Eurowizja 2023: Wybieramy wymarzonego reprezentanta Polski! Weź udział w głosowaniu • Szansa na Sukces: Kto wystąpi w pierwszym odcinku? • Kiedy poznamy miasto Eurowizji 2023?

Eurowizja 2023: Wymarzony Reprezentant Polski 🇵🇱

Rozpoczynamy coroczny wybór polskiego wykonawcy, któremu fani Eurowizji i czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego przyznają tytuł „Wymarzonego Reprezentanta Polski”. Plebiscyt organizowany jest już od wielu lat, chociaż jeszcze nie zdarzyło się, by ten wymarzony reprezentant faktycznie trafił na konkurs od razu po zwycięstwie w głosowaniu. Czy stanie się tak tym razem? Czas pokaże! Rok temu w czołowej czwórce znalazły się same panie – wygrała Roksana Węgiel (36,2%), na drugim miejscu pozostawiając Sanah (28,5%), a na trzecim Dodę (21,7%). Krystian Ochman znalazł się w top10 głosowania. W tym roku plebiscyt rozpoczyna się od pierwszego etapu, w którym każdy z Was może wskazać maksymalnie pięciu wykonawców, których uważa za kandydatów do tytułu. Artyści, którzy otrzymają od Was najwięcej głosów trafią do finału, gdzie o zwycięzcy zdecyduje Wasze głosowanie na Dzienniku Eurowizyjnym, a także poprzez social media. Wyniki I etapu poznacie podczas finałowego oglądania „United Song Contest” po 3 września. Dodatkowo chętni mogą także wziąć udział w specjalnej ankiecie, w której wypowiedzieć się można m.in. na temat przyszłości preselekcji „Tu bije serce Europy”, polskich komentatorów, a także ocenić pracę szefostwa delegacji Polski na Eurowizji i wskazać swojego personalnego zwycięzcę Eurowizji 2022. Głosowanie wraz z ankietą trwa do 3 września 2022 roku do godziny 20:00. Formularz dostępny jest poniżej:

Szansa na Sukces – Eurowizja Junior: Kto wystąpi? 🇵🇱

Tylko dziewczęta pojawią się w pierwszym półfinale preselekcji „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior 2022” – pierwszy odcinek poświęcony będzie współczesnym hitom, a kandydatki zmierzą się z takimi utworami jak „Run” grupy OneRepublic, „Diamonds” Sama Smitha, „Rain on me” Lady Gagi i Ariany Grande, „Hold my hand” Lady Gagi, „Wonder” Shawna Mendesa czy „Easy on me” Adele. O wygraną i wejście do wielkiego finału rywalizować będą:

  • Anastazja Broniszewska „Wonder”
  • Laura Bączkiewicz „Run”
  • Natalia Smaś „Easy on me”
  • Elena Popowicz „Rain on me”
  • Zofia Tofiluk „Hold my hand”
  • Iga Kaczyńska „Dynamite”
  • ? „Diamonds”

To właśnie te wokalistki udało się naszym DEtektywom rozpoznać poprzez obejrzenie zwiastunu programu emitowanego w TVP oraz dzięki przeszukaniu Internetu. O udziale Anastazji Dziennik Eurowizyjny informował już w pierwszej połowie sierpnia, a więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ. O Laurze wspomina „Przegląd Koniński” – wokalistka na co dzień uczy się śpiewu w Studio Piosenki Estradowej HIT, a jej instruktorem jest Mariusz Urbaniak, z którym była na nagraniu odcinka. Znamy ją m.in. z udziału w finale V edycji „The Voice Kids” w drużynie Dawida Kwiatkowskiego. Laura poza śpiewaniem zajmuje się też dubbingiem. Natalia Smaś z Krakowa także brała udział w „The Voice”, a fani Eurowizji kojarzą ją z III półfinału poprzedniej edycji preselekcji do Eurowizji Junior. Wystąpiła wtedy w odcinku poświęconym piosenkom ABBY i wykonała „My Heart Will Go On”. Półfinał wygrała Sara James. Iga Kaczyńska startowała już w takich konkursach jak „Gdynia Open 2021”, Przegląd Piosenki Dziecięcej Pozytywka 2021 czy Konkurs Piosenki Filmowej i Musicalowej o Złoty Laur. Jurorami I odcinka będą Sara James (JESC 2021), Cleo (ESC 2014) oraz Marek Sierocki. Odcinek kręcony był na początku lipca, a jego emisja odbędzie się 4 września o 15:15 w TVP2.

Co nowego w świecie Eurowizji?

Liverpool Echo ujawnia, że ekipy z siedmiu miast, które walczą o tytuł gospodarza Eurowizji 2023 mają czas do 8 września by przygotować oficjalne aplikacje. Po zgłoszeniu bid-booka BBC umówi się z danym komitetem na wizytację obiektu. Decyzja w sprawie miasta-gospodarza podjęta będzie na przełomie września i października. Według bukmacherów zdecydowanym faworytem jest Glasgow (65% szans), a drugie miejsce ma Birmingham (10%). Najniżej oceniane są szanse Newcastle i Sheffield (po 3%). Do terminarza eurowizyjnego dopisać możemy selekcje islandzkie – telewizja RUV właśnie potwierdziła udział w Eurowizji 2023 i organizację Songvakeppnin. Pierwszy półfinał odbędzie się 18 lutego, drugi 25 lutego, a finał 4 marca. Format selekcji nie ulega zmianie, a zgłoszenia przyjmowane będą online do 4 października. Florian Weider, który stworzył już projekty siedmiu eurowizyjnych scen, jest gotów stworzyć kolejną. W rozmowie z DWDL zapowiedział, że jeśli jego pracownia zostanie zaproszona do konkursu, przygotuje projekt sceny Eurowizji 2023 i podkreślił, że swoją koncepcję wysyłał też Włochom, ale nie została ona przyjęta. Ta, którą ostatecznie stworzono w Turynie zepsuła się podczas pierwszych prób i pozostawiła po sobie ogromny niesmak i wiele zniszczonych występów.

Trwa głosowanie internautów w II półfinale United Song Contest 2022! Poznaj utwory i wskaż swoje ulubione w głosowaniu dostępnym TUTAJ.

źródło: TVP, Instagram, DEtektywi, Z. Byszewska, Facebook, Instagram, RUV, Eurovoix, Liverpool Echo, fot.: Teleman

%d blogerów lubi to: