Eurowizja 2023: W sobotę wybiera Ukraina. Jak to będzie zorganizowane? • Ilu widzów obejrzało Eurowizję Junior? Znamy polskie dane • Kulisy finału w Erywaniu

Eurowizja 2023: Selekcje Ukrainy już w sobotę 🇺🇦

Już 17 grudnia (sobota) poznamy pierwszy utwór Eurowizji 2023. Finał narodowy przeprowadzi Ukraina, która jako zwycięzca konkursu z 2022 ma zapewnione miejsce w przyszłorocznym finale. Ze względów bezpieczeństwa wiele szczegółów dotyczących organizacji preselekcji trzymanych jest w tajemnicy. Wiemy, że konkurs odbędzie się w kijowskim schronie, najpewniej na terenie stacji metra Majdan Nezalezhnosti. Transmisja na żywo przeprowadzona będzie przez kanał UA:Kultura, a także na YouTube kanału Suspilne i poprzez aplikację „Diya”, z której będzie można też głosować. Start o 17:00 czasu lokalnego (16:00 w Polsce). Będzie to drugi eurowizyjny finał narodowy, który Ukraina organizuje w czasie wojny. Pierwszym był wybór piosenki na JESC i wtedy finalistki nie brały udziału w koncercie na żywo, a ich występy zobaczyliśmy z odtworzenia. Tym razem ma być inaczej, a uczestnicy walki o Eurowizję 2023 faktycznie zaśpiewają w schronie na żywo. Chociaż miejsce, w którym odbędzie się finał nie jest duże, telewizja UA:PBC zbiera aplikacje od chętnych dziennikarzy, którzy chcą na żywo relacjonować konkurs i przeprowadzić wywiady. Dokładny adres pod który mają się stawić podany będzie dopiero na dzień przed finałem. Z uwagi na bezpieczeństwo, konkurs odbędzie się bez udziału widzów. Według bukmacherów z Ukrainy faworytką selekcji jest Jerry Heil (1.50), a jej główną rywalką ma być Krutь (2.25). Nieco dalej w typowaniach są Tvorchi i Fiinka (kurs: 21.00), a najmniejsze szanse ma duet Tember Blanche (75.00). Media lokalne donoszą, że Demchuk i Krutь opublikowali już oficjalne klipy do swoich piosenek.

Przygotowania do Eurowizji od Rumunii po Litwę

Wczoraj w San Marino 🇸🇲 odbył się ostatni casting w ramach II tury przesłuchań. Przed jurorami zaśpiewali m.in. Nebulossa, Andrew Wash, Christopher, Daniele Nicolo, Noelia Mora, Miky del Cambio, Marria Alunno czy macedoński wokalista Igor Mitrović 🇲🇰. Kolejne castingi pod koniec stycznia, bo telewizja SMRTV aż do 20.01. zbiera zgłoszenia od kandydatów. W niedzielę zgłoszenia do selekcji zakończyła telewizja rumuńska 🇷🇴, a uczestników „Selectia Nationala” poznamy najpóźniej 19 grudnia. Przyjęto 85 utworów. Wczoraj etap zgłoszeń zamknęła litewska stacja LRT 🇱🇹. Słoweńscy reprezentanci Joker Out 🇸🇮 są już w Hamburgu, gdzie nagrywają utwór na Eurowizję. Ma być on dość skoczny, ale w znanym dla nich stylu. Jak mówią w rozmowie z portalem Evrovizija.si, bardzo cieszą się z wewnętrznej nominacji, chociaż zdają sobie sprawę, że pojawią się negatywne komentarze. Fakt, że w 2023 roku nie będzie selekcji EMA bardzo nie spodobał się reprezentantce kraju z 2007 roku – Alence Gotar. Z jednej strony wokalistka uważa, że dobrze iż wybrany został Joker Out, jednak twierdzi, że anulacja selekcji to „policzek w twarz” dla tych, którzy pracowali nad utworami. Dodaje, że RTV SLO miało sugerować organizację selekcji narodowych czym wprowadzono wszystkich w błąd. Gotar krytykuje też fakt, że za pieniądze zaoszczędzone przez brak selekcji RTV SLO wyprodukuje szereg nic nie znaczących programów czy zorganizuje transmisję mszy świętej w każdą niedzielę. Tymczasem w Czechach 🇨🇿 ogłoszono, że w finale selekcji znajdzie się trzech finalistów. Nazwiska poznamy po 9 stycznia. Istnieje szansa, że finał ESCZ zorganizowany zostanie w nowym formacie.

Eurowizję Junior obejrzało 10 milionów widzów?

Tylko 1,87 miliona widzów obejrzało Eurowizję Junior za pośrednictwem TVP1, TVP Polonia czy TVP ABC 🇵🇱. Dało to polskiemu nadawcy 15,12% udziału w rynku. W TVP1 konkurs oglądało ponad 1,67 mln osób, w TVP Polonia 103 tysiące, a w TVP ABC 100 tysięcy. Chociaż Polska jest w tym roku krajem, który najliczniej śledził show, nie ma co ukrywać, że wyniki są znacznie gorsze niż rok temu. JESC 2021 z udziałem Sary James śledziło 2,41 mln widzów, czyli o 740 tys. więcej. Czy wyniki zaskakują? Raczej nie, gdyż widać było, że TVP znacznie mniej intensywnie promowała Eurowizję Junior, a dodatkowo transmisja pokryła się czasowo z ważnym wydarzeniem sportowym pokazywanym na TVN. To i tak nie jest źle, bo w Wielkiej Brytanii 🇬🇧 Eurowizja Junior zebrała tylko 700 tys. widzów chociaż konkurs transmitowany był na BBC One. Program nie znalazł się w czołówce najchętniej oglądanych w kraju programów emitowanych w niedzielę. W sąsiedniej Irlandii 🇮🇪 JESC zebrało raptem…15 tys. widzów, co dało 2,1% udziału w rynku. To spadek o 7 tys. widzów w porównaniu do ubiegłego roku. Po zliczeniu danych z dziewięciu krajów (w tym Niemiec) łączna widownia wyniosła około 7,16 mln widzów. Nie wiemy ile osób oglądało konkurs w Serbii, Albanii, Macedonii, Kazachstanie, Ukrainie, Gruzji, Armenii i na Malcie, ale nie należy się spodziewać tłumów. Szacować można, że JESC 2022 zebrało ok. 10-milionową publiczność. To tylko nieco więcej niż wynik oglądalności Eurowizji 2022 w samej Wielkiej Brytanii (konkurs oglądało tam prawie 9 mln widzów).

Kulisy finału JESC w Erywaniu. Tego nie pokazały kamery 🇦🇲

Finał Eurowizji Junior w Erywaniu na żywo oglądała grupa 18 dzieci z Górskiego Karabachu, terytorium, o które Armenia i Azerbejdżan toczą wieloletni bój. Dzieci ze Stepanakertu mają od 11 do 17 lat i aktualnie mają spory problem z powrotem do stolicy regionu. Okazało się, że Azerowie zamknęli łączącą miasta Goris i Stepanakert autostradę. Grupa przebywa aktualnie w hotelu w Goris przy ormiańsko-azerskiej granicy i czeka, aż Azerowie odblokują tzw. korytarz laczyński, który mieli chronić Rosjanie, tak by Ormianie mogli z niego korzystać. To kolejna odsłona konfliktu na Kaukazie i próba prowokacji czy pokaz siły. Azerowie z uwagi na organizację Eurowizji Junior 2022 w Erywaniu nie wzięli w niej udziału. Tymczasem portal Hraparak.am zarówno chwali jak i krytykuje organizację konkursu w stolicy Armenii. Redaktor strony twierdzi, że aby wejść do Centrum Prasowego należało przejść aż cztery punkty kontrolne, a następnie zeskanować cały bagaż – podobne procedury bezpieczeństwa obowiązywały także widzów. Publiczność nie mogła swobodnie poruszać się po obiekcie, a w trakcie finału nie miała podglądu tabeli głosowania, przez co nie mogła śledzić wyników. „Gruzińskie jury dało Armenii 5 punktów, ale tego nie widzieliśmy więc czekaliśmy na 12 punktów z Gruzji i krzyczeliśmy nazwę naszego kraju” – mówi jeden z fanów obecnych w hali. Zauważono też, że Gruzja kontynuowała tradycję zaniżania punktacji dla Armenii, z kolei Włosi po raz drugi z rzędu nie dali Ormianom żadnych punktów, a z kolei ukraińska komisja była dla Nare bardzo hojna (8 punktów). Z krytyką ze strony ukraińskich portali spotkał się jednak fakt, że Armenia nie dała Ukrainie punktów. Twierdzono, że Armenia jest „wasalem” Rosji i nie odważyła się wzmocnić Ukrainy głosami.

Dua Lipa nie pojechała na Eurowizję, a trafi na naszego Sylwestra? 🇵🇱

Eurowizja Junior za nami, więc Telewizja Polska w pełni skupia się już na organizacji „Sylwestra Marzeń” w Zakopanem. Tym razem w Tatrach wystąpić mają m.in. reprezentantka Polski na Eurowizji 1994 – Edyta Górniak oraz Marina Łuczenko, finalistka selekcji do JESC 2003 i przez niektórych uznawana za idealną polską uczestniczkę Eurowizji 2023. Będą też Justyna Steczkowska (ESC 1995) oraz Maja Hyży, dwukrotna uczestniczka preselekcji Polski (2018 i 2020), która zgłosiła utwór także do przyszłorocznego finału. Z pewnością oficjalną listę uczestników TVP hucznie ogłosi już niebawem, tymczasem media zastanawiają się, czy nadawca ma przygotowaną też „gwiazdę wieczoru” taką jak Luis Fonsi czy Jason Derulo. Chociaż na początku wszystko wskazywało, że w Tatrach pojawią się tylko polskie gwiazdy, teraz pojawiły się informacje, że nadawca ma zakontraktowaną międzynarodową gwiazdę. Spekuluje się, że w Zakopanem wystąpi…Dua Lipa 🇬🇧. Ta 27-letnia wokalistka z Londynu posiada obywatelstwo zarówno Wielkiej Brytanii jak i Albanii 🇦🇱, ale jej rodzice pochodzą z Kosowa 🇽🇰. Popularna artystka znalazła się na nagłówkach brytyjskiej prasy w powiązaniu z Eurowizją gdy plotkowano, że to ona będzie reprezentować Wielką Brytanię w Turynie. Ofertę współpracy przedstawić jej miała szwedzka formacja ABBA, a członkowie legendarnej grupy chcieli pomóc Wielkiej Brytanii wyjść z zapaści. Plotki związane z Duą pojawiły się gdy BBC potwierdziło, że TaP Music będzie odpowiedzialny za wskazanie reprezentanta. Firma zajmuje się managementem Lipy. W 2020 piosenka „Physical” Duy Lipy reprezentowała Kosowo na Eurovision Internet Song Contest (konkurs organizowany przez Dziennik Eurowizyjny) – zajęła tam 6. miejsce w finale.

Źródło: STV Detector Media, TSN, Galinfo.com.ua, Unian.ua, Fakty.com.ua, Wikipedia, SMRTV, EurovisionFun, Evrovizija.com, WirtualneMedia, Eurovoix, Hraparak, Style.news.am, Radio Zet, TVP, Mirror, inf. własne, fot.: @bandura_krut

%d blogerów lubi to: