Eurowizja Junior 2022 dziś o 16:00. Kto ją wygra? Mamy typowania fanów • Jak głosować w Internecie? • Viki Gabor poda polskie punkty jurorskie • Trzymamy kciuki za Laurę!

Eurowizja Junior o 16:00 w TVP1 i nie tylko

Dziś o 16:00 finał 20. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji Junior na żywo z Erywania w Armenii. Najdroższa edycja konkursu w historii przygotowana została przez Europejską Unię Nadawców i nadawcę publicznego ARMTV przy sporym udziale polskiej ekipy realizatorów z Marcinem Migdalskim i Tomaszem Motylem na czele. Finał poprowadzą dziś dwie byłe reprezentantki kraju – Iveta Mukuchyan (ESC 2016) i Karina Ignatyan (JESC 2019) oraz Garik Papoyan i Robin the Robot. W ramach występów specjalnych na scenie pojawią się byli zwycięzcy Eurowizji Junior, w tym oczywiście Malena i Viki Gabor, a specjalną wersję swojego przeboju „Snap” wykona Rosa Linn (ESC 2022). Stawkę konkursową otworzy reprezentantka Holandii, a zaraz po niej wystąpi Laura z utworem „To The Moon”. Prawo do reprezentowania Polski Laura Bączkiewicz wywalczyła sobie podczas finału „Szansy na Sukces”, a dziś jej eurowizyjna przygoda wchodzi w najważniejszy etap. W Armenii radzi sobie świetnie, co potwierdzają liczne opinie dziennikarzy oraz nagrania chociażby z wczorajszej próby jurorskiej. Jako ostatnia w części konkursowej zaśpiewa dziś przedstawicielka Ukrainy. Cały konkurs ma potrwać ok. 2,5 godziny, a w naszym kraju transmisja dostępna będzie na TVP1, TVP Polonia oraz TVP ABC z komentarzem Aleksandra Sikory. Polskie punkty jurorskie w trakcie głosowania poda Viki Gabor wprost ze sceny w Erywaniu. Transmisja internetowa konkursu dostępna będzie na oficjalnym kanale JuniorEurovision na YouTube, gdzie także później obejrzeć będzie można konferencję zwycięzcy.

Artykuł zawierający spojlery związane z przebiegiem finału znajdziecie TUTAJ.

Eurowizja Junior: Jak głosować?

Głosowanie internetowe w I turze jest otwarte dziś do 15:59. Należy w tym czasie wejść na vote.junioreurovision.tv, obejrzeć skrót video i wybrać trzy kraje, na które chce się oddać głosy. Taka formuła obowiązuje już od piątku od godziny 20:00. W niedzielę, w momencie startu finału I tura zostanie zakończona. Głosowanie zostanie wznowione po ostatniej konkursowej prezentacji, a prowadzący dadzą jasny sygnał do tego, by znów wejść na stronę vote.junioreurovision.tv albo jesc.tv i oddać głosy. Procedura wyglądać będzie tak samo, tylko nie będziemy już musieli oglądać żadnego video, a jedynie od razu oddać głosy na trzy kraje. Można głosować na swoje własne państwo, nie jest to zakazane, a prowadzący zazwyczaj podkreślają taką możliwość by nie wprowadzić nikogo w błąd. Coraz więcej narodów mobilizuje się, by wspierać swoich reprezentantów. W tym roku silną grupą z pewnością są Ormianie, ale też Ukraińcy czy Hiszpanie. Chociaż nie każdemu podoba się forma głosowania online, w tym na swój własny kraj, a pojawiają się sygnały, że głosowanie nie jest sprawiedliwe dla mniejszych krajów i tak nie da się przewidzieć końcowego wyniku. W tym roku do gry wchodzą Wielka Brytania z BBC czy Włosi z transmisją przeniesioną na główny kanał Rai. Nie wiemy jak to wpłynie na frekwencję w głosowaniu, chociaż Brytyjczycy zmawiają się na Twitterze by głosować na Freyę Skye i wygrać konkurs, w ten sposób zacierając porażkę na Mundialu. Głosowanie internetowe jest całkowicie darmowe i stanowi 50% całości wyników JESC 2022. Druga połowa to głosowanie jurorów – pięcioosobowe komisje z każdego kraju oceniały występy na podstawie próby jurorskiej. Dziś poznamy ich punktacje.

Eurowizja Junior: Kto wygra? Jak radzi sobie Polska?

W ramach typowania podczas gry „Bet & Win 6” uczestnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na parę pytań związanych z wynikami JESC 2022. Bazując na odpowiedziach 124 osób, specjalistów w obstawianiu wyników preselekcji i nie tylko, dziś finał wygra Wielka Brytania. Daje się jej 50% szans na wygraną. 16,9% obstawia Gruzję, a 13,7% Armenię. 11,3% uważa, że finał wygra Ukraina. Holandia ma 4% szans, Hiszpania 2,4%, Irlandia z Polską po 0,8%. Szanse na triumf UK zmieniają się jednak co chwilę, bo najpierw dotarła do nas informacja, że Freya na próbie jurorskiej będzie miała odtworzony występ z playbackiem, potem jednak okazało się, że tak nie jest. Na oficjalnym recapie dla głosowania internetowego playback występuje. Ciężko więc stwierdzić jak komisje i głosujący do tego podejdą. Ranking jurorski ma wygrać Gruzja – twierdzą obstawiający. Mariam Bigvava, która wygrała plebiscyt „Nasz Faworyt” Dziennika Eurowizyjnego, ma 54,8% szans na zajęcie 1. miejsca po głosowaniach komisji. Wielka Brytania i Kazachstan mają po 14,5% szans na najwięcej punktów od jury. Na Ukrainę w tym kontekście stawia 6,5% graczy. 37,9% osób obstawia, że Armenia wygra głosowanie internautów, natomiast aż 33,1% typuje Wielką Brytanię. 18,5% jest zdania, że w Internecie wygra Ukraina, 6,5% stawia na Holandię, a 3,2% na Hiszpanię. Niestety Polska nie jest typowana do zajęcia pierwszego miejsca w żadnym z rankingów, ale bardzo mocno liczymy na zajęcie pozycji w czołówce, najlepiej w top5. A jak zagłosuje nasza komisja? Aż 60,5% graczy jest zdania, że 12 punktów Polacy dadzą Ukrainie. 12,1% stawiałoby na Gruzję, a 11,3% na Wielką Brytanię. Jednocześnie 45,2% typujących przewiduje, że Ukraina da nam 12 punktów. 46% jest zdania, że Laura nie otrzyma żadnej najwyższej noty w głosowaniu jurorskim. Do zajęcia ostatniego miejsca w łącznym głosowaniu jury i internautów typowana jest Albania (40,3%) przed Macedonią (29%), Maltą (16,1%) i Portugalią (11,3%). Macedońskie trio ma zająć 16. (ostatnie) miejsce w rankingu jury (30,6%), Portugalia ma na to 25,8% szans, a Albania 19,4%. Aż 46,8% uważa, że to właśnie Albania przegra głosowanie online. 21,8% stawia w tym obszarze na Maltę, 10,5% na Macedonię, a 8,9% na Portugalię.

Centrum Prasowe…w Warszawie

To pierwsza od wielu lat Eurowizja Junior relacjonowana przez Dziennik Eurowizyjny poza Centrum Prasowym. Zamiast relacji z prób w formie streamu na Facebooku, jak to miało miejsce w latach 2017-2021 zaoferowane zostały czytelnikom i widzom alternatywy związane z tematyką konkursu. Odbyło się wirtualne spotkanie z Laurą (polską reprezentantką), Kamilem Staszczyszynem (szefem prasowym delegacji TVP) Marią Baładżanow z portalu Eurowizja.org, a wielkim zainteresowaniem cieszył się live stream w którym Natalia Kowalczyk na żywo i po raz pierwszy słuchała eurowizyjnych utworów. Dodatkowo zorganizowane zostało też wspólne oglądanie dwóch polskich ceremonii otwarcia (z Gliwic i Warszawy) co pozwoliło fanom powspominać naszą przygodę z konkursem. Wczoraj poznaliśmy wyniki głosowania fanów w plebiscycie „JESC Best 20”, gdzie wybierano najbardziej lubiane utwory z historii JESC (pomijając polskie). Wygrała piosenka „Qami Qami” z Armenii, na którą zagłosowało 70% typujących. Druga była Ukrainka Darina Krasnovetska z „Say Love” z 2018 roku, a trzecia Macedonka Mila Moskov z „Fire” (2019). Powstał też szereg artykułów, w którym zamieszczono mnóstwo ciekawostek i informacji z Erywania, często bazujących na źródłach ormiańskich czy też opierających się na wiadomościach przekazywanych Dziennikowi przez polską delegację. Wszystkim czytelnikom Dziennika Eurowizyjnego serdecznie dziękuję za zaangażowanie i setki komentarzy, które powstały na grupie facebookowej przez ten czas. Życzę wszystkim udanego popołudnia z Eurowizją Junior i … niech wygrają wszyscy!

Źródło: ARMTV, TVP, JuniorEurovision.tv, inf. własne, fot. Corinne Cumming / EBU

%d blogerów lubi to: