Eurowizja 2018: Na łóżku leży reprezentantka Cypru? BBC odkrywa karty! Co ciekawego na Litwie i Białorusi? Chorwacja i Macedonia dokonały wyborów wewnętrznych! Jelena Karleusa krytykuje RTS

Znamy utwory brytyjskie i wyniki jurorskie trzeciego odcinka na Litwie! Pojawiły się kolejne plotki z Cypru, a Chorwacja i Macedonia są coraz bliżej ogłoszenia swoich reprezentantów! Pora też na kolejne wieści z Serbii – w sprawie Beoviziji wypowiedziała się JK! 

Zgodnie z zapowiedzią, dziś rano telewizja BBC ogłosiła nazwiska sześciu finalistów preselekcji brytyjskich „You Decide”. Nie należało się spodziewać „wielkich nazwisk”, ale też nie potwierdziły się wcześniejsze plotki, które serwowały nam media lokalne. O wyjazd do Lizbony powalczą Asanda (finalistka „Mam Talent”), Goldstone (grupa złożona z Aimee, Helen i Rhiannon), Jaz Ellington („The Voice”), Liam Tamne (aktor i wokalista kojarzony i z „The Voice” i musicalu „Wicked”), Raya Clark (z utworem Grety Salome) oraz SuRie, chórzystka Loica Notteta i Blanche (reprezentantów Belgii 2015 i 2017). Wszystkie piosenki też są już dostępne i można je znaleźć TUTAJ. Finał selekcji odbędzie się 7 lutego o 20:30 czasu polskiego. Transmitowany będzie na BBC Two, a prowadzącymi są Mel Giedroyc i Mans Zelmerlow. Show potrwa 90 minut i zorganizowane zostanie w Brighton Dome, gdzie w 1974 roku ABBA wygrała Eurowizję.

Na Litwie nagrano trzeci odcinek preselekcji narodowych i poznaliśmy już wyniki głosowania jury. 12 punktów zdobyła Greta Zazza za utwór „Broken Shadows”. Wokalistka w sobotę wystąpi jako ostatnia. 10 punktów przyznano Gabrieliusowi Vagelisowi za „The Distant”, a 8 Gerai Gerai i Silviji Pankunaite („More than you know”). Po siedem punktów dostali Vidas Bareikis i Agne Michalenkovaite. Najsłabiej wypadli E.G.O. i Donata (bez punktów), Valdas Lacko dostał tylko 1 punkt. O tym, jak zagłosują widzowie dowiemy się podczas emisji tego odcinka w sobotę. Tymczasem na Białorusi może dojść do kolejnej zmiany. Grupa Radiovolna zastanawia się, czy nie zaśpiewać w finale po białorusku, zamiast po angielsku. Zespół już po raz drugi startuje w konkursie. W 2016 roku za „Radio wave” zajęli 9. miejsce. W tym roku zakwalifikowali się z „Subway lines„.

Najpewniej to Eleni Foureira (fot.) będzie reprezentować Cypr na Eurowizji 2018 z utworem Alexa Papaconstantinou. Wcześniej nadawca CyBC prowadził rozmowy z Heleną Paparizou i Tamtą, jednak na ten moment skupia się na Eleni, która właśnie nagrywa swoją wersję proponowanego przez kompozytora utworu. Ostateczna decyzja ws. wyboru reprezentanta ma zapaść dopiero po przesłuchaniu nagrania. Plotki także w Chorwacji – telewizja HRT wybrała już ponoć reprezentanta i będzie to kwartet złożony z dwóch kobiet i dwóch mężczyzn. Tak sugerować może grafika, którą nadawca umieścił na Facebooku przy okazji wpisu o Eurowizji. Wiadomo też, że wkrótce poznać mamy nazwisko nowego reprezentanta Macedonii. Nadawca MKRTV podjął już decyzję w tej sprawie.

O Beovizji nadal głośno w Serbii. Media lokalne czekały na wypowiedź Jeleny Karleusy, wokalistki i skandaliski, którą od lat typuje się jako idealną reprezentantkę. Wokalistka nie kryje chęci wyjazdu na Eurowizję, ale jako wewnętrznie wybrana artystka. Wie, że RTS broni się przed nią rękoma i nogami, stąd jej niewybredne komentarze na temat planów nadawcy. Niestety, ma sporo racji. Jelena uważa, że w siedzibie RTS Eurowizją zajmują się osoby, które żyją jeszcze w zeszłym wieku i nie mają pojęcia o aktualnych trendach w muzyce. Według Karleusy, serbski nadawca wydaje pieniądze na bzdury, a format Beoviziji z taką stawką uczestników na pewno nie przyniesie mu żadnych profitów, a wręcz kompromitację i porażkę na Eurowizji. Tymczasem media starają się szukać faworytów (nadal jednak bazując tylko na nazwiskach) i typują Danijela Pavlovicia, Dusana Svilara czy Ivana Kurticia. Formacja sevdahBABY potwierdziła natomiast, że w ich utworze główny wokal zapewni Milan Stanković, członek zespołu i kompozytor piosenki. Nie jest to jednak wokalista, który reprezentował Serbię na Eurowizji w Oslo. To jedynie zbieżność nazwisk.

%d blogerów lubi to: