Eurowizja w wyszukiwarce Google – jak popularny był konkurs? Co ciekawego na Węgrzech, Litwie, Ukrainie i w Albanii? Zgłoszenia do Festiwalu Carpathia trwają!

Google opublikowało zestawienie tegorocznych trendów w wyszukiwarce i jak co roku szukamy w tych rankingach akcentów eurowizyjnych. W Polsce konkurs znalazł się na siódmym miejscu w kategorii „Najbardziej zyskujące na popularności”, pokonując m.in. Skoki narciarskie. Dodatkowo Eurowizja była czwarta w „Wydarzeniach” przegrywając jedynie z losowaniem Mistrzostw Świata, Miss Polski oraz Miss Supranational. Konkurs Piosenki okazał się częstszym hasłem do wyszukiwania niż skoki narciarskie, huragan Irma czy…egzamin gimnazjalny. Eurowizja zaliczyła jednak spadek w porównaniu do ubiegłego roku – w 2016 w „Najbardziej zyskujących” była piąta, a w „Wydarzeniach” trzecia. Dodatkowo w kategorii „Ludzie” Michał Szpak był dziewiąty, a w tym roku Kasia Moś nie zdołała wejść do top10.

W wielu krajach Eurowizja była popularna i często wyszukiwana. Wśród najpopularniejszych haseł (ogólnie) zajęła siódme miejsce na Ukrainie, czwarte na Białorusi, Litwie i w Chorwacji, dziesiąte w Szwecji, dziewiąte w Holandii, trzecie w Grecji, dziewiąte w Irlandii i szóste w Hiszpanii. W kategoriach „Wydarzenie/Program TV” było jeszcze lepiej: pierwsze miejsce w Belgii, Szwajcarii, Hiszpanii i na Węgrzech, drugie miejsce na Ukrainie, Białorusi, Litwie, Łotwie, Estonii i Niemczech, trzecie w Chorwacji, czwarte w Szwecji, piąte w Portugalii, siódme w Serbii i Słowenii oraz ósme w Rumunii. Dodatkowo w Rosji Yulia Samoylova zajęła 2. miejsce w kategorii „Kobieta roku”, a Dima Bilan wygrał w męskiej kategorii natomiast preselekcje narodowe zostały docenione w Estonii (5. miejsce), Szwecji (2. miejsce) i Słowenii (2. miejsce). W rankingach znalazło się też miejsce dla Salvadora Sobrala, Blanche, Leny Meyer-Landrut, Omara Nabera i włoskiego Sanremo. Czwarte miejsce w kategorii „Co” zajęło we Włoszech hasło „Co znaczy namaste„.

Kolejna zmiana na Węgrzech. Grupa Nemzeneker zrezygnowała z udziału w „A Dal” ze względu na inne plany, a wolne miejsce zajmie Viki Singh z utworem „Butterfly House”. Co ciekawe, wokalistka już raz trafiła do stawki preselekcyjnej z rezerwy – w 2016 roku zajęła wolne miejsce po dyskwalifikacji zespołu Misztral. Na Litwie trwają przygotowania do startu preselekcji, a zapewne w stawce konkursu zobaczymy dwie gwiazdy z poprzedniego maratonu – Gretę Zazzę i Paulę Valentaite. Ta pierwsza zgłosiła piosenkę „Broken Shadows” i ma nadzieję, że doświadczenie z tego roku pozwoli jej zajść w 2018 roku jeszcze wyżej. Paula także zapewnia, że poradzi sobie znacznie lepiej – będzie bardziej pewna siebie i ma za sobą wsparcie sporego teamu. W tegorocznym finale panie zajęły 5. miejsce w finale, zdobywając po 11 punktów.

Znamy pełen skład jury na Ukrainie. Wspólnie z Jamalą i Andryi’m Danilko wykonawców oceniać będzie Eugene Filatov (fot.), twórca zespołu The Maneken i producent grupy ONUKA. Współpracował też m.in. ze Svetlaną Lobodą i Tiną Karol, brał udział w przygotowaniach paru uczestników poprzednich preselekcji (m.in. SunSay). Zgłoszenia do selekcji zakończą się 15 stycznia. Telewizja RTSH ogłosiła, że gościem honorowym Festivali i Kenges w Tiranie będzie Riccardo Cocciante, włoski piosenkarz i zwycięzca Sanremo 1991. Włoch wystąpi podczas pierwszej części FiK.

Chociaż regulamin polskich preselekcji jeszcze nie został opublikowany (ale jest już przygotowany i czeka na finalną akceptację zarządu TVP), to młodzi i chętni do muzycznej rywalizacji wykonawcy mogą zgłosić się do festiwalu Carpathia, który odbędzie się w drugiej połowie maja w Rzeszowie. Na stronie oficjalnej tego wydarzenia opublikowano już regulamin (po polsku i po angielsku) oraz formularze zgłoszeniowe. Do tej pory w festiwalu wzięło udział wielu eurowizyjnych i preselekcyjnych bohaterów m.in. Kasia Moś, Vlatko Lozanovski, Monika Linkyte, Ewelina Saszenko, Martin Fitch czy Anna Cyzon. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 stycznia, a spośród wszystkich kandydatów jurorzy wybiorą najlepsze piosenki. W stawce znajdą się zarówno polscy jak i zagraniczni wykonawcy. Dyrektorem festiwalu jest Anna Czenczek, znana fanom Eurowizji jako pomysłodawczyni utworu „Mój Dom” i mentorka wokalna Alicji Regi, reprezentantki Polski na JESC w Tbilisi.

Src: ESCbubble, Eurovoix, ESCkaz, RTSH, Carpathia, fot. Facebook

%d blogerów lubi to: