Eurowizja Junior za nami. Pochwały dla polskiego jury, wyniki oglądalności w wielu krajach, reakcje, statystyki • Rezultat w Erywaniu vs. typowania fanów

Eurowizja Junior: Polskie jury jednomyślne w kwestii Gruzji

Trwa kac po Eurowizji Junior 2022. Jubileusz konkursu odbył się w cieniu wielu kontrowersji, w tym m.in. sytuacji i warunków, które naraziły na szwank zdrowie uczestników, niedziałającej platformy do głosowania która wypaczyła wyniki online czy dziwacznych wyników głosowania jurorskiego co doprowadziło do trzeciego z rzędu zwycięstwa Francji 🇫🇷 w oczach komisji. Paradoksalnie pozytywnie wyszła na tym Polska. Laura 🇵🇱, chociaż zajęła tylko 10. miejsce, chwalona jest za świetny występ przygotowany przez TVP, a często pojawiają się opinie, że „To The Moon” zasłużyło na lepszy wynik. Słowa uznania ze strony fanów Eurowizji kierowane są tez w stroję polskiego jury, które dało 12 punktów Gruzji 🇬🇪. Wszyscy polscy członkowie komisji (bez względu na wiek) przyznali utworowi „I believe” pierwsze miejsce, tak samo jak czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego w plebiscycie „Nasz Faworyt”. Poza nami, 12 punktów Gruzja dostała tylko od sąsiedniej Armenii 🇦🇲. Niestety Gruzini nam się nie odwdzięczyli, a wręcz ocenili nas najsłabiej spośród rywali Polski. Laura zajęła w ich głosowaniu 14. miejsce wygrywając tylko z … Holandią 🇳🇱, która była na ostatnim miejscu. Czy to nie jest trochę podejrzane? Po raz pierwszy od lat doszło do zamrożenia wymiany punktowej między krajami b. Jugosławii. Macedonia 🇲🇰 dała Serbii 🇷🇸 tylko 1 punkt, w zamian dostała 4. Co ciekawe, Serbowie wyżej ocenili swojego wroga politycznego – Albanię, dając jej 6 punktów co pokazuje, że oceniali utwory bez względu na to, skąd pochodzą. Polska jednomyślność w kwestii Gruzji to ewenement, bo praktycznie takie sytuacje w głosowaniach jury w tym roku nie występowały. Drugim przykładem jest Portugalia 🇵🇹, gdzie wszyscy jurorzy dali 1. miejsce Francji.

Wyniki oglądalności Eurowizji Junior

Europejska Unia Nadawców nie podała ile głosów internetowych oddano. W oficjalnym komunikacie mówi się tylko o „milionach” co niewiele znaczy. Przekazano jedynie informację, że punkty spłynęły ze 178 krajów. Danych nie przedstawiono też w 2017 roku, gdy również padły serwery podczas drugiej tury głosowania. W 2018 roku ujawniono, że oddano 1,3 mln głosów, rok później było ich 3,78 mln, a w pandemicznym 2020 aż 4,5 miliona! Nieco mniej oddano ich w Paryżu – 4,3 miliony głosów. Teraz z pewnością wynik jest niski, więc organizatorzy się nim nie pochwalą i podobnie jak w 2017 będą udawać, że problem z zepsutą platformą nie funkcjonował, chociaż zapewne brak możliwości oddania głosu w trakcie finału mocno wpłynął na wyniki konkursu w tym na lokatę Polski. A jak jest z oglądalnością? W zwycięskiej Francji 🇫🇷 średnio 1,11 milionów widzów oglądało finał, a w peaku było to 1,8 mln. Wynik jest najniższym od 2019 roku – udział w rynku to raptem 8,9%. We Włoszech zadziałało przeniesienie transmisji do Rai Uno 🇮🇹. Konkurs obejrzało 1,5 mln Włochów, co jest rekordem. Zapewne gdyby można było oddawać głosy w trakcie finału, wynik Chanel także byłby znacznie lepszy. Intensywna promocja JESC w Hiszpanii 🇪🇸 spowodowała, że show śledziło tam 1,18 mln widzów, o ponad 270 tys. więcej niż rok temu. Dało to 10,1% udziału w rynku i z pewnością także poprawiłoby wynik Carlosa. Holandia 🇳🇱 zanotowała prawie 40% wzrost zainteresowania konkursem. Show śledziło średnio 279 tys. widzów co dało jednak tylko 1,7% udziału. Rekord pobito nie tylko we Włoszech, ale też w Portugalii 🇵🇹 – 319 tys. widzów oglądało widowisko, to o 31 tys. więcej niż w 2021. Nieoficjalnie – w Polsce 🇵🇱 peak wyniósł 2,5 mln widzów, jednak średnia oglądalność z pewnością jest znacznie niższa, a Eurowizja Junior przegrała ze skokami narciarskimi. W Serbii 🇷🇸 finał nie wszedł do czołowej dziesiątki najchętniej oglądanych programów telewizji RTS. Niemiecka telewizja KiKa 🇩🇪, która tranmitowała konkurs pomimo braku udziału miała raptem 170 tys. widzów, o 60 tys. mniej niż w 2021.

Barbara Pravi królową Eurowizji 🇫🇷

We Francji Eurowizja Junior nie jest tematem przewodnim, aczkolwiek oczywiście zwycięstwo Lissandro zostało tam odnotowane. Podkreślana jest tez informacja, że kolejny konkurs znów odbędzie się w tym kraju. Istotny jest też fakt, że Barbara Pravi znów odniosła eurowizyjny sukces. Po tym, jak jej piosenka „L’un près de l’autre” dla Noee nie dostała się do finału selekcji Francji przed ESC 2018, a napisane przez wokalistkę „Bim Bam Toi” nie wygrało Eurowizji Junior w Gliwicach (chociaż stało się viralem na TikToku), artystka skomponowała „J’imagine” dla Valentiny, co dało wygraną na JESC 2020. Później sama Barbara reprezentowała Francję na Eurowizji w 2021 i wywalczyła świetne 2. miejsce co pozwoliło jej nadal budować międzynarodową renomę. W tym roku wróciła do świata Eurowizji jako współautorka „Oh maman” dla Lissandro i znów odniosła sukces! Na ten moment nie wiemy nic więcej na temat przyszłorocznego konkursu. JESC 2023 odbędzie się we Francji, ale zapewne już poza stolicą. Typuje się jeden z mniej popularnych regionów. Poza Francją do udziału w kolejnej edycji chętne są już Armenia, Niemcy, Holandia i Macedonia, a nie zabraknie też na pewno Polski. Oczekiwać należy też kolejnego startu Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Dziś telewizja duńska DR 🇩🇰 poinformowała, że nie ma w planach powrotu do Eurowizji Junior, gdyż nadawca nie jest zainteresowany startem w komercyjnym konkursie z udziałem dzieci.

Kto był w jury Ukrainy, dlaczego w Green Roomie nie było Serbki?

W Armenii 🇦🇲 odtrąbiono sukces organizacyjny. Szef Kancelarii Premiera Republiki Armenii pogratulował wszystkim za udany finał i uznał XXI wiek wiekiem talentów, których w jego kraju nie brakuje. „Armenia jest na dobrej drodze do zostania ważnym ośrodkiem kultury, sztuki, sportu i edukacji” – stwierdził. Media lokalne nie prezentują dziś jednak żadnych, nawet przesadnie pozytywnych recenzji show. Skupiają się głównie na wynikach. Podobnie jest w Ukrainie 🇺🇦 chociaż z pewnością spodziewano się tam lepszego wyniku. W skład jury tego kraju wszedł m.in. finalista selekcji do dorosłej Eurowizji 2020 – Khayat, a także uczestniczki tegorocznej walki o JESC – Sofiya Artemenko i Darya Rebrova. Jury 12 punktów dało Wielkiej Brytanii, tak samo jak na Eurowizji 2022 w Turynie. Tym razem jednak Polska załapała się na punkty. Łącznie siedem państw (z 16) mogło się wczoraj cieszyć z dwunastek. Najwięcej dostały ich Armenia i Francja (po 4), Gruzja, Irlandia i Włochy dostały dwie, a Hiszpania i UK po jednej. Gruzja 🇬🇪 i Hiszpania 🇪🇸 jako jedyne zdobyły punkty od wszystkich krajów, Francję pominęła Malta, a Armenię Włochy. „Bla Bla Bla” 🇮🇹 dostało dwie dwunastki, co stanowiło ponad połowę tego, co łącznie od jury dostała Chanel. Włochy i Francja to kraje, które uratowały przed zerem Kazachstan 🇰🇿. O ile podczas podawania punktów jurorskich panowała wesoła atmosfera, tak przy przedstawianiu głosów online większość ekip miała nietęgie miny i czasem aż żal było patrzeć na smutne twarze dzieci, czy to ostatniego u jurorów Davida z Kazachstanu czy liczącą na wygraną Mariam z Gruzji. Zawiedzona wynikami była też przedstawicielka Malty, widać było również rozczarowanie na ukraińskiej kanapie. Serbowie 🇷🇸 w Green Roomie nie mieli swojej reprezentantki, która z powodu choroby pozostała w hotelu. Na Paradzie Flag serbską flagę niósł jej tancerz Martin Zoričić, a podczas przekazania punktów serbskich z online votingu pokazano delegację RTS z kartonem na którym napisano „Katarina, kochamy Cię„.

Jak kulą w płot. Nieudany start „Bet & Win 6”

Francja 🇫🇷, która wygrała Eurowizję Junior zajęła dopiero 13. miejsce w głosowaniu „Nasz Faworyt” Dziennika Eurowizyjnego. Naszą triumfatorką została Gruzja 🇬🇪, która we wczorajszym finale zajęła ostatecznie 3. miejsce. W top3 mieliśmy też Wielką Brytanię 🇬🇧 (5. miejsce w Erywaniu) i Holandię 🇳🇱 (7. miejsce). Udało nam się przewidzieć dobry wynik Irlandii 🇮🇪 – u nas była piąta, a ostatecznie w finale show zajęła aż 4. miejsce. Całkowicie pomyliliśmy się przy ocenie Kazachstanu 🇲🇹, któremu daliśmy 7. miejsce, a ostatecznie był przedostatni. Malta 🇲🇹 była w naszym plebiscycie przedostatnia (a wczoraj zajęła ostatnią lokatę), natomiast Albania, którą oceniliśmy najniżej, osiągnęła wczoraj 12. miejsce. Totalną klęskę zaliczyli uczestnicy szóstej edycji gry preselekcyjnej „Bet & Win” Dziennika Eurowizyjnego. Nikt nie przewidział tego, że Grand Prix zdobędzie Francja. 50% graczy typowało UK, a drugim pretendentem była Gruzja. Co więcej, nikt nie wskazał, że Francja trzeci rok z rzędu wygra typowanie komisji. Tutaj faworytem była Gruzja. 37,9% uważało, że online voting wygra Armenia 🇦🇲. Stało się jednak inaczej i najwięcej punktów od widzów zgarnęła Wielka Brytania. Poprawnie przewidziało to 33,1% osób. Aż 60,5% graczy uznało, że polskie jury da 12 punktów Ukrainie 🇺🇦. Rację miało 12,1% graczy, bo poprawnie wskazali najwyższą notę dla Gruzji. Tylko 16,1% osób zgadło, że Malta będzie w finale ostatnia (ponad 2 razy więcej osób spodziewało się na dnie Albanii 🇦🇱). Nikt nie typował, że ranking jurorski przegra Kazachstan. 21,8% zgodnie z prawdą wskazało, że w online votingu na samym końcu będzie Malta. 46% typujących miało rację oczekując, że żaden kraj nie da Polsce 12 punktów 🇵🇱. Co ciekawe, aż 45,2% osób spodziewało się ten noty od Ukrainy.

źródło: JuniorEurovision.tv, Eurovoix, P. Wicher, TVP, RTS, Wikipedia, UA:PBC, inf. własne, fot.: K. Staszczyszyn

%d blogerów lubi to: