WYWIAD/INTERVIEW+VIDEO! Gevorg Harutyunyan (Armenia): „Mam mnóstwo pomysłów na to, co zrobić na eurowizyjnej scenie” [PL/EN]

Gevorg Harutyunyan to nie tylko utalentowany wokalista, ale też zwycięzca „Tańca z Gwiazdami” i wielki fan Eurowizji! Dziennik Eurowizyjny rozmawiał z nim o konkursie, o Polsce i marzeniach, a Gevorg przygotował dla polskich fanów specjalną niespodziankę! 

Już wkrótce obejrzymy półfinały preselekcji ormiańskich „Depi Evratesil”, a jednym z kandydatów do wygranej jest sympatyczny wokalista Gevorg Harutyunyan, którego fani kojarzyć mogą z ubiegłorocznego konkursu w Armenii. Dotarł wtedy do siódmego dnia rywalizacji i przegrał w duelach. Tym razem wystartuje z utworem „Stand up”, który przygotował z Astghik Grigoryan i Lianą Aramyan. Tylko na Dzienniku Eurowizyjnym Gevorg opowiada o swojej piosence, planach względem preselekcji, wymienia mnóstwo swoich ulubionych piosenek i….śpiewa dla polskich czytelników! Na potrzeby wywiadu przybrał nawet polskie imię!

Kim jest Gevorg Harutyunyan i dlaczego Europa powinna go poznać?

Gevorg Harutyunyan to kreator, zmienia swoje marzenia w rzeczywistość każdego dnia. Jak widzisz, jest wielkim marzycielem! Jestem ormiańskim wokalistą i kompozytorem. W 2013 roku uczestniczyłem w drugiej edycji „X-Factor Armenia” gdzie dotarłem do 5. miejsca. Wygrałem też armeńską wersję „Tańca z Gwiazdami 4” z profesjonalną tancerką Shushan Dabagyan. Jestem też wielkim fanem Eurowizji, od 2005 roku. To wielkie marzenie móc reprezentować mój kraj w Eurowizji, dzielić się muzyką i emocjami z europejską publicznością. 

Who is Gevorg Harutyunyan and why Europe should know this name?

Gevorg Harutyunyan is a creator, creating his dreams into reality every single day, as you can see he is a big dreamer too! ))) I am an Armenian singer-songwriter. In 2013 I participated in the 2nd X Factor Armenia, coming 5th place. I won the competition Dancing with the stars 4 Armenia with professional dancer Shushan Dabaghyan. I am also a big fan of ESC since 2005. It’s a big dream for me to represent my country at Eurovision, to share my music and my feelings with European audience.

Brałeś udział w „Depi Evratesil” rok temu. Jak wspominasz uczestnictwo w tym programie?

Po raz pierwszy próbowałem swoich sił w preselekcjach narodowych i było wspaniale. Mogę powiedzieć, że była to dla mnie mała eurowizyjna scena. Było tam wielu utalentowanych wokalistów i artystów, a według mnie Depi Evratesil to wspaniały konkurs dla każdego z nas.

You took part in Depi Evratesil lat year. Tell us more about your memories from the show?

It was a first time I tred to participate in national final and it was so great. I can say that was a small Eurovision stage for me. There were so many talanted singers and artists and in my opinion Depi Evratesil 2017 was a huge competition for every one.

Dlaczego zdecydowałeś się na ponowny udział w „Depi Evratesil” i kto stoi za utworem „Stand by”?

Jak już wspomniałem, marzę o tym by reprezentować mój kraj na Eurowizji. Mam mnóstwo pomysłów na to, co zrobić na eurowizyjnej scenie. Dlatego będę ciężko pracował by nie stracić szansy, wygrać i reprezentować Armenię. Pomysł na taki utwór zrodził się w 2007 roku. Muzyka jest moja, ale dopiero rok temu zacząłem pracować nad tą kompozycją z utalentowanym muzykiem – Astghik Grigoryan. To ona stworzyła harmonię w „Stand by”. Tekst napisała młoda dziewczyna – Liana Aramyan. Zaskoczyła mnie swoim sposobem myślenia. Aranżacja, nagranie i mastering zrobili Lilit i Levon Navasardyan, którzy są znani eurowizyjnej widowni bo pracowali z Aramem Mp3 przy „Not Alone”, z Ivetą przy „LoveWave” i Artsvik przy „Fly with me”. Partie instrumentalne zostały nagrane przy użyciu żywych instrumentów. Grali Paruyr Baghyan (skrzypce), Armine Asatryan (kanun) i Vardan Baghdasaryan (kemancze). 

Why did you decide to take part again and who is standing behind „Stand up”?

As I say that it’s a big dream for my to represent my country at Eurovision. I have a lot of ideas to do on Eurovision stage. That’s why I will work hard do not miss my chance to take a victory and represent Armenia in Eurovision. The idea to have a that kind of song created in 2007. Music is mine. But only last year I started to work at song with talanted musican Astghik Grigoryan. She also done the harmonies of ”Stand Up”. Lyrics by young girl Liana Aramyan. She surprised me with the ordinary way of thinking. Arrangement, recording and mix/mastering was done by Lilit and Levon Navasardyans who are very popular persons for Eurovision audience, because they worked at Aram Mp 3′ s „Not Alone”, Iveta Mukuchyan’s „Love Wave” and at Artsvik’s „Fly with me”. Instrumental parts was live. Violin by Paruyr Baghyan, Qanon by Armine Asatryan, Qamancha by Vardan Baghdasaryan.

Czego możemy się spodziewać po Tobie podczas półfinałowego występu preselekcyjnego? Jak idą przygotowania?

Nie mogę się już doczekać tej chwili. Pomysł i rodzaj występu są na razie tajemnicą. Mogę tylko ogłosić, że choreografką występu jest Kristina Hovakimyan, która była też autorką układu tanecznego mojego zwycięskiego pokazu w ramach ormiańskiego „Tańca z Gwiazdami 4”. 

What can we expect from you during the semifinal performance? How are the rehearsals going?

I can’t wait for that moment. The idea and genre of staging are secrets. I just can announce that choreographer of my performance is Kristina Hovakimyan who was also choreographer of my winning solo dance in Dancing with the stars 4, Armenia.

Jaki jest Twój główny cel podczas „Depi Evratesil” i co sądzisz o swoich rywalach?

Zawsze gdy jestem na scenie, stawiam sobie za cel przekazanie moich uczuć i emocji ludziom, tak by mogli oni poczuć moją muzykę i zrozumieć jej główne przesłanie i to co chcę powiedzieć! Spodziewam się trudnej rywalizacji. Słuchałem wszystkich piosenek i myślę, że każdy z nas ma szansę by wygrać!

What’s your main goal in this year’s „Depi Evratesil” and what do you think about your rivals?

Every time I am on stage my goal is to pass my feelings and emotions to the people, so people can feel my music,so they can get the point of the song-what I am trying to say!
I am expecting hard competition, I have listened all the songs and I think we all have the chance to win!

Czym jest dla Ciebie Eurowizja? Czy masz swoje ulubione piosenki z konkursu? What Eurovision means to you? Do you have any favorite songs from this contest?

Dla mnie to największe europejskie show i wielka muzyczna impreza. Mam wiele ukochanych piosenek z eurowizyjnej rodziny. For me its a best European show and also music party. I have so many lovely songs from Eurovision family. Z 2005 „Forogj vilag” (NOX), „Angel” (Chiara), „Talking to you” (Jakob Sveistrup), „My number one” (Helena Paparizou), „Cool Vibes” (Vanilla Ninja), „The war is not over” (Walters i Kazha) i „Let me try” (Luminitha Anghel). Z 2006 „Ninanajna” (Elena Risteska), „Lejla” (Hari Mata Hari), „Everything” (Anna Vissi), „Moja stikla” (Severina), „Every song is a cry for love” (Brian Kennedy), „Invincible” (Carola) i „Show me your love” (Tina Karol). Z 2007 „Visionary Dream” (Sopho), „Fight” (Natalia Barbu), „Molitva” (Marija Serifovic), „Vertigo” (Olivia Lewis), „Unsubstantial Blues” (Magdi Ruzsa), „Cvet z juga” (Alenka Gotar), „Rijeka bez imena” (Marija Sestic), „Yassour Maria” (Sarbel) i „Song #1” (Serebro). Z 2008: „Fire in your eyes” (Boaz Mauda), „Senhora do mar” (Vania Fernandes) i „Oro” (Jelena Tomasevic). Z 2009: „Is it true” (Yohanna), „This is our night” (Sakis Rouvas), „Randajad” (Urban Symphony), „Believe Again” (Niels Brinck), „Always” (Aysel i Arash) i „It’s my time” (Jade). Z 2010: „My heart is yours” (Didrik), „Drip Drop” (Safura), „Sweet People” (Alyosha), „In a moment like this” (Chanee i N’evergreen) i „Algo pequenito” (Daniel Diges). Z 2011: „New Tomorrow” (A Friend in London), „Popular” (Eric Saade), „Sogno” (Aumary Vassili), „Madness of love” (Raphael Gualazzi) i „No One” (Maja Keuc). Z 2012: „Suus” (Rona Nishliu), „Kuula” (Ott Lepland), „Stay” (Tooji), „Euphoria” (Loreen) i „Nije ljubav stvar” (Zeljko Joksimovic). Z 2013: „I feed you my love” (Margaret Berger) i „Kedvesem” (ByeAlex). Z 2014 „Not Alone” (Aram Mp3), „Moj Svijet” (Sergej Ćetković), „Rise Like a Phoenix” (Conchita), „Dancing in the rain” (Ruth Lorenzo) i „Children of the universe” (Molly). Z 2015: „Goodbye to yesterday” (Stig i Elina), „A Monster Like Me” (Morland i Debrah), „Rhythm Inside” (Loic Nottet) i „Grande Amore” (Il Volo). Z 2016 „If love was a crime” (Poli Genova), „If I were sorry” (Frans), „Ja’i cherche” (Amir), „Sound of silence” (Dami Im), „1944” (Jamala) i „LoveWave” (Iveta). Z ubiegłego roku „Hey Mamma” (SunStroke Project), „Occidentali’s Karma” (Francesco Gabbani), „Amar pelos dois” (Salvador Sobral), „City Lights” (Blanche), „I can’t go on” (Robin Bengtsson), „Beautiful Mess” (Kristian Kostov) i „Requiem” (Alma). 

Czy byłeś kiedyś w Polsce? Co wiesz o tym kraju i jego muzyce?

Niestety nie wiem zbyt wiele na temat Twojego narodu, ale to co wiem jest niesamowite. Dowiedziałem się więcej o Polakach gdy mój brat przeniósł się do Stanów Zjednoczonych. Polska diaspora w Chicago jest ogromna! Jego partnerem biznesowym jest Polak. To były agent specjalny, był w marynarce wojennej, był w 17 krajach w ramach różnych misji, był też ranny (i to poważnie) trzy razy.  Później został kimś w rodzaju profesora i budowniczego. Zarządza dwiema klinikami medycznymi i wieloma specjalistami. Trzy razy był żonaty, ma szóstkę dzieci i każde mieszka teraz w innym kraju, np. we Francji, Niemczech i Szwajcarii. To tylko przykład jednego z Polaków i gdy ktoś mówi mi, że życie jest ciężkie, zawsze przywołuję historię tego człowieka. Mam swojego ulubionego kompozytora muzyki klasycznej – Fryderyka Szopena. Pamiętam też, że zwycięzcą Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2017 była Polska. Muszę też wspomnieć, że Warszawa to jedno z najpiękniejszych miast w Europie i wiem też, że jest tam ormiańska diaspora oraz, że relacje między naszymi narodami są bardzo przyjazne. 

Have you ever been to Poland? What do you know about this country and the music?

Unfortunately I don’t know much about your nation, but what I know so far is amazing. I start find out about Polish people since my brother moved to USA! Polish diaspora is huge in Chicago! He has a business partner and he is Polish! He is a former special agent, used to be in navy seals, been in 17 counties with different missions, he had been injured (serious injuries) 3 times. After he got back to the standing aging, he is some kind of professor, he is also a builder! He has own 2 medical clinics and a accounting specialist! He has been married 3 times, have 6 children all all 6 of them are in different countries, like French, Germany, Switzerland….! That is one example of just one Polish person, and when someone is telling this life is hard I am always bringing them this example! I have a favorite classic composer Frederic Chopin! As I remember the winner of Eurovision Young Dancers 2017 was Poland. Of course I have to mention that Warsaw is one of the most beautiful cites in Europe and also I know about Armenian diaspora in Poland and about friendly relationships between our nations!

W jaki sposób zachęcisz europejskich fanów do śledzenia „Depi Evratesil”?

Armenia to mały europejski kraj z wielkimi sukcesami na Eurowizji! Poprzedni reprezentanci z mojego kraju w pewien sposób reklamowali Armenię Europie w dobrym tego słowa znaczeniu i jestem z nich bardzo dumny. Osobiście nie mogę dokonać wielkich zmian ale Europa zawsze uważała ormiańską kulturę i muzykę za interesujące. Europejczycy zawsze byli wobec nas lojalni i na pewno nasze preselekcje będą dla nich ciekawe!

How would you invite European fans to follow „Depi Evratesil”?

Armenia is being such a small country in Europe most of the time been successful in ESC! And the previous participants from my country they kind of advertise Armenians in Europe from the good side and I am very proud of them. Personally I can’t make big changes for now but Europe audience was always finding interesting Armenian songs and culture. So I think Europeans they always been loyal to us and the interest to our inside selection is interesting for them too!

Gevorg przygotował też specjalną niespodziankę dla polskich fanów oraz czytelników Dziennika Eurowizyjnego! Postanowił nagrać specjalne pozdrowienia oraz wykonać fragment swojego utworu „Stand by” przy akompaniamencie fortepianu (słyszycie tam muzykę Szopena?). Na tę okazję przybrał też polskie imię „Grzegorz” i nauczył się paru słów po polsku! Sprawdźcie sami!

 

 

%d blogerów lubi to: