Eurowizja 2023: Dziś wyniki „Wymarzonego Reprezentanta” • Kazachstan walczy o Eurowizję. Wiemy więcej o piosence na JESC • Ile zgłoszeń w Ukrainie i Albanii?

Eurowizja 2023: Kto zostanie „Wymarzonym Reprezentantem”?

Dziś o 20:00 prezentacja wyników plebiscytu „Wymarzony Reprezentant Polski na Eurowizji 2023” z udziałem pięciu superfinalistów. O tytuł walczą Doda, Kuba Szmajkowski, Sanah, Roksana Węgiel i Dawid Podsiadło, którzy pomyślnie, przeszli finałowe sito eliminacyjne. Dziś rozdane zostaną punkty w każdym z głosowań. W pierwszym etapie punktacje zebrane przez Facebooka, Instagrama, Google Forms, a także od redakcji eurowizyjnych i ekspertów branży muzycznej zamienione będą na sumę 2023 punktów każda i przedstawione ranking po rankingu. Po zebraniu wszystkich punktów z 1. etapu punktacja zostanie proporcjonalnie zamieniona na mniejszą, także o sumie 2023 punktów. Do niej dodane będą kolejne zestawy 2023 punktów – na podstawie wyników procentowych głosowań w superfinale na Instagramie, Google Forms i Facebooku. Tytuł otrzyma ten wykonawca, który zbierze najwięcej punktów. Spośród pięciu superfinalistów jedynie Kuba Szmajkowski nie zdobył do tej pory tytułu „Wymarzonego Reprezentanta”, natomiast jako jedyny wziął już udział w preselekcjach do dorosłej Eurowizji. O wygranie naszego konkursu drugi rok z rzędu walczy Roksana Węgiel, a o powrót na szczyt starać się będą też Doda, Sanah i Dawid Podsiadło. Kto wygra? O tym, zdecydowaliście Wy! Krótka prezentacja wyników dziś o 20:00 na Watch2Gether TUTAJ. Po prezentacji fani będą mogli obejrzeć Eurowizję 1968 – trzeci konkurs organizowany przez Wielką Brytanię, ale pierwszy w kolorze i pierwszy przygotowany w Londynie po tym, jak reprezentacja tego kraju wygrała ESC. Więcej na temat Eurowizji 1968 przeczytacie w odcinku cyklu historycznego TUTAJ, a całą serię (od 1957 do 2003 – będzie oczywiście kontynuowana) znajdziecie TUTAJ.

UPDATE! Zobacz wyniki poniżej

Eurowizyjne nowości z całej Europy

Już ponad 100 utworów zebrano do preselekcji ukraińskich 2023 🇺🇦 – poinformowała stacja UA:PBC. Zgłoszenia wciąż są przyjmowane i wykonawcy mają jeszcze 10 dni na przygotowanie swoich propozycji. Wcześniej, bo 12 października, kończy się przyjmowanie aplikacji do Benidorm Fest w Hiszpanii 🇪🇸. Dziś ogłoszono, że bilety na festiwal trafią do sprzedaży 1 listopada. Cen na razie nie podano. Podano natomiast nazwiska prowadzących selekcje norweskie Melodi Grand Prix 🇳🇴. Konkurs poprowadzą Arianrhod Engebo oraz Staysman. Tego drugiego kojarzyć możemy z udziału w selekcjach gdy w 2015 razem z Lazz prezentował utwór „En godt stekt pizza”, a w 2021 starał się o reprezentowanie Norwegii w ramach zespołu Landeveiens. Szczegółów formatu jeszcze nie podano, ale spodziewamy się, że pozostanie on bez zmian. Aż 148 piosenek zgłoszono do albańskiego Festivali i Kenges 🇦🇱, które ma się odbyć pod koniec grudnia. To nowy rekord dla RTSH. Chociaż nie podawano nigdy takich danych, krążyły pogłoski, że wcześniej albański nadawca miał problem by zebrać 30-50 propozycji. Wkrótce komisja wyłoni spośród grona chętnych wykonawców, którzy trafią do stawki festiwalu. Tymczasem w Grecji Kalomira jednak…rozmyśliła się i chociaż wcześniej informowano, że do ERT 🇬🇷 zgłosi 3 propozycje muzyczne, teraz mówi, że nie zgłosi żadnej i nie wróci na Eurowizję. Może jeszcze zmieni zdanie. Ma na to czas do końca tygodnia.

Eurowizja Junior 2022: Raport z Astany 🇰🇿

Kazachski nadawca Khabar Agency nadal próbuje za wszelką cenę dostać się do stawki Eurowizji 2023. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej razem z ORTCOM rozmawiano o Eurowizji Junior, ale nie zabrakło tematów związanych z dorosłym konkursem. Przedstawiciele telewizji podkreślają, że co roku mają nadzieję na otrzymanie zaproszenia od EBU i uważają, że spełniają wszystkie warunki, by znaleźć się w konkursie. Europejska Unia Nadawców już wielokrotnie informowała, że Kazachstan nie zadebiutuje na Eurowizji ponieważ w większości nie leży w Europie. Nie należy też porównywać szans Kazachów i Australijczyków. Telewizja SBS od dziesięcioleci transmitowała lub retransmitowała konkurs co zostało docenione przez EBU i skończyło się zaproszeniem Australii do udziału w Eurowizji 2015. Chociaż miał być to projekt jednorazowy, trwa do dzisiaj. Względy geograficzne nie przeszkadzają EBU w tym, by od 2018 dopychać stawkę Eurowizji Junior Kazachstanem. W tym roku kraj reprezentować będzie David Charlin (fot.), a według Khabar Agency chłopiec cechuje się m.in. duszą artysty, charyzmą, spontanicznością i imponującymi zdolnościami wokalnymi. Stąd wybrano go na JESC podczas festiwalu Baqytty Bala 2022. Ekipa KZ intensywnie przygotowuje się do Eurowizji Junior i podchodzi do startu z wielkim entuzjazmem. Do końca miesiąca odbędzie się premiera utworu dla Davida, a jednym z kompozytorów jest maestro Khamit Shangaliyev, który wcześniej był autorem piosenek dla Yerzhana Maxima (JESC 2019) i Karakat Bashanovej (JESC 2020). Prowadzący konferencji uznał, że skoro Khamit dwukrotnie napisał utwory, które zajęły 2. miejsce, to teraz za trzecim razem w końcu uda się wygrać. Aktualnie trwają prace nad teledyskiem do utworu, przygotowana jest też profesjonalna sesja zdjęciowa, a David ma niebawem odbyć mini-tournee po programach telewizyjnych. Według nieoficjalnych źródeł utwór zostanie zaśpiewany w całości w języku narodowym. Obecni na konferencji producenci oraz przedstawiciele Khabar Agency nawoływali do udziału w głosowaniu internetowym podczas Eurowizji Junior. Jak twierdzą, chociaż Kazachstan świetnie sobie radzi i uzyskuje wysokie wyniki w głosowaniu jury, nie zbiera wystarczającej ilości głosów internetowych co negatywnie wpływa na końcowy wynik. Zwycięstwo byłoby uznane za sukces całego kraju.

Co z konkursami chórów i tańca?

EBU poinformowała o powrocie Eurowizji Chórów w 2023 roku. Producentem ma być telewizja łotewska LTV co oznacza, że konkurs najpewniej znów trafi do tego kraju. Łotysze byli zresztą pomysłodawcami imprezy i gospodarzami pierwszej edycji w 2017 roku. Na dwie zorganizowane do tej pory edycje Łotwa zawsze zajmowała miejsca w top3, ale nigdy jeszcze nie wygrała imprezy. Trzecia edycja konkursu miała się odbyć w 2021 roku, jednak ze względu na pandemię została przesunięta w czasie. Polska nie uczestniczyła w dwóch pierwszych edycjach konkursu i nie wiadomo, czy zadebiutuje w 2023. Nie wiadomo też co dalej z Eurowizją dla Młodych Tancerzy, która zgodnie z rotacją powinna odbyć się w przyszłym roku. O ile konkurs dla młodych muzyków zorganizowano w tym roku po przerwie (edycja planowana na 2020 nie odbyła się z powodu pandemii), tak Eurowizja dla Młodych Tancerzy może nie mieć takiego szczęścia. Ostatni raz konkurs przygotowano w 2017 roku – drugi raz z rzędu wygrała wtedy Polska. Widowisko już wtedy miało problemy. Po tym, jak pierwotny gospodarz – Malta – wycofał się z projektu konkurs w ostatniej chwili uratowali Czesi. Pod koniec 2018 roku ogłoszono, że edycja planowana na rok 2019 nie odbędzie się ze względu na brak chętnych do organizacji imprezy. Malta i Polska były wtedy jedynymi krajami, które wyraziły chęć udziału w EYD. W październiku 2020 roku Europejska Unia Nadawców wykluczyła powrót konkursu w najbliższej przyszłości.

Źródło: Dziennik Eurowizyjny, UA:PBC, Eurovoix, RTVE, NRK, Eurovision Albania, RTSH, Eurovision Fun, 24.kz, DKnews.kz, ORTCOM, EBU, Wikipedia, fot.: @david.charlin

1 komentarz

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: