mukuchyan (ESC 2016) albo Siranush Harutyunyan czyli popularną Sirusho (ESC 2008). Kolorowy Kamil Show (4. miejsce w preselekcjach 2018) poinformował, że to nie on został wybrany przez ARMTV.

Telewizja rosyjska 🇷🇺 otrzyma od rządu pomoc finansową zwłaszcza przy wydarzeniach promujących kulturę kraju. Specjalny dekret w tej sprawie podpisał premier Dmitry Medvedev. Pomoc finansowa dotyczyć będzie produkcji programów telewizyjnych i audycji radiowych tak, by stacja VGTRK miała możliwość zdobywania coraz większej rzeszy odbiorców. Tym samym rząd opłacać będzie m.in. udział w konkursie Eurowizji czy Eurowizji Junior. Nadawca rosyjski na razie nie potwierdził w jaki sposób wyłoni reprezentanta kraju na ESC 2019, ale spodziewać się należy wyboru wewnętrznego. Z wcześniejszych informacji wynika, że nadawca rosyjski zakazał Filipowi Kirkorowowi angażowania się w reprezentowanie na ESC innego kraju niż Rosja, więc jeżeli Kirkorow i jego „Dream Team” zostaną wybrani jako ekipa odpowiedzialna za nowego reprezentanta Federacji, można spodziewać się wielkiego nazwiska i bogatego show scenicznego – tym samym Rosja wróci do czołówki eurowizyjnych faworytów po dwóch słabych latach (nieobecność w Kijowie i brak awansu w Lizbonie). Spekuluje się, że do powrotu na ESC szykuje się Sergey Lazarev (fot.).

Alan Azhibayev z Khabar Agency w Kazachstanie 🇰🇿 poinformował, że prowadzone są rozmowy z EBU dotyczące gościnnego występu reprezentanta kraju podczas Eurowizji 2019 w Izraelu. Nie ma co ukrywać, że Kazachstan ma ogromne nadzieje na rychły debiut w dorosłym konkursie i chce wykonywać ruchy takie, jak Australia 🇦🇺. Przypomnę, że stacja SBS została zaproszona do wysłania reprezentanta na gościnny występ w półfinale ESC 2014, a rok później przyjęto ją do grona uczestników – miało to być jednorazowe wydarzenie, a ostatecznie kraj w przyszłym roku będzie mieć już swojego piątego uczestnika. Potwierdzono też, że Khabar Agency będzie konkurentem Telewizji Polskiej 🇵🇱 w walce o prawo do organizowania Eurowizji Junior 2019. Nie wiadomo jeszcze jaką dokładnie ofertę Kazachstan złoży EBU, ale z wcześniejszych informacji wynika, że nadawca chciałby przesunąć JESC o miesiąc i zorganizować konkurs w październiku.

Christer Bjorkman 🇸🇪 zapowiada zmiany w głosowaniu podczas Melodifestivalen. Od jakiegoś czasu krytykuje się aktualną metodę, zwłaszcza po wprowadzeniu głosowania za pomocą aplikacji mobilnej, co jest darmowe i pozwala na ocenienie jednej piosenki aż pięć razy. Z powodu równego podziału głosów widzów na wszystkie piosenki wzrosła siła punktów jurorskich. Bjorkman nie wierzy jednak w to, że wyniki w nowym systemie będą się mocno różnić od dotychczasowych, bo „ludzie głosują na to co lubią, a lubią bardzo różne rzeczy„. Plan SVT polega głównie na tym, by wyrównać siłę głosów aplikacji względem sms-ów, tym samym pięć głosów mobilnych ma się równać jednemu sms-owi czy głosowi oddanemu poprzez audiotele. Ponoć będziemy też wiedzieć jak na dane piosenki preselekcyjne głosowały różne grupy widzów, z podziałem na ich wiek. Tymczasem stacja australijska SBS powoli szykuje się do publikacji nazwisk finalistów preselekcji narodowych. Na pokazanym zwiastunie widać sylwetki niektórych wykonawców, a fani rozpoznają tam m.in. zwycięzcę „Mam Talent” – Marka Vincenta czy gwiazdę popu Ricki-Lee Coutler. Spekuluje się, że o ESC powalczy też duet The Presets.

W hiszpańskim Operacion Triunfo 🇪🇸 pozostało już tylko siedmiu wykonawców. Ostatnio z show odpadli Carlos Right, Marilia Monzon i Maria Villar. Wśród faworytów nadal wymienia się Famousa Oberogo. Do wielkiego rozstrzygnięcia pozostało już niewiele czasu. Kolejne gale odbędą się 5 i 12 grudnia, a gala finałowa z udziałem pięciu uczestników transmitowana będzie 19 grudnia. Preselekcje hiszpańskie do Eurowizji 2019 z udziałem uczestników Operacion Triunfo odbędą się w przyszłym roku – ciekawe, czy zwycięzca OT będzie głównym faworytem do wygrania walki o Eurowizję, jeżeli głosować będą tylko widzowie? Tymczasem na Malcie 🇲🇹 znamy już zwyciężczynie tzw. „Six Chair Challenge” w kategorii „Girls” programu X Factor. Do kolejnego etapu przeszły Kelsey Bellante, Karin Duff, Nicole Frendo, Danica Muscat, Michela Pace i Jade Vella. Teraz czekają nas też rozstrzygnięcia w grupach „Boys”, „Overs” (jest tam m.in. Anna Faniello, Chris Grech czy Franklin Calleja) oraz „Groups”.

Władze miasta Jasło zorganizowały uroczyste powitanie Roksany Węgiel, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2018. Wczoraj Roksana miała okazję spotkać się z fanami ze swojego rodzinnego miasta, wzięła też udział w konferencji prasowej. W prezencie dostała m.in. rower. Zapis konferencji prasowej oraz relację z powitania znajdziecie powyżej i poniżej. Wokalistka wróciła już do zajęć szkolnych, ale w weekend znów będzie o niej głośno. W sobotę o 12:00 odbędzie się spotkanie z Roksaną w kieleckiej Galerii ECHO, a dzień później o 13:00 w krakowskiej Galerii Bonarka. W planach są spotkania także w innych polskich miastach. Eventy współorganizowane będą przez Reporter Young i mają na celu promocję kolekcji ubrań zaprojektowanych przez Roxie, ale temat Eurowizji na pewno będzie podczas spotkań obecny.

Źródło: ARTMV, ESCkaz, ArmPress, Eurovoix, inf. własne, Khabar TV, ESCxtra, SBS, Facebook, ESCkaz, Wikipedia, MojeJaslo.pl, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: