Białoruś i San Marino – piątkowe preselekcje! Kolejne utwory z Melodifestivalen 2018! Co ciekawego w Armenii i Albanii? Gianna będzie reprezentować Grecję? Madame Monsieur zaśpiewają w Kijowie!

Piątkowe emocje preselekcyjne na Białorusi i w San Marino! Szwecja publikuje utwory z III półfinału! Co z finałem narodowym w Grecji? Armenia podzieliła kandydatów na półfinały! Madame Monsieur gośćmi w Kijowie! Eugent Bushpepa zaśpiewa na Eurowizji po albańsku!

Już w piątek wieczorem telewizja białoruska transmitować będzie finał preselekcji narodowych, podczas których widzowie i jurorzy wyłonią nowego reprezentanta kraju. W konkursie wystartuje 10 wykonawców, ale tak naprawdę od samego początku liczy się tylko jeden kandydat, który wywołuje kontrowersje już od wielu tygodni. Jest to ukraiński piosenkarz Alekseev (fot.), który jest uznawany za pewniaka do zwycięstwa, co nie podoba się konkurencji. Nikita Vladimirovich Alekseev, 24-latek z Kijowa zaśpiewa piosenkę „Forever”, która jest kopią jego rosyjskojęzycznego utworu wydanego przed 1 września 2017 roku co oznacza, że łamie regulamin Eurowizji. Telewizja białoruska przychyla się jednak do opinii ekipy Alekseeva i nie zdyskwalifikowała wykonawcy twierdząc, że są to dwa różne utwory. Najprawdopodobniej jednak po zwycięstwie piosenkarz dokona wewnętrznej zmiany utworu i w Lizbonie zaprezentuje nową kompozycję, być może przygotowaną przez Filipa Kirkorova. Poza Ukraińcem o wyjazd do Lizbony walczą m.in. Napoli, Alen Hit, Anastasiya Malashkevich (z utworem sióstr Persson, które napisały „Momentum” dla Moniki Urlik), zespół Radiovolna czy Kirill Good. Konkurs poprowadzą Teo (ESC 2014) i Olya Rizhikova, a gośćmi będą duet Navi. Finał rozpocznie się w piątek o 20:15 czasu polskiego, a transmisja internetowa dostępna będzie TUTAJ (okno po prawej stronie).

W piątek telewizja SMRTV pokaże drugi odcinek preselekcji San Marino. Na scenie w Bratysławie (Słowacja) ponownie wystąpi 11 kandydatów, ale tym razem wykonają inne utwory. Podobnie jak ostatnio, zaśpiewają je w wersjach akustycznych, a oceniać ich będzie czteroosobowe jury. Po wszystkich prezentacjach to właśnie komisja zdecyduje jakie piosenki finaliści zaśpiewają w ostatniej rundzie – tej decydującej o zwycięzcy. W piątkowym odcinku raper z San Marino – IROL – zaśpiewa „Sorry” w duecie z Niemcem Basti’m, a np. Judah Gavra z Izraela zaśpiewa „Moonlight”, a Emma z Finlandii „Hold On”. Camilla North z Norwegii wykona hiszpańskojęzyczne „Yo no soy tu chica”, a jedynym kandydatem, który zaśpiewa po włosku będzie Giovanni MontalbanoEmisja, nagranego już w Bratysławie, odcinka rozpocznie się o 20:05, a transmisja dostępna będzie TUTAJ oraz na YouTube.

Dziś telewizja szwedzka SVT opublikowała fragmenty piosenek z III półfinału Melodifestivalen, w którym wystartują zwycięzca „Idola” – Martin Almgren, Barbi Escobar z Chile, raper Moncho, weteranka selekcji Jessica Andersson (ESC 2003), Kalle Moraeus & Orsa spelman, faworytka fanów Dotter czy Mendez (także z Chile). Fragmenty dostępne są TUTAJ. Tymczasem nadawca ARMTV z Armenii opublikował już listę startową dwóch półfinałów „Depi Evratesil”. W pierwszej grupie (19 lutego) zaśpiewają m.in. Gevorg Harutyunyan (wywiad dla Dziennika Eurowizyjnego), Hayk Kasparov, Robert Kolonyan czy Tamar Kaprelian (ESC 2015), a w drugiej (22 lutego) Asmik Shiroyan, Kamil Show, Sevak Khanagyan czy Tyom. Z każdego półfinału do finału (25 lutego) wejdzie po 5 kandydatów – decyzję podejmą widzowie i jury międzynarodowe.

Jak informują greckie media, preselekcje w tym kraju zostaną najprawdopodobniej odwołane z powodu problemów na linii ERT-wytwórnie. Przedstawiciele dwóch (z trzech) finalistów konkursu nie zgadzają się na poniesienie ogromnych kosztów, jakich wymaga nadawca grecki. Chodzi o ponad 20 tys. euro, które ma być przeznaczone na promocję zwycięskiego utworu oraz przygotowania do Eurowizji. Jak się okazało, jedyną wytwórnią, która zgodziła się na warunki ERT jest Panik Records, której kandydatką ma być Gianna Terzi i najpewniej to ona zostanie reprezentantką Grecji, a Areti Ketime i Chorostalistes zostaną zdyskwalifikowani. Pierwotnie konkurs miał się odbyć 22 lutego, a piosenki miały być już opublikowane parę dni temu. Według informacji portalu Oikotimes Gianna Terzi wykona w Lizbonie utwór „Oneiro Mou”, który dostępny jest TUTAJ

Madame Monsieur będą gościem II półfinału preselekcji ukraińskich. Duet z Francji to kolejny zagraniczny gość zaproszony na scenę „Vidbir” w Kijowie. W zeszłą sobotę publiczności ukraińskiej zaprezentował się Mikolas Josef z Czech. Rok temu Alma z Francji również śpiewała w Kijowie, gdzie spotkała się z Kasią Moś, reprezentantką Polski. Z kolei Eugent Bushpepa z Albanii nie będzie w najbliższą sobotę gościem finału selekcji czarnogórskich. To właśnie tam miał zaprezentować nową wersję swojego utworu „Mall”. Wiadomo na razie, że piosenka została skrócona do 3 minut, ale język pozostaje albański, zgodnie z zapowiedziami samego wykonawcy (mówił o tym m.in. w wywiadzie z Dziennikiem Eurowizyjnym).

 

%d blogerów lubi to: