Olivia Newton-John nie żyje. Zwycięzcy Eurowizji wspominają artystkę • Eurowizja 2023 poza Walią. Które miasta się nie zgłosiły? • Liechtenstein bez debiutu • Najświeższe plotki przed ESC 2023

ABBA wspomina Olivię Newton-John 🇬🇧🇸🇪

W poniedziałek wieczorem media na całym świecie obiegła smutna wiadomość o śmierci Olivii Newton-John, reprezentantki Wielkiej Brytanii na Eurowizji 1974 z piosenką „Long Live Love”. Artystka najbardziej znana była z roli w „Grease” u boku Johna Travolty. Od kilkudziesięciu lat zmagała się z nowotworem piersi. Słynną piosenkarkę i aktorkę żegnają fani na całym świecie, a media (także w Polsce) wspominają jej największe osiągnięcia chociaż rzadko informują, że wokalistka wystąpiła podczas Konkursu Piosenki Eurowizji. Z drugiej strony bardzo często jej nazwisko wymieniane było wśród tych „największych gwiazd” konkursu obok ABBY, Cliffa Richarda czy Celine Dion. Zmarłą gwiazdą wspomniała grupa ABBA, z którą Olivia rywalizowała o Grand Prix ESC 1974. Zespół opublikował zdjęcie Olivii ze sceny konkursowej, a Frida nawiązała o odważnej walce Newton-John z nowotworem. „Nigdy się nie poddała i nie narzekała na swoją sytuację, ale zamiast tego opowiedziała nam swoją historię, abyśmy zrozumieli i chcieli pomóc innym dotkniętym chorobą” – dodała Szwedka. Jej koleżanka z zespołu, Agnetha podkreśla, że wielu płacze teraz za Olivią. „Moje myśli są teraz z jej rodziną, a jej muzyka i osobowość zawsze zostaną z nami w pamięci” – powiedziała. Olivia Newton-John zaśpiewała na Eurowizji 1974 w brytyjskim Brighton jako druga, a szwedzka ABBA zaśpiewała z ósmej pozycji startowej. W głosowaniu wygrała Szwecja zdobywając 24 punkty. Wielka Brytania miała ich o 14 mniej. Kraje nie wymieniły się punktami.

Więcej na temat udziału Olivii w Eurowizji przeczytasz TUTAJ.

Eurowizja 2023: Które miasta się (nie) zgłosiły? 🇬🇧

Nottingham odpada z walki o Eurowizję 2023. Rada tego miasta poinformowała, że nie przygotuje aplikacji dla BBC bo Nottingham nie spełnia wszystkich wymogów nadawcy i EBU chociaż posiada odpowiednią arenę. Uznano, że miasto jest za małe na tak duże wydarzenie. Nie zgłosi się też północnoirlandzkie Derry – powód jest taki sam, czyli brak możliwości spełnienia wymagań jakie stawia brytyjski nadawca. Irlandia Północna może mieć jednak jeszcze szansę bo Belfast wyraża duże zainteresowanie Eurowizją. Miasto wstępnie zgłosi się do BBC i jeśli trafi na short-listę, zacznie pracę nad oficjalną aplikacją. Decyzje Belfastu mają być podjęte 10 sierpnia, na 2 dni przed publikacją listy. Zgłasza się też Liverpool – miasto może pochwalić się lotniskiem im. Johna Lennona oraz odpowiednią halą i bazą noclegową. „Przygotowanie tak ważnego wydarzenia w krótkim czasie jest skomplikowane i wymaga dużej uwagi oraz kreatywnego planowania, ale uważamy, że Liverpool będzie idealną sceną by celebrować unikalność Eurowizji” – mówi asystent burmistrza – Harry Doyle. Już 10 miast oficjalnie potwierdziło zgłoszenie do BBC i czeka teraz na publikację short-listy. Belfast będzie jedenastym kandydatem Nie wiemy jeszcze jakie decyzje ostatecznie podjęto w Edynburgu czy Brighton. Na ten moment pewne jest, że Eurowizja 2023 nie trafi do Walii. Faworytem nadal jest Glasgow, a w notowaniach bukmacherskich drugie miejsce zajmuje Birmingham, a trzecie Liverpool.

Liechtenstein nigdy nie zadebiutuje na Eurowizji? 🇱🇮

Telewizja Liechtensteinu nie zadebiutuje na Eurowizji w najbliższej przyszłości, a telewizja 1FLTV poinformowała, że nie jest już zainteresowana członkostwem w Europejskiej Unii Nadawców. Dyrektor stacji, Sandra Woldt przekazała portalowi Eurovoix informację, że telewizja publiczna skupia się na przygotowywaniu własnych materiałów reportażowych i nie planuje korzystać z bazy EBU. Liechtenstein to obok Watykanu i nieuznawanego w pełni Kosowa jedyne kraje Europy, które jeszcze nigdy nie brały udziału w Eurowizji, chociaż Kosowo raz pojawiło się w Eurowizji dla Młodych Tancerzy. Warto przypomnieć, że w 1976 Liechtenstein miał zadebiutować poprzez Biggi Bachman i piosenkę „Little Cowboy”, ale nie doszło to do skutku z powodu braku dostępności nadawcy publicznego. Telewizja 1FLTV powstała w 2008 roku i już wtedy jej celem było dołączenie do EBU jednak nie była w stanie zebrać środków na składkę członkowską. W 2017 nadawca ponownie próbował dostać się w szeregi organizacji i nawet myślał już o procesie wyboru reprezentanta na Eurowizję. Debiut miał się zbiec z obchodami 300-lecia księstwa, jednak cały projekt przepadł gdy zmarł założyciel stacji i pomysłodawca debiutu na Eurowizji – Peter Kolbel. Dodam, że gdyby jednak Liechtenstein dołączył do Eurowizji, to w odróżnieniu od San Marino mógłby mieć swój własny televoting, gdyś kraj posiada własny (niezależny od sąsiadów) prefiks telefoniczny. W 1999 wyodrębnił się on z numerów wykorzystywanych przez Szwajcarię.

Eurowizyjne plotki 🇮🇱🇨🇾🇸🇪

Plotki i ploteczki. Dziś Noa Kirel ma oficjalnie potwierdzić zgodę na reprezentowanie Izraela podczas Eurowizji 2023. Wokalistka już jakiś czas temu została ogłoszona reprezentantką przez telewizję publiczną jednak jej management szybko to zdementował twierdząc, że nic nie jest jeszcze potwierdzone. Ona sama miała mieć obawy co do startu. Tymczasem finalista selekcji Australii 2022 – Andrew Lambrou – przygotowuje nową piosenkę na Eurowizję i mówi się, że może ona trafić albo do selekcji australijskich lub bezpośrednio na konkurs w barwach Cypru. Zgadzałoby się to ze strategią CyBC, która chce wybrać przedstawiciela wewnętrznie i powinien on pochodzić z wyspy, a nie z Grecji. Chociaż Andrew urodził się w Sydney, ma cypryjskie korzenie. W finale selekcji Australii 2022 wykonał „Electify” i zajął 7. miejsce – jurorzy przyznali mu przedostatnią pozycję w rankingu, a widzowie piątą. Inne plotki głoszą, że w Melodifestivalen w Szwecji ma się pojawić Maria Sur, a mówi się też m.in. o Wiktorii, Mariette, Darinie, Smash Into Pieces, E-type, Theozie, Liamoo czy nawet Mansie Zelmerlowie. Ile w tym prawdy? Na razie ciężko powiedzieć. Spekulacje narosły też wokół utworu, który na Eurowizję 2022 przygotować miała Klava Koka gdy jeszcze brano ją pod uwagę w kwestii reprezentowania Rosji. Niektórzy sugerują, że utwór może trafić do innego kraju w ESC 2023, chociaż ciężko w to uwierzyć, by nadawcy europejscy zdecydowali się na współpracę z Filipem Kirkorowem, który jest jednym z producentów piosenki.

źródło: Yahoo!, Wikipedia, Eurovoix, BBC, ESC News, ESCforum.net, inf. własne, fot.: YouTube, BBC

%d blogerów lubi to: