Preselekcje w Polsce: Dominika Kwiatkowska zgłosiła „Kolo”! Nowości o selekcjach Ukrainy, Albanii i Rumunii

Eurowizja 2023: Przed selekcjami w Ukrainie i Albanii

W sobotę oficjalnie rozpoczyna się sezon preselekcyjny do Eurowizji 2023, a pierwszym krajem, który wybierze reprezentanta przez otwarte głosowanie jest Ukraina 🇺🇦. Więcej na ten temat przeczytacie w poprzednim artykule, natomiast nowością są nazwiska prowadzących. W tej roli znów Timur Miroschnychenko, komentator Eurowizji, który wielokrotnie już prowadził preselekcje, a także Eurowizję 2017 i Eurowizję Junior w 2009 i 2013 roku. Podczas Juniora 2013 scenę dzielił ze Zlatą Ognevich, reprezentantką kraju na ESC 2013. Teraz znów duet ponownie prowadzić będzie selekcje. Dołączy do nich też wokalistka formacji Go_A czyli Kateryna Pavlenko (ESC 2021). Finał w sobotę 17 grudnia o 16:00 czasu polskiego. Tymczasem w Albanii 🇦🇱 ogłoszono już nazwiska gości specjalnych Festivali i Kenges. Festiwal połączony z selekcjami rusza 19 grudnia i potrwa łącznie cztery dni. W dniach 19-20 po raz pierwszy premierowo usłyszymy utwory festiwalowe, które tym razem nie będą wcześniej publikowane. Zwycięzcę jurorzy wybiorą 22 grudnia i tego samego dnia odbędzie się też głosowanie publiczności, w ramach którego wskazany będzie reprezentant Albanii na Eurowizję 2023. Pierwszy raz zwycięzca FiK nie musi być jednocześnie reprezentantem kraju w międzynarodowym konkursie. Gwiazdą wieczoru będzie ukraińska grupa Kalush Orchestra, która w 2022 roku wygrała Eurowizję w Turynie. To zapewne pierwsze ale nie jedyne selekcje, w których Ukraińcy pojawią się gościnnie. Liczymy na to, że pojawią się też 26 lutego podczas finału „Tu bije serce Europy” w Polsce. Do Tirany przyleci też Gala Dragot, zwyciężczyni belgijskiego „The Voice Kids”, która 14 stycznia powalczy w Belgii o możliwość wyjazdu na Eurowizję. Młoda artystka ma albańskie korzenie, stąd zaproszono ją do udziału w FiK w ramach występu specjalnego. Gala nie zaśpiewa tam jednak swoich preselekcyjnych propozycji, gdyż takowe opublikowane będą dopiero w styczniu.

Rumunia przyspiesza. Kiedy poznamy finalistów? 🇷🇴

Wcześniej, bo już 17 grudnia dowiemy się, kto awansował do finału preselekcji „Selectia Nationala” w Rumunii. Telewizja TVR przekazała, że do konkursu zgłoszono tylko 84 utwory, co jest pokłosiem słabych startów kraju w ostatnich latach, a co za tym idzie, niskich wyników. W dniach 14-16 grudnia piosenki będą przesłuchane przez komisję selekcyjną, która dokona wyboru finalistów. W skład jury weszli m.in. Mihai Predescu (szef delegacji Rumunii 2023) czy Bogdan Stratula, doświadczony i ceniony reżyser. Finał selekcji odbędzie się 11 lutego w ramach SuperSoboty. Poza Rumunią reprezentantów wybiorą też wtedy Włochy, Malta, Estonia, Chorwacja i Dania. Nie wszystkie kraje podały jeszcze szczegóły swoich selekcji, stąd nasz terminarz sezonu nie jest jeszcze kompletny. Nie znamy jeszcze terminu finału selekcji w Czechach, Łotwie, Litwie, Serbii i Niemczech. Na ten moment brak oficjalnych informacji o tym, w jaki sposób reprezentantów wyłonią Armenia (najpewniej wybór wewnętrzny), Francji (najpewniej preselekcje) i Mołdawii (najpewniej casting). W grudniu poznamy zwycięzców Ukrainy i Albanii, a na styczeń na ten moment planowany jest tylko finał w Belgii, ale istnieją szanse, że w przyszłym miesiącu rozegrane będą też preselekcje czeskie.

Dominika Kwiatkowska zgłasza się do preselekcji w Polsce 🇵🇱

Dopiero w styczniu zakończy się proces zgłoszeniowy do selekcji w Polsce. Finał „Tu bije serce Europy” odbędzie się w niedzielę 26 lutego, dzięki czemu nie koliduje z żadnymi innymi preselekcjami w Europie. Na razie nie wiemy o tym jaka jest frekwencja, ale co jakiś czas pojawiają się jasne deklaracje kandydatów o wysłaniu zgłoszenia. O reprezentowanie Polski powalczy Dominika Kwiatkowska (fot.). Wokalistka z Kaszub ma już doświadczenie sceniczne jako chórzystka Sylwii Grzeszczak i Izabeli Trojanowskiej, a rok temu ukazał się jej debiutancki singiel. Aktualnie pracuje nad swoją debiutancką płytą, a pomaga jej przy tym Tabb, który w 2018 roku był jurorem selekcji w TVP. Poznała go podczas udziału w programie „All Together Now”. Dominika wydaje w ID Records, a do selekcji 2023 wysłała utwór „Kolo”, który napisała z Bartoszem Zielonym (Tabb) Piosenka swoją premierę miała dwa tygodnie temu i znajdziecie ją poniżej. Do polskich selekcji szykują się też m.in. Maja Hyży, Szymon Grzybacz, Hubert Bisto, Kamil Hussein, Dagga, Karolina Szczurowska, Natasza Urbańska czy Daniel Borzewski. Piosenki wysyłać można do 15 stycznia, a więcej informacji znaleźć można TUTAJ.

Źródło: UA:PBS, RTSH, TVR, D. Rehmus, inf. własne, fot.: D. Kwiatkowska

%d blogerów lubi to: