Eurowizja Junior: Portugalia ma reprezentanta • Znamy pierwszą kandydatkę na JESC 2022 z Polski • Noa Kirel oficjalnie reprezentantką Izraela • Co nowego w Wielkiej Brytanii?

Pierwszy chłopiec w stawce Eurowizji Junior 2022 🇵🇹

Nicolas Alves będzie reprezentował Portugalię podczas Eurowizji Junior 2022 w Erywaniu. Wokalista zajął 2. miejsce w trzeciej edycji „The Voice Kids Portugal” ale to on trafi na konkurs w Armenii bo zwyciężczyni talent-show, Maria Gil, nie spełnia wymagań wiekowych. Nicolas ma 13 lat i pochodzi z Wielkiej Brytanii, ale 3 lata temu przeprowadził się wraz z rodziną do Portugalii. W talent-show zadebiutował już w pierwszym odcinku śpiewając „Beggin” grupy Maneskin. Odwrócił trzy z czterech krzeseł i trafił do grupy Caroliny Deslandes, laureatki 2. miejsca w preselekcjach narodowych do ESC 2021 z piosenką „Por um triz”. W bitwach pokonał Carolinę Grillo śpiewając utwór „Human”, a w pierwszym półfinale wykonał „They don’t care about us” i został przepuszczony dalej dzięki głosowaniu widzów. w pierwszej rundzie finału zaprezentował „Somebody to love” oraz „Eu sei que vou te amar” i dało mu to przepustkę do superfinału, gdzie znów postawił na „Beggin” i zajął 2. miejsce. Nicolas będzie siódmym reprezentantem Portugalii na Eurowizji. Kraj ten jeszcze nigdy nie wszedł do czołowej dziesiątki JESC, a najbliżej tego był Simao Oliveira, wykonawca z zeszłego roku. „O Rapaz” zajęło przedostatnie miejsce w głosowaniu jury, ale było trzecie u widzów. Alves jest pierwszym chłopcem w stawce konkursowej Eurowizji dla Dzieci 2022.

Anastazja Broniszewska powalczy o Eurowizję Junior 🇵🇱

Znamy pierwszą uczestniczkę „Szansy na Sukces – Eurowizja Junior 2022”. Jest to Anastazja Broniszewska, a sukcesem dziewczynki pochwaliła się w social mediach jej mama. Anastazja wystąpi w półfinale, w którym jedną z jurorem będzie Sara James. Broniszewska rok temu startowała w maltańskim festiwalu „Golden Voice”, a w Internecie znaleźć można jej covery piosenek Sii czy Billie Eilish. Internauci spekulują, że jednym z faworytów do wygrania preselekcji będzie zwycięzca najnowszej edycji „The Voice Kids” – Mateusz Krzykała, a za jego udziałem stać ma Universal Music Polska, z którym TVP już wielokrotnie współpracowała przy JESC. Fani chcieliby w selekcjach zobaczyć też m.in. Lenę Marzec, Julię Bieniek, Marysię Stacherę, Stanisława Kukulskiego czy Grzegorza Stacherę, którzy brali już wcześniej udział w „Szansie na Sukces”. Wśród kandydatów nie brakuje też uczestników ostatnich edycji „The Voice Kids”. W opublikowanym dziś programie na 11 września wiemy, że tematem drugiego odcinka „Szansy na Sukces” będą piosenki z Eurowizji Junior, najpewniej te polskie. Przypomnę, że pierwszy półfinał – odcinek ze współczesnymi hitami – pokazany będzie 4 września.

Noa Kirel reprezentantką Izraela. Czego zażądała? 🇮🇱

Zgodnie z przypuszczeniami Noa Kirel potwierdziła udział w Eurowizji 2023 jako reprezentantka Izraela. „Idę na misję” – powiedziała podczas konferencji prasowej. Obecny na konferencji prezes KAN wspomniał, że Izrael obchodzi w 2023 roku 50-lecie udziału w Eurowizji, stąd zmiana formatu i zamiast talent-show wybrano po prostu wykonawcę. Noa Kirel jeszcze nie myślała o tym, kto mógłby napisać dla niej utwór, ale już otrzymała wiele ofert od różnych producentów. Co ważne, kontaktują się z nią także producenci zagraniczni. Stawia też telewizji KAN warunki. Przede wszystkim żąda pełnej wolności artystycznej i gwarancji, że na eurowizyjnej scenie będzie mogła wyrazić siebie. Nieco stonowała też oczekiwania wielu lokalnych fanów Eurowizji, którzy już zastanawiają się czy Haifa może organizować konkurs po wygranej Kirel. Wokalistka podkreśla, że fakt, iż osiągnęła sukces w Izraelu nie oznacza, że równie dobrze pójdzie jej w Wielkiej Brytanii. Przyznała jednak, że pozytywne reakcje fanów skłoniły ją do przyjęcia roli reprezentantki. „Oczywiście są obawy, jestem człowiekiem więc czasem czuję ekscytację czy strach. To bardzo prestiżowe zadanie i jeden z najważniejszych konkursów na świecie. Może się zdarzyć, że zawiodę” – dodała. Podczas konferencji Noa Kirel, jak i telewizja KAN odmówili mówienia na temat kwestii budżetowych. „Jest trochę za wcześnie i nie ustalaliśmy jeszcze budżetu ale obiecaliśmy sobie pełną współpracę” – poinformował prezes stacji. Przyznał też, że jeśli Izrael wygra Eurowizję 2023 to telewizja KAN podoła organizacji kolejnej edycji.

Problem z dostępnością aren w Wielkiej Brytanii 🇬🇧

Sheffield i Bristol to miasta, które oficjalnie wysłały do BBC swoje zgłoszenie do tytułu gospodarza Eurowizji 2023. Sheffield stawia na Utilita Sheffield Arenę, która pomieści ponad 13 tys. osób. Miasto przy aplikacji współpracuje m.in. z organizacjami turystycznymi, a także miastami w regionie – Doncaster, Barnsley i Rotherham. Konkurs w tym regionie ma być wielką celebracją solidarności współtworzoną przez Południowe Yorkshire i społeczność ukraińską. Burmistrz Bristolu przekazał, że miasto chce by Ukraina była „sercem” ich aplikacji. Konkurs miałby się odbyć w YTL Arenie, która jest aktualnie w trakcie budowy i powstaje ze starych hangarów lotniczych. Aktualnie 12 miast potwierdziło wysłanie wstępnego zgłoszenia do BBC i jeśli 12 sierpnia trafią one na short-listę, zaczną pracę nad oficjalną aplikacją. Czekamy jeszcze na ruch innych zainteresowanych ESC 2023 miast tj. Brighton, Edynburga, Sunderland i Wolverhampton. Media brytyjskie podają, że pojawił się pierwszy problem. Aktualnie żadna spełniająca wymogi EBU arena w UK nie posiada dostępnych terminów na Eurowizję 2023 co oznacza, że zwycięskie miasto będzie musiało anulować zaplanowane w swoim obiekcie eventy. Produkcja Eurowizji wymaga dostępności obiektu na 6 do 8 tygodni. Producenci „Magic Mike Tour”, którzy w tym okresie mają występy w Newcastle czy Manchesterze nie byli na razie proszeni o przeniesienie show, a bilety nadal pozostają w sprzedaży. Włodarze niektórych zgłoszonych do Eurowizji obiektów już teraz zapewniają, że w przypadku wygranej ich miasta będą prowadzić rozmowy z producentami zaplanowanych koncertów, ale nie chcą odpowiadać za kwestie finansowe i na pewno nie będą podejmować żadnych kroków już teraz, gdy kwestia organizacji ESC 2023 w danej arenie nie jest pewna. Największy problem przy anulowaniu imprez będą mieć obiekty Belfast SSE, Leeds First Direct Arena, Liverpool M&S Bank Arena czy London O2 Arena, a najmniejsze Newcastle Utilita Arena oraz Birmingham Resorts World. Wśród „zagrożonych” eventów są m.in. koncerty Eltona Johna, Celine Dion, Andre Rieu, Sabatonu, Tokio Hotel, Stromae czy grupy Maneskin.

Źródło: RTP, Wikipedia, Eurovoix, Facebook, DEtektywi, YouTube, TVP, Instagram, EuroMix.co.il, Metro.co.uk, inf. własne, fot.: @festivaldacancao.rtp

%d blogerów lubi to: