Eurowizja Junior 2022 zakończona triumfem Francji! Polska na 10. pozycji. • Sprawdź wyniki i statystyki • Plusy i minusy organizacji konkursu w Erywaniu • Za rok show wraca do Francji

Eurowizja Junior: Lissandro dopiął swego i zgarnął Grand Prix 🇫🇷

Podczas konferencji prasowej Lissandro z Francji powiedział, że chętnie zabrałby z Armenii Grand Prix Eurowizji Junior i wtedy raczej nikt nie traktował tego poważnie, chociaż wśród dziennikarzy obecnych w Centrum Prasowym i na próbach pojawiały się opinie, że jego piosenka może być wysoko. W „Naszym Faworycie” wokalista zajął tylko 13. miejsce, ale zdarzyła się spora niespodzianka. Francja po raz trzeci z rzędu wygrała głosowanie jurorów Eurowizji Junior. Zdobyła aż 132 punkty, znacznie więcej niż Gruzja, która zajęła 2. miejsce i przegoniła Armenię o 4 punkty. Francuz dostał punkty od prawie wszystkich krajów (poza Maltą) w tym 12 punktów z Holandii, Włoch, Irlandii i Portugalii. Polskie jury dało mu 5 punktów. W głosowaniu online Francja drugi rok z rzędu nie wygrała- zebrała 71 punktów co dało 3. lokatę. Znów ostateczny pojedynek rozegrał się między tym krajem a Armenią. W Paryżu Armenia pokonała gospodarzy, natomiast teraz organizatorów JESC pokonała właśnie Francja więc role się odwróciły. Lissandro zebrał łącznie 203 punkty co dało mu Grand Prix i 23 punkty przewagi nad Armenią (180). Trzebia była Gruzja, która ponownie została bardzo nisko oceniona przez widzów (zajęła raptem 12. miejsce). W top5 znalazła się też Irlandia, a dopiero na piąte miejsce trafiła faworytka – Wielka Brytania. Reprezentantka kraju wystąpiła na scenie pomimo choroby. W głosowaniu jury zajęła 5. miejsce ale wygrała online voting pokonując Hiszpanię (drugie miejsce). Zaskakująco Armenia była dopiero czwarta w typowaniu internautów i zremisowała tam z Portugalią i Holandią. 91% głosujących w ankiecie na Instagramie uznało, że były lepsze piosenki od „Oh Maman” i Francja na wygraną nie zasłużyła.

Sprawdź szczegółowe wyniki TUTAJ.

Polska na 10. miejscu w Erywaniu! 🇵🇱

Laura z „To The Moon” zakończyła rywalizację na 10. miejscu z 95 punktami – zremisowała w ten sposób z Włochami. Wokalistka, która na scenie wypadła świetnie, a jej występ był nie tylko zaawansowany technologicznie, ale też dobrze pokazany w kamerach i świetnie wykonany wokalnie. Polka uzbierała w głosowaniu jury 42 punkty, co dało jej 11. miejsce i remis z Włochami. Laura dostała punkty od Albanii (8), Armenii (7), Ukrainy (6), Malty i Włoch (5), Macedonii (4), Irlandii (3), Holandii oraz Hiszpanii (2). Z zerem zostawiły ją komisje z Kazachstanu (11. miejsce), Gruzji (14. miejsce), Wielkiej Brytanii (11. miejsce), Portugalii (12. miejsce) i Serbii (11. miejsce). W głosowaniu online wokalistka znów zremisowała z Chanel – zebrała 53 punkty co dało 9. miejsce. Na wynik wpływ mogła mieć awaria głosowania online w II turze (w trakcie finału), która zdarzyła się już drugi raz podczas Eurowizji Junior na Kaukazie. Platforma działa ze sporym opóźnieniem co uniemożliwiło wielu widzom oddanie głosów. Laura w ostatecznym rankingu pokonała Albanię, Serbię, Macedonię, Kazachstan i Maltę. Polskie punkty jurorskie przedstawiła Viki Gabor. Nasza dwunastka trafiła do Gruzji, czyli kraju, który wygrał w plebiscycie Dziennika Eurowizyjnego. 10 punktów dostała Irlandia, a 8 Serbia. W głosowaniu polskiego jury ostatnią, piętnastą pozycję zajął Kazachstan. Laurze serdecznie gratulujemy wspaniałego występu, a całej ekipie TVP bardzo dziękujemy za zaangażowanie i przygotowanie kolejnego świetnego występu! Osobiście dziękuję też Kamilowi Staszczyszynowi (szef prasowy delegacji) oraz Mateuszowi Szymkowiakowi (reporter delegacji) za wszelką pomoc okazaną Dziennikowi Eurowizyjnemu w trakcie eurowizyjnego tygodnia. Kamil dbał o kontakt z mediami eurowizyjnymi w Polsce, a Mateusz przygotował zestaw ciekawych relacji, które obejrzeć mogli widzowie TVP.

Irlandia i Portugalia z najlepszym wynikiem w historii

Niespodzianek w wynikach nie zabrakło. Francja wygrała po raz drugi (przy czym pierwszy raz delegacja mogła cieszyć się ze zwycięstwa podczas konkursu na żywo, a nie zdalnie) i trzeci rok z rzędu znalazła się w top3. Gruzja o jedno oczko poprawiła wynik z 2021 i pierwszy raz od 2017 zajęła miejsce w czołowej trójce. Armenia po raz piąty wywalczyła drugą pozycję, a drugi rok z rzędu jest w najlepszej dwójce. Pomimo choroby Irlandka Sophie osiągnęła ogromny sukces zajmując 4. miejsce – najwyższe w historii kraju. Powracająca Wielka Brytania może mówić o pechu, bo reprezentantka kraju zachorowała niemal na samym początku sezonu. Udało jej się jednak wystąpić na żywo w finale. Hiszpania po roku przerwy wróciła do top10, jednak szóste miejsce jest drugim najsłabszym wynikiem dla tego państwa. Holandia, która jako jedyna świętowała dziś 20-lecie startów po roku wróciła do top10, a siódme miejsce zajęła trzeci raz w swojej historii. Portugalia (8. miejsce), podobnie jak Irlandia, osiągnęła najlepszy wynik w historii i drugi raz wypadła bardzo dobrze w głosowaniu online. Pomimo wielu obaw i spekulacji, konkursu nie wygrała Ukraina. Zlata zajęła 10. miejsce w głosowaniu jury i 7. u internautów, co łącznie dało jej 9. miejsce, najniższe od 2019 roku.

Wielka klęska Kazachstanu i Bałkanów

Zgodnie ze statystykami pozycja druga dała Polsce miejsce w top10, ale najniższe z możliwych czyli dziesiąte. Jest to trzeci najsłabszy rezultat Polski w historii, ale z pewnością większość polskich fanów nie zgadza się z takim rezultatem i czuje dumę, że Laura reprezentowała nasz kraj. Włochy, które oficjalnie także zajęły 10. miejsce, powtórzyły swój wynik sprzed roku, natomiast Albania (12. miejsce) zaliczyła najlepszy rezultat od…powrotu w 2015 roku! Ze względu na chorobę Katarina z Serbii nie mogła wystąpić podczas finału na żywo, a jej występ odtworzony był z próby jurorskiej. Chociaż zdawało się, że osiągnie lepszy wynik ostatecznie skończyła na 13. pozycji, czyli tak samo jak rok temu. Macedonia była 14., co jest najniższym rezultatem od 2015 roku. Ogromną niespodzianką jest fatalny wynik Kazachstanu. David zajął ostatnie miejsce w głosowaniu jury, bardzo słabo wypadł też w online votingu i ostatecznie dało mu to 15. pozycję, najniższą w historii swojego kraju. Ostatnia była Malta. Po raz trzeci wyspa zajęła ostatnią pozycję (wcześniej w 2005 i 2019 roku). W głosowaniu online najlepiej wypadły kraje Big5 – Wielka Brytania, Hiszpania i Francja. Punkty internautów rozłożyły się bardzo równo – najlepszy wynik dał 80 punktów, gdzie 1. miejsce u jurorów to aż 132 punkty. Cztery kraje zdobyły od komisji więcej punktów niż laureat głosowania internautów w online votingu.

Świetny medley ze zwycięzcami

Eurowizja Junior 2022 zapamiętana zostanie jako ta zrobiona z największym rozmachem i największym budżetem, jednak nie obyło się bez wpadek, jak np. opóźniony występ Holandii. Bardzo pozytywnie odebrany był jubileuszowy występ zwycięzców, świetnie ograny w kontekście nieobecności wielu byłych reprezentantów (w tym Roksany Węgiel). Pocztówki przygotowano w profesjonalny sposób, jednak zawierały zbyt wiele takich samych elementów co mogło trochę nudzić. Samo głosowanie przebiegło bez zbędnych dłużyzn i problemów technicznych i przyznać trzeba, że wędrujące do różnych krajów punkty często zaskakiwały. Widownia dopisała i świetnie się bawiła, kibicując jednak zwłaszcza Armenii. Z pewnością czuć mogli zawód, że Nare nie udało się wygrać pomimo bardzo dobrego występu. Polska zachowuje więc status kraju, który jako jedyny wygrał konkurs organizowany u siebie. Prowadzący niestety nie mieli zbyt wiele okazji by zabłyszczeć. Iveta i Garik skupili się głównie na prowadzeniu głosowania, a we wstępie do konkursu parokrotnie pomylili kwestie, powodując skonfudowanie u widzów. Karina bardzo dobrze prowadziła Green Room, chociaż nie obyło się bez elementów „cringe” jak np. niezbyt udany challenge taneczny. Robin the Robot miał być atrakcją i „maskotką” konkursu, jednak swoimi kwestiami bardzo spowalniał tempo show.

Problemy ze zdrowiem większe niż w czasie pandemii

21. Eurowizja Junior w 2023 trafi do Francji. Dyrektor generalny nadawcy publicznego już teraz potwierdził organizację show, jednak na ten moment nie wiadomo, gdzie JESC się odbędzie. będzie to druga Eurowizja Junior we Francji w ciągu trzech lat, a oznacza to, że do konferansjerki znów wraca język francuski, którego w Erywaniu zabrakło. W przyszłorocznej imprezie udział potwierdziły już Macedonia, Wielka Brytania i Holandia, a wrócić mają Niemcy. Najpewniej ponownie pojawi się Azerbejdżan, którego ze względów politycznych w Armenii nie było. Europejska Unia Nadawców ma pochylić się nad tematem zmiany slotu czasowego dla JESC co mogłoby zachęcić innych nadawców do powrotu. Konkurs w połowie grudnia zyskuje świąteczną atmosferę ale traci zainteresowanie wielu widzów czy nawet fanów Eurowizji. W tym roku JESC konkurowało z Mundialem (chociaż nie bezpośrednio) i ze skokami narciarskimi (bezpośrednio ze względu na czas transmisji). Grudniowa pogoda dała się we znaki większości delegacji. Po raz pierwszy w historii doszło do sytuacji, że Wielka Brytania musiała całkowicie opuścić część prób, a Serbia w ogóle nie wystąpiła w finale z powodów zdrowotnych. Na infekcje skarżyli się także reprezentanci Włoch, Irlandii, Kazachstanu i Ukrainy. Winą obarcza się Ormian, którzy zorganizowali Ceremonię Otwarcia wieczorem na świeżym powietrzu. Mówi się też, że w hotelu delegacyjnym panowały złe warunki jeżeli chodzi o ogrzewanie i nawiewy co doprowadziło do częstych zmian temperatury.

Relacja „na gorąco” po konkursie, inf. na podstawie Wikipedii i własnych wrażeń oraz JuniorEurovisition.tv i Twitter, fot.: Corinne Cumming

%d blogerów lubi to: