Historia Wielkiej Brytanii na Eurowizji 1993: Kolejna walka o zwycięstwo i znów przegrana z Irlandią

Szefowie delegacji wskazali Sonię

Rok 1993 to dość nietypowy wybór reprezentanta Wielkiej Brytanii. Telewizja BBC wysłała wszystkim europejskim szefom delegacji listę paru wykonawców, których brano pod uwagę i na podstawie opinii szefów ustalono, kto trafi na Eurowizję. Padło na Sonię, co zgadzało się też z wolą fanów. Klub OGAE przygotował w 1991 ankietę, w której członkowie głosowali na swojego wymarzonego reprezentanta. Na początku 1992 roku ogłoszono, że Sonia wygrała ten plebiscyt z ogromną przewagą nad innymi artystami. Finał selekcji odbył się 9 kwietnia w BBC Television Centre w Londynie, a prowadzącym był Terry Wogan. Wcześniej utwory dla Sonii zostały zaprezentowane w specjalnych programach muzycznych. Aż 157 tys. głosów widzów zdobył utwór „Better the Devil You Know” autorstwa Deana Collinsona i Briana Teasdale – piosenka zdecydowanie wygrała selekcje. Na drugim miejscu było „Our WorldJohnny’ego Warmana i Nicka Grahama (77,6 tys.), a na trzecim „So Much of Your LovePata McGylnna i Jane Andrews (70,5 tys.). Zwycięski utwór wydany został jako singiel w wielu formach (winyl, CD, kaseta itp.), a „Better the devil you know” dotarło do 15. miejsca na UK Singles Charts. Piosenki z top4 finału selekcji umieszczono też na płycie Sonii, która wydana została po Eurowizji.

Kim jest Sonia Evans?

Sonia Evans urodziła się w 1971 roku w Skelmersdale w Anglii. Tak długo dręczyła producenta Pete Watermana swoimi demówkami, aż w końcu wywalczyła jego uwagę i kontrakt z Chrysalis Records. Debiutancki singiel z 1989 pt. „You’ll never stop me loving you” utrzymało się na 1. miejscu UK Singles Chart przed 2 tygodnie, a Sonia była jedną z najmłodszych wokalistek w Wielkiej Brytanii, które osiągnęły taki sukces. Świetnie przyjął się też debiutancki album „Everybody Knows” z 1990 roku – pokrył się złotem. Co istotne, wszystkie pięć singli promujących płytę notowano w top20 listy UK Singles Chart co sprawiło, że Sonia była pierwszą kobietą, która tego dokonała na rynku muzycznym Wielkiej Brytanii. W 1991 opuściła wytwórnię i wydała drugi album promowany utworem „Only Fools” – był to jej trzeci utwór, który notowano w top10 chociaż sama płyta okazała się być mniej popularna niż poprzednia. Zanim zaczęła karierę muzyczną Sonia pojawiała się w brytyjskich telenowelach, a w 1990 współprowadziła show dla dzieci „The Wetter the Better”. W 1993 zadebiutowała też na deskach teatru. Ciekawostką jest fakt, że autor piosenki – Dead Collinson – przygotował ją parę lat przed preselekcjami i próbował odtworzyć przebój „Wake me up before you Go-Go” duetu Wham.

Sonia przegrywa z Irlandią

Warto zwrócić uwagę, że preselekcje Wielkiej Brytanii odbyły się parę dni po tym, jak w Słowenii przygotowano rundę „Kvalifikacija za Millstreet” dla nowych państw Europy, które chciały zadebiutować na Eurowizji. Telewizja BBC nie transmitowała tego wydarzenia. Dziennikarz stacji, Nicholas Witchell wywołał kontrowersje na krótko przed transmisją Eurowizji. Zapytał Noela C. Duggana, właściciela Green Glens Areny o to, jak się czuje widząc, że Eurowizja 1993 organizowana jest w „oborze w Irlandii”. Duggan nie dał się zbić z tropu, podkreślił, że jest to obiekt dla wyścigów konnych, a nie obora. Witchell przeprosił później za swoje pytanie. Wielka Brytania nie była faworytem konkursu – bukmacherzy większe szanse dawali Francji, Szwecji czy Hiszpanii. Eksperci z BBC wierzyli w utwór, ale obawiali się, że Sonia nie podchodzi do występu z należytym zaangażowaniem, często dając do zrozumienia, że nie zależy jej na udziale. Ostatecznie zdobyła 164 punkty i zajęła 2. miejsce. Przegrała z Irlandką Niamh Kavanagh, której bardzo szybko pogratulowała. Wyniki były niepewne do ostatniej chwili i dopiero ostatni juror (Malta) przy podawaniu ostatniej noty ogłosił, kto faktycznie wygrał. Irlandzka publika oszalała. „Better the devil you know” dostało 12 punktów od Belgii, Islandii, Austrii i Izraela, 10 punktów dały Szwecja, Słowenia i Chorwacja, a 8 punktów Turcja, Dania, Irlandia, Luksemburg i Norwegia. Tylko Grecja i Malta pozostawiły Wielką Brytanię bez punktów. Jury BBC 12 punktów dało zwycięskiej Irlandii, 10 Szwajcarii, a 8 debiutującej Chorwacji. Punkty przedstawił Colin Berry, dyrygentem występu był Nigel Wright, a konkurs relacjonowali Terry Wogan (BBC1) i Ken Bruce (BBC Radio 2). Była to czternasta Eurowizja, która dla Wielkiej Brytanii zakończyła się zajęciem 2. miejsca, co zazwyczaj uznawane było za porażkę. Utwór po ESC notowany był nie tylko w Wielkiej Brytanii i Irlandii, ale też w Niemczech i na Islandii.

Sonia po Eurowizji

Do tej pory Sonia wydała sześć płyt, w tym tylko trzy pierwsze były notowane na liście sprzedaży. Ma na koncie też dwie składanki (najnowsza z 2021: „Everybody knows: The Singles Box Set”) oraz 17 singli, przy czym po „Better the devil you know” kolejne utwory cieszyły się coraz mniejszą sympatią słuchaczy. Jej ostatnim singlem z lat 90. był cover „Wake up everybody” (tylko 155. miejsce na UK Singles Chart). W 2009 wokalistka wydała nowy singiel „Fool for Love” zaznaczając swój muzyczny powrót, jednak bez sukcesu. Podobnie stało się z dwoma utworami, które pojawiły się w 2018 roku. W swojej karierze Sonia coverowała The Beatles. wystąpiła w O2 Arenie razem z Kylie Minogue, zagrała w „Grease”, pojawiła się w reality-show „Reborn in the USA” czy w „Celebrity 5 Go Caravanning”. W 1998 roku poślubiła Marka Mosesa, a w 2010 roku urodziła im się córka. Więcej informacji na temat Sonii znajdziecie na jej oficjalnej stronie internetowej TUTAJ. Parę lat po swoim udziale w Eurowizji przyznała, że była to dla niej najwspanialsza przygoda w życiu i chętnie by ją powtórzyła. „Byłam bardzo smutna, gdy byliśmy tak blisko wygranej. Wszyscy byliśmy załamani, prawdopodobnie dlatego, że byliśmy pewni zwycięstwa” – wspomina dodając, że głosowanie było niezwykle napięte, a cała delegacja obserwowała tabelę wyników w milczeniu.

źródło: BBC, Wikipedia, fot.: Wikimedia

%d blogerów lubi to: