WYWIAD/INTERVIEW! Eugent Bushpepa (Albania): „Mam nadzieję, że jurorzy nie będą sugerować się popularnością” [PL/EN]

Już 21 grudnia rozpoczynają się preselekcje albańskie Festivali i Kenges, a jednym z uczestników będzie 33-letni wokalista rockowy z Rrëshen – Eugent Bushpepa. To jeden z najbardziej znanych i popularnych w Albanii wykonawców, kojarzony głównie z muzyką rockową jaką prezentuje podczas występów m.in. w Top Fest, a także na koncertach – miał okazję występować z wieloma sławami światowego rocka. Fani Eurowizji kojarzyć go mogą z preselekcji albańskich przed Eurowizją 2009 – wykonywał wtedy „S`jam balade” razem z Roveną Dilo. Teraz, dzięki piosence „Mall” uważany jest za jednego z faworytów do wygranej i reprezentowania Albanii w Lizbonie! Dziennik Eurowizyjny porozmawiał z wokalistą zarówno o jego muzyce jak i planach względem Eurowizji.

Jako wykonawca rockowy miałeś okazję wystąpić na jednej scenie z zespołem Deep Purple czy gitarzystą Guns’n’Roses. Jak wspominasz te wydarzenia?

Dorastałem słuchając tych zespołów. Miałem szczęście i spotkanie ich było dla mnie wielkim przeżyciem. Rozmawiałem z nimi i dzieliłem scenę z z Ronem Bumblefoot Thalem oraz występowałem jako support przed Loaded Duffa Mckagana i Deep Purple. Wspominam to jako najważniejszy punkt mojej kariery rockowej.

You are the rock singer and performed on the same stage with Deep Purple and guitarist of Guns n Roses. How do you recall these performances?

I grew up listening to those bands. I had luck, It was terrific getting to know them personally, talk to them and share the stage with Ron Bumblefoot Thal and supporting Duff Mckagan’s Loaded and Deep Purple. I remember those as high peaks of my career as a Rock Singer.

Uważasz, że muzyka rockowa może być dobrze oceniona podczas Eurowizji? Albania już raz postawiła na taką muzykę, ale Adrian Lulgjuraj i Bledar Sejko nie zakwalifikowali się do finału.

Zapewne wiesz, że wielu wykonawców rockowych do finału się jednak dostało, a niektórzy nawet wygrali konkurs, ale myślę, że takie utwory muszą mieć przede wszystkim nowoczesne brzmienie by trafić w gust europejskich słuchaczy i miłośników muzyki.

Do you think rock music can be well-ranked in Eurovision Song Contest? Albania was once represented by rock duo Adrian Lulgjuraj & Bledar Sejko but they did not qualify to the final.

As you know lots of rock songs has made it through and even won the contest but i think it has to have a modern vibe to it to go through the ear of the europe listeners an music lovers.

Jesteś jednym z najbardziej znanych wykonawców w Albanii. Czy to pomoże Ci wygrać Festivali i Kenges?

W tym roku FiK zebrał wielu popularnych uczestników. Mam nadzieję, że jurorzy nie będą się tym sugerować, a na Eurowizję wybiorą najbardziej odpowiednią piosenkę, by Albania poradziła sobie w konkursie lepiej niż w ciągu trzech ostatnich lat. 

You are one of the most popular and best known singers in Albania. Do you think it may help you to win Festivali i Kenges?

Festivali i Kenges this year has gathered a lot of well known singers. I hope that the jury won’t be affected by this and that they will send at Eurovision the most suitable song for the event so that Albania would do better than the last three years.

W 2008 roku wystartowałeś w Festivali i Kenges z Roveną Dilo i utworem „S’jam balade”, ale zajęliście jedynie 12. miejsce. Co skłoniło Cię do ponownego udziału w preselekcjach?

Lubię wyzwania i rywalizację – rozwija mnie jako muzyka, a takie porażki bardzo mnie motywują. Dodatkowo pozytywnie nakręca mnie fakt, że jest to konkurs śpiewania na żywo, a ja kocham to robić i otaczać się ludźmi, od których czuję wsparcie. 

In 2008 you performed with Rovena Dilo at the Festivali i Kenges with „S’jam balade” but finished only 12th in the final. Why did you decide to take part in Festivali i Kenges once again?

I like tough competitions. They make me grow musically and “knock outs” like that help even better. Since it’s a live competition it even seduces me more cause I love to perform my songs live and be near the people that support me.

Jak powstał utwór „Mall” i co inspirowało Cię do jego napisania?

Pisząc muzykę i tekst wspominałem czasy, gdy wiecznie byłem w trasie. Podróżowałem po Europie jako wokalista amerykańskiego zespołu Darkology i byłem daleko od osoby którą kochałem i rodziny. Wyraziłem całą tęsknotę w tekście piosenki. 

Tell me about the story behind your song „Mall”. What was the inspiration for you to create this song?

When writting the music and the lyrics i recalled a time when i was in tour. I was touring europe as a tour vocalist with an American band called Darkology, and i was away from my love and my family. I expressed every ounce of that yearning in the lyrics.

Jaki jest Twój główny cel podczas Festivali i Kenges i jak idą przygotowania do występu?

Głównym celem jest oczywiście wykonanie piosenki najlepiej, jak to potrafię. Oczywiście Eurowizja też jest czymś do czego będę dążyć. Próby idą świetnie. Muszę przyznać, że słuchanie mojej piosenki granej przez ponad 30 członków profesjonalnej orkiestry jest niezwykłym doznaniem. Pracujemy też nad występem scenicznym.

What’s your main goal during the Festivali i Kenges and how are the preaparations going?

My main goal is to perform the song as best as i could do. Of course that Eurovision is a very important target too
The rehearsals are going very well. Listening to my song and arrangement played by 30+ professional orchestral musicians it’s an immense pleasure. We’re working on the scenic part of the performance now.

Jeśli wygrasz, to zaśpiewasz „Mall” na Eurowizji po angielsku?

Gdyby tak się stało, chciałbym zaśpiewać po albańsku, bo w tym języku najlepiej wyrażam swoje uczucia i emocje, a melodia oparta jest na brzmieniu tej mowy. Jeśli uda się stworzyć dobre tłumaczenie, bez konieczności rezygnacji z konkretnych elementów i głosek, mógłbym zaśpiewać po angielsku i byłoby to nawet dobrym rozwiązaniem. Warto jednak dodać nieco kolorytu Eurowizji, korzystając z języków narodowych.

If you will win, do you think you can sing „Mall” in English in the Eurovision Song Contest?

If that happens, i would like to sing it in Albanian cause i’ve expressed myself and my emotions in that language and the melody is based on those vowels. If we’ll be able to make a good translation without ruining the normal order of vowels it would be nice though to sing it even in English too But let’s add some colors even to the spoken language in the Eurovision scene.

Co sądzisz o poprzednich reprezentantach Albanii? Które utwory lubisz najbardziej?

Bardzo podobają mi się piosenki Rony Nishliu i Adriana Lulgjuraja z Bledarem Sejko. Generalnie uważam, że w większości ostatnie nasze piosenki były mocno nakierowane na tekst i przesłanie niż na melodię i kompozycję. Bardzo bym chciał, żebyśmy my, albańscy piosenkarze, weszli w nową erę muzyki robiąc prawdziwe przeboje i wpadające w ucho utwory. 

What do you think about the previous Albanian songs for Eurovision? Which one do you like the most?

I really enjoyed the song of Rona Nishliu and Adrian Lulgjuraj with Bledar Sejko. In general i think that the previous songs where focused more on the lyrics and the message they’d delivered that in the melody and composition. I would really love if we, Albanian artists, could imbrace the new modern era of making good hits and good sounding songs.

Oficjalny profil Eugenta dostępny jest TUTAJ.

%d blogerów lubi to: