Ważna data dla Eurowizji! Rozpoczyna się nowy rok! • Ukraińcy wybierają jury preselekcji do JESC • Kto może reprezentować Grecję, a kto Włochy? Sprawdzamy plotki

Nowy rok eurowizyjny!

1 września to data kluczowa dla świata Konkursu Piosenki Eurowizji. Od dziś wszystkie nowe piosenki mogą formalnie brać udział w Eurowizji, chociaż praktycznie nigdy nie zdarzyło się, by utwory tak wcześnie wydane faktycznie pojawiły się potem w konkursie. Dla fanów zaczyna się dziś nowy rok eurowizyjny, a kolejni nadawcy będą wkrótce publikować zasady swoich preselekcji narodowych. Na ten moment 27 państw wstępnie potwierdziło udział w przyszłorocznym konkursie, wśród nich są wszystkie kraje Big5 (w tym organizator Eurowizji 2023 – Wielka Brytania), a także Polska. Nie należy się jednak spodziewać zaskakujących powrotów, a tym bardziej debiutów. Wielu nadawców już przedstawiło swoje plany na nowy sezon, zwłaszcza jeśli chodzi o organizację selekcji. Do finału narodowego wraca po latach Belgia, z kolei Gruzini znaleźli nowy program, w ramach którego wybiorą reprezentanta. Z drugiej strony Izrael wrócił do wyboru wewnętrznego i jako pierwszy wskazał swoją przedstawicielkę – Noę Kirel. Telewizja Polska jeszcze nie ogłosiła swoich planów, ale wielce prawdopodobne jest, że odbędzie się kolejna edycja polskich selekcji „Tu bije serce Europy”. Kto powinien się do nich zgłosić? Wciąż możecie głosować w plebiscycie „Wymarzony Reprezentant” i nominować swoich kandydatów. Ankieta na ten temat dostępna jest TUTAJ. Zanim sezon eurowizyjny w pełni się rozkręci, pora na sezon selekcji do Eurowizji Junior. Już w niedzielę pierwszy odcinek „Szansy na Sukces – Eurowizja Junior”, a kolejni nadawcy także niebawem pokażą swoje selekcje lub ogłaszać będą decyzje w sprawie reprezentantów czy piosenek. 17 krajów już na pewno wystartuje w konkursie, a fani mają nadzieję, że jeszcze ktoś zdoła dołączyć. Nadal czekamy na decyzję Azerbejdżanu, a pojawiają się plotki o powrocie Chorwacji, chociaż konto na Twitterze, które o tym informuje nie jest odpowiednim źródłem i trzeba poczekać na faktyczne informacje z telewizji HRT.

Miasta walczą o Eurowizję 2023 🇬🇧

Do 8 września siedem miast z „short-listy” BBC ma czas na przygotowanie oficjalnych aplikacji przedstawiających argumenty za tym, by właśnie do danego miejsca w Wielkiej Brytanii trafił przyszłoroczny konkurs. Rada Miasta Sheffield zorganizuje w przyszłym tygodniu spotkanie na temat końcowej strategii. Miasto nie jest faworytem, ale nie traci werwy. Już teraz zapowiedziano, że nawet jeśli Sheffield nie wygra, będzie chciał zorganizować u siebie wielką eurowizyjną imprezę połączoną z wydarzeniem kulturalnym związanym z miastem partnerskim – ukraińskim Donieckiem. W poniedziałek zbierze się rada miasta Leeds – tematem ma być przygotowana aplikacja miasta. Radni są podekscytowani walką o Eurowizję i podkreślają, że wszyscy ciężko pracują, by wypaść jak najlepiej. Zwyciężczyni Eurowizji 1969 – Lulu – podkreśla, że idealnym miastem na ESC 2023 jest szkockie Glasgow. Wywiad z wokalistką opublikowało BBC. Wokalistka zwraca uwagę, że Hydro Arena ma odpowiednie rozmiary, jest tam mnóstwo hoteli, a ludzie są niezwykle gościnni. Lulu wie, że mieszkańcy Glasgow będą dumni z faktu, że mogą pomóc Ukrainie zorganizować Eurowizję. Glasgow to główny faworyt w walce o konkurs. Decyzję o tym, gdzie odbędzie się przyszłoroczne show BBC podejmie na przełomie września i października.

Eurowizja Junior: Co nowego w Armenii i Ukrainie? 🇦🇲🇺🇦

Casting w Armenii wyłonił 30 wykonawców, którzy przeszli do dalszego etapu wyboru reprezentanta kraju na Eurowizję Junior. Zgłosiło się ponad 100 kandydatów, a ich wykonania castingowe oceniało jury, w skład którego weszli m.in. szef delegacji David Tserunyan, Rosa Linn (ESC 2022), Dalita (JESC 2011) czy współtwórczyni wielu piosenek na Eurowizję – Lilit Navasardyan. Na razie nie wiadomo dokładnie kiedy poznamy nazwisko zwycięzcy wewnętrznych selekcji. Wczoraj telewizja ukraińska oficjalnie zamknęła zgłoszenia do preselekcji narodowych. Dodatkowo uruchomiono też specjalne głosowanie, które ma wybrać skład ukraińskiego jury finału narodowego. Głosować można do 6 września na stronie konkursu TUTAJ. Wśród kandydatów są m.in. Sofia Ivanko (JESC 2019), Mykhailo Klymenko (kompozytor piosenek Ukrainy na JESC 2018 i 2020), Darina Krasnovetska (JESC 2018), wokalistka Krut‚ (selekcje do ESC 2020) czy piosenkarka Khrystyna Soloviy. Aby zagłosować należy zalogować się poprzez Facebooka lub konto Google. Nowa strategia UA:Pershyi zakłada, że internauci będą od teraz decydować o składach komisji selekcji narodowych do JESC i ESC, a także o składzie jury eurowizyjnego, które decyduje o wynikach. To efekt skandalu, jaki wybuchł po Eurowizji 2022 gdy jury ukraińskie nie dało punktów Polsce, chociaż nasz kraj wspiera Ukraińców. Jurorzy oceniali piosenki bez względu na politykę i sytuację społeczną, co należy chwalić, ale nie spotkało się to z uznaniem narodu, który liczył na to, że wysokimi notami podziękuje Polakom za wsparcie.

Eurowizja 2023: Co nowego w Grecji, San Marino i Włoszech? 🇬🇷🇸🇲🇮🇹

Telewizja grecka ERT zaczyna poszukiwania reprezentanta kraju na Eurowizję 2023. Podobnie jak ostatnio, wybór ma być wewnętrzny, na bazie nadesłanych kandydatur. Zgłoszenia przyjmowane będą do 9 października. W regulaminie pojawiła się nowa zasada – piosenka zgłaszana do Grecji nie może być jednocześnie wysyłana na selekcje innych krajów. Chodzi tu głównie o Cypr, ale też Szwecję czy Norwegię. Każdy z wykonawców może przedstawić nadawcy ERT maksymalnie trzy utwory, ale też musi opisać swoje pomysły na występ i promocję przed konkursem. Wśród plotek o tym, kto mógł się zgłosić przewijają się takie nazwiska jak Vassilis Kourtis, Melissa Mantzoukis czy Leon of Athens. Ponoć znów nad Eurowizją zastanawia się Kalomira (ESC 2008). Na ten moment ponad 80 wykonawców zgłosiło się już do „Una Voce Per San Marino 2023” – poinformował rząd kraju. Etap zgłoszeniowy trwa dopiero od 10 dni, a zamknięty będzie dopiero za kilka miesięcy. Organizatorzy spodziewają się dużego zainteresowania i sporej frekwencji. Tymczasem Włochy kipią od plotek dotyczących tego, kto pojawi się w Sanremo 2023. Mówi się m.in. o Emmie (ESC 2014), Michele Bravi, Tananai, Marco Mengonim (ESC 2013), Arisie, Annalisie, Diodato (ESC 2020), Elodie, Ninie Zilli (ESC 2012), Ivanie Spagnie (Una Voce per San Marino 2022) czy nawet o Tiziano Ferro (fot.). Czy cokolwiek z tych plotek się potwierdzi? Dowiemy się pod koniec roku.

Trwa głosowanie internautów w II półfinale United Song Contest 2022! Poznaj utwory i wskaż swoje ulubione w głosowaniu dostępnym TUTAJ.

Źródło: EBU, Wikipedia, Eurovoix, BBC, ARMTV, UA:PBC, ERT, Wiwibloggs, ESCforum, fot.: @tizianoferro

%d blogerów lubi to: