Srbuk – śpiewała piosenkę Czesława Niemena, a teraz pojedzie na Eurowizję! Zmiany w „You Decide” Wielkiej Brytanii!

Bez niespodzianki w Hayastanie! Zgodnie ze spekulacjami Srbuk (Srbuhi Sargsyan) będzie reprezentantką Armenii 🇦🇲 na Eurowizji 2019 – tym samym jest to pierwsza uczestniczka przyszłorocznego konkursu! Pop-soulowa wokalistka i kompozytorka śpiewa od dziecka, a jej pierwszy publiczny występ miał miejsce podczas dziecięcego festiwalu „Silver Key”. Profesjonalną karierę muzyczną rozpoczęła po zajęciu drugiego miejsca w pierwszej edycji „X Factor” w Armenii w 2012 roku. Zaczęła koncertować, skupiając się głównie na coverach amerykańskich hitów jazzowych, soulowych i r&b. Szybko zdobyła sławę nie tylko w Erywaniu, ale i całej Armenii stając się jedną z najpopularniejszych wokalistek. W 2016 roku wydała debiutancki singiel „Yete Karogh Es”, który współtworzyła. W tym roku uczestniczyła w ukraińskim „The Voice”, gdzie zajęła 4. miejsce i w efekcie podpisała kontrakt z armeńską agencją „Factory Production” – dzięki temu wydała singiel „Half a Goddess”. „Jestem bardzo pozytywnie nastawiona do Eurowizji, to wciąż jedyny konkurs muzyczny z tak dużą widownią i liczbą uczestniczących państw. Poza tym to świetna szkoła w kontekście tworzenia nowych relacji z artystami” – powiedziała. Wybór był jednomyślny – twierdzi szef delegacji Armenii David Tsurunyan. Przyznaje też, że wielu fanów chciało zobaczyć Srbuk na eurowizyjnej scenie i jest pewny, że wokalistka ze swoim nietuzinkowym wizerunkiem zdoła zachwycić międzynarodową społeczność. Warto podkreślić, że Srbuk (na zdj.) w „The Voice” wykonała przebój Czesława Niemena pt. „Dziwny jest ten świat” – jest to na tyle trudny i wymagający utwór, że chętnie sięgają po niego nie tylko polscy uczestnicy różnych talent-shows.

Pora na znalezienie idealnego utworu dla Srbuk! Telewizja ARMTV 🇦🇲 przyjmuje już zgłoszenia od kompozytorów – można wysyłać utwory w różnym stylu muzycznym, z tekstem po ormiańsku lub angielsku. Oczywiście obowiązują typowe eurowizyjne zasady względem czasu trwania piosenki, daty publikacji czy zakazanych treści (politycznych, reklamowych itp.). Zgłoszenia przyjmowane będą na mejla selection@armtv.com do 10 styczna. Najpewniej wybór piosenki odbędzie się za zamkniętymi drzwiami. Dokładnie taki sam sposób selekcji wykorzystano w 2016 roku gdy Iveta Mukuchyan reprezentowała kraj z piosenką „LoveWave” wybraną z ponad 300 propozycji. Fenomenalna wokalistka z niezwykle ciekawym występem scenicznym zdobyła 2. miejsce w półfinale, przegrywając tylko z Sergey’em Lazarevem z Rosji. W finale śpiewała jako ostatnia i zajęła 7. miejsce, z 20 punktami więcej od Michała Szpaka. Była też  bohaterką skandalu politycznego (w Green Roomie używała flagi Górskiego Karabachu) i padła ofiarą problemów technicznych podczas próby generalnej do finału (poniżej), jednak doskonale sobie poradziła, czym zyskała ogromną sympatię fanów.

Wielka Brytania 🇬🇧 zmienia zasady preselekcji „You Decide”. Telewizja BBC poinformowała, że w finale konkursu wystartuje sześciu uczestników, ale tylko trzy propozycje eurowizyjne walczyć będą o zwycięstwo. Każdą piosenkę wykona dwóch finalistów, a widzowie i jurorzy wskażą trzy najlepsze kombinacje (utwór+wykonawca), które trafią do superfinału. Konkurs odbędzie się w Salford w regionie North West England. Prowadzącymi będą Mans Zelmerlow (ESC 2015) i Mel Giedroyc. Trzy konkursowe piosenki wybrane zostały przez jurorów międzynarodowych, a BBC liczy na to, że nowa formuła wprowadzi sporo świeżości i będzie atrakcyjna dla widzów. „Możemy opuszczać Unię Europejską ale wciąż jesteśmy zdeterminowani by wygrać Eurowizję” – twierdzi Kate Phillips z Działu Rozrywki stacji. Termin finału nie jest jeszcze znany, ale wiadomo że nowego reprezentanta UK poznamy w lutym.

4 grudnia odbędzie się konferencja prasowa poświęcona organizacji preselekcji chorwackich Dora 2019 🇭🇷. Spotkanie z prasą będzie transmitowane na stronie internetowej HRT. Jak już wiemy, finał konkursu odbędzie się 16 lutego, a zgłoszenia już są przyjmowane. Najpewniej preselekcje odbędą się na terenie Hali Sportowej im. Marino Cvjetkovicia w Opatiji. Finalistów wybierze jury złożone z przedstawicieli Unii Muzyków Chorwackich, Stowarzyszenia Kompozytorów Chorwackich, HRT, krytyków muzycznych, piosenkarzy z doświadczeniem eurowizyjnym i innych profesjonalistów. Szczegóły dotyczące głosowania podczas finału mają być podane nie później niż do końca stycznia.

Ponad 1,3 mln widzów na Białorusi 🇧🇾 zebrała Eurowizja Junior 2018, która zakończyła się zwycięstwem Roksany Węgiel. Konkurs zyskał ponad 15% udziału w rynku i był najpopularniejszym programem białoruskiej stacji w niedzielę 25 listopada. W Kazachstanie 🇰🇿 show śledziło ponad 132 tys. widzów co dało udział w rynku na poziomie ok. 9%. Zgodnie z oficjalnymi wynikami, w głosowaniu online oddano dokładnie 1 283 921 głosów, co oznacza, że Roksana Węgiel 🇵🇱 zgarnęła ich  ok. 150,5 tys., a Kazachstan, który zajął 3. miejsce, 114 tys. Białoruś miała tych głosów ponad 58 tys., a najmniej otrzymała Serbia 🇷🇸 – 30,9 tys. Ostatecznie Kazachstan zajął 6. miejsce, a Białoruś była 11. Sześć państw wyraziło już wstępną chęć udziału w przyszłorocznym konkursie – są to Polska, Armenia, Kazachstan, Holandia, Rosja i Gruzja. Trzy pierwsze kraje są chętne do organizacji imprezy, jednak to Polska jest faworytem jako kraj, który wygrał tegoroczny finał. Spekuluje się też o powrocie Cypru 🇨🇾 i Wielkiej Brytanii 🇬🇧.

Źródło: ESCkaz, Eurovision.am, inf. własne, Eurovoix, HRT, Wikipedia, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: