Eurowizyjna Historia Izraela. Odcinek 45: 2015 – „Alija bedarga” czyli „Awans”. Izrael w złotych butach triumfalnie wraca do finału!

Nowa strategia, współpraca telewizji i wielki sukces! „Golden Boy” podbił Wiedeń! Jak wybrano Nadava? Które kraje dały mu punkty w półfinale? Ile przekazano z Polski? Jak „Golden Boy” wpłynął na oglądalność Eurowizji? 

Po serii bolesnych porażek telewizja IBA postanowiła nawiązać współpracę z prywatną stacją Keshet. W ten sposób talent-show HaKokhav HaBa, zostało użyte jako format wyboru reprezentanta. Co ciekawe, udział Izraela w Eurowizji 2015 nie był pewny ze względu na pojawiające się (już wtedy) plany zamknięcia nadawcy publicznego. Ostatecznie jednak w połowie listopada Izrael potwierdził start w konkursie, a IBA i Keshet po raz drugi (po 2008) wspólnie wybierały reprezentanta. Pierwotnie planowano wybór wewnętrzny, po konsultacjach z redaktorami radia 88FM. Faworytką była Marina Maximilian Blumin, ale zwracano uwagę także na Ester Rada czy Asafa Avidiana. Po tym jak Blumin odrzuciła ofertę IBA, postanowiono zorganizować drugą edycję talent-show, które ruszyło w listopadzie 2014 roku. Pierwsza edycja odbyła się w 2013 roku, zwyciężył Evyatar Korkus, a piąte miejsce zajął Omer Datz, syn małżeństwa znanego jako Duo Datz (ESC 1991).

Druga edycja rozpoczęła się 9 grudnia i składała z 17 odcinków, podczas których kandydaci śpiewali głównie covery. Od drugiego sezonu skład komisji zasilił reprezentant Izraela z 2010 rokuHarel Skaat. Do finału dostało się czterech wykonawców, a zwycięzcę wybierali widzowie wraz z jurorami. W pierwszej rundzie rywalizowano w duelach, a zwycięzca z danej pary trafiał do superfinału. Pierwsi w II rundzie zameldowali się Iki Levi & Rasta Hebrew Man (52% poparcia) oraz Nadav Guedj (79% poparcia). „Dziką kartę” dostała Sari Nachmias (65% poparcia), a odpadła Avia Shoshani (49% poparcia). W superfinale Nadav nie miał sobie równych – zdobył 79% poparcia. Drugi był Iki Levi (69%), a trzecia Sari (49%). Program prowadzili Assi Azar i Rotem Sela. Finał odbył się 17 lutego.

Nadav Guedj urodził się 2 listopada 1998 roku w Paryżu (gdy miał 3 lata, wraz z rodziną przeprowadził się do Izraela) i tak naprawdę jego kariera rozpoczęła się od udziału w „HaKokhav HaBa”. Był zresztą najmłodszym uczestnikiem, osiągając wiek 16 lat parę w okresie castingów. W programie śpiewał piosenki m.in. Rihanny, Stevie’go Wondera, Beyonce, Justina Timberlake’a czy Bruno Marsa. W finale wykonał „Halo” Beyonce. 26 lutego ogłoszono, że IBA, Keshet oraz Tedy Productions wybrali dla niego eurowizyjny utwór – był to „Golden Boy” autorstwa Dorona Medalie. Sensacją był fakt, że po raz pierwszy w historii piosenka izraelska nie zawierała słów w języku narodowym. Premiera utworu, wraz z klipem, odbyła się 12 marca. Doron Medalie wcześniej współpracował z Boazem Maudą, Harelem Skaatem i Moran Mazor podczas ich eurowizyjnych występów. Wraz ze Zviką Pick napisali piosenkę „Sing My Song” na preselekcje gruzińskie 2010.

Po paru latach próśb o dopisanie do konkretnego półfinału, w 2015 Izrael znów trafił do głównego losowania (z koszyka państw b. ZSRR) i wylosowano mu II półfinał, czyli ten, który zamykała Polska. Nadav otrzymał 10. pozycję startową, pomiędzy Czechami a Łotwą. „Golden Boy” było już wtedy przebojem wśród fanów Eurowizji, a piosenka okazała się być świetna na imprezy. I udało się! Izrael po 4 latach przerwy awansował do finału i to z wysokiego, 3. miejsca w grupie! Zdobył 151 punktów i przegrał jedynie ze Szwecją i Łotwą. Aminata miała 4 punkty więcej od Nadava. 28 punktów mniej miała Norwegia. Izrael i Szwecja były jedynymi krajami, które w półfinale dostały punkty od wszystkich uczestników! 12 punktów dały Włochy i Wielka Brytania, 10 Szwecja i Polska (!) oraz Malta z Portugalią. Osiem punktów dorzuciły Irlandia, Norwegia, Azerbejdżan, Islandia i Niemcy. Najsłabiej „Golden Boy’a” oceniły powracające Czechy, dając 2 punkty. Izrael zajął 2. miejsce w televotingu (157 punktów), przegrywając tylko ze Szwecją, ale mocno wyprzedzając punktowo Łotwę i Polskę. W typowaniu jurorów był czwarty – za Szwecją, Łotwą i Norwegią, ale przed Maltą, Słowenią i Irlandią. Izrael 12 punktów dał Szwecji, 10 miała Malta (brak awansu), a 8 Czechy (także brak awansu). W top10 głosowania izraelskiego nie było Polski, która w finale się znalazła.

W finale Izrael miał trzecią pozycję startową, pomiędzy Francją a faworyzowaną Estonią. Nadav zebrał 97 punktów, co pozwoliło mu zająć 9. miejsce – 5 punktów więcej miała Norwegia, a aż 44 mniej Serbia. Najwyższą notę dały Włochy (8 punktów), 7 przekazano z Azerbejdżanu i Portugalii, a 6 z Serbii i Cypru. Łącznie 25 państw dało punkty piosence z Izraela. Polacy przyznali 4 punkty. W televotingu Izrael zajął 7. miejsce (pomiędzy Australią a Łotwą), a u jurorów był 8. (pomiędzy Norwegią, ale ze sporą stratą punktową, a Cyprem). Po połączeniu głosów jury i widzów okazało się, że Izrael 12 punktów dał Włochom, 10 miała Szwecja, a 8 Rosja. Punktację prezentował Ofer Nachshon. Popularność młodego Nadava pozytywnie wpłynęła na oglądalność Eurowizji w Izraelu! Widownia półfinału wzrosła do 13,4% (najlepszy wynik od 2005 roku), a w finale aż 18,6% (najwyższa od 2010 roku).

„Golden Boy” stał się hitem w wielu krajach i był notowany na listach przebojów w Austrii, Belgii, Szwecji, Niemczech, Szwajcarii czy Francji. Pod koniec czerwca Eleni Foureira zaprezentowała grecką wersję piosenki pt. „Sto theo me paei”. Sam Nadav w wakacje 2015 nagrał piosenkę dla Coca Coli, wydał też singiel „Good Vibes”, a w grudniu 2015 piosenkę „Jump”. Debiutancki album pojawił się 25 maja 2016 roku. W tym samym roku Nadav rozpoczął służbę wojskową. Nowe piosenki zaprezentował w grudniu 2017 oraz w sierpniu 2018 roku. Zapowiada w ten sposób wydanie drugiej płyty. Dziewiąte miejsce Izrael zajął po raz drugi w swojej karierze (po 2008) – było to pierwsze miejsce w top10 od 2008 roku i pierwszy finał po czterech latach przerwy. Trzecie miejsce jest też najlepszym rezultatem Izraela w półfinałach. Będzie powtórzone w 2017 roku, a dopiero Netta w tym etapie zajmie wyższą pozycję.

%d blogerów lubi to: