Dziś ważne informacje dotyczące organizacji Eurowizji 2023 oraz pierwszy dzień Carpathia Festival • Kto (nie) wystąpi na Sea Dance, a kto zaśpiewa podczas EuroPride?

Eurowizja 2023: Które miasto zorganizuje konkurs? 🇬🇧

Dziś o 9:30 czasu polskiego BBC ma ogłosić listę miast, które zakwalifikują się do drugiego etapu rywalizacji o tytuł gospodarza Konkursu Piosenki Eurowizji 2022 w Wielkiej Brytanii. Nadawca brytyjski przygotuje konkurs w zastępstwie za Ukrainę. W ostatnich dniach BBC ogłosiło wymogi, które miasta muszą spełnić, a włodarze zgłaszali swoją chęć udziału w konkursie. Do drugiego etapu przejdą tylko te miasta, które spełniają wszystkie warunki, w tym m.in. dostępność odpowiedniej hali, wystarczająca baza hotelowa, dogodna infrastruktura czy bliskość międzynarodowego lotniska. Już teraz wiemy, że zgłosiło się ponad 10 miast, a są to:

 • Aberdeen (Szkocja) z P&J Live (The Event Complex Aberdeen)
 • Belfast (Irlandia Północna) z SSE Arena (d. Odyssey Arena)
 • Birmingham (Anglia) z Resorts World Arena
 • Bristol (Anglia) z Brabazon Hangar (YTL Arena Bristol)
 • Darlington (Anglia) z The Darlington Arena (96.6 TFM Darlington Arena)
 • Edynburg (Szkocja)
 • Glasgow (Szkocja) z OVO Hydro (d. SSE Hydro)
 • Leeds (Anglia) z First Direct Arena (Leeds Arena)
 • Liverpool (Anglia) z M&S Bank Arena (Liverpool Arena)
 • Londyn (Anglia)
 • Manchester (Anglia)
 • Newcastle (Anglia) z Utilita Arena (d. Newcastle Arena)
 • Sheffield (Anglia) z Utilita Arena (d. Sheffield Arena)

Najnowsze zgłoszenia należą do Darlington i Edynburga, jednak te dwa miasta mają niewielkie szanse. Stadion w Darlington nie posiada stałego zadaszenia, a Edynburg w ogóle nie ma odpowiedniego obiektu, chociaż organizował konkurs w 1972, ale oczywiście na mniejszą skalę. W przypadku Londynu i Manchesteru takie obiekty są, ale nie wiadomo które będą brane pod uwagę. Stolica UK mogła zaproponować np. O2 Arenę czy OVO Arenę, a Manchester mógł postawić na AO Arenę, Co-op Live czy Manchester Central. W czwartek władze miasta Sunderland poinformowały, że pomimo początkowych chęci, nie mogą się zgłosić gdyż miasto nie posiada obiektu spełniającego wymogi. Według bukmacherów faworytem wciąż jest Glasgow (24% szans), a drugie miejsce zajmuje Birmingham (21%). Trzeci jest Liverpool (8%). Spośród oficjalnie zgłoszonych miast najmniejsze szanse bukmacherzy dają Darlington, Edynburgowi czy Sheffield. Short-lista miast ma być ogłoszona przez BBC o 9:30 czasu polskiego w audycji BBC Radio 2 „The Zoe Ball Breakfest Show”. Stream dostępny będzie TUTAJ.

Carpathia Festival: Dziś pierwszy dzień festiwalu 🇵🇱

Dziś rusza Carpathia Festival 2022 w Rzeszowie. W Filharmonii Podkarpackiej odbędzie się uroczyste otwarcie festiwalu oraz koncert gościa honorowego – Marka Kościkiewicza. Usłyszymy największe przeboje tego muzyka, zarówno z repertuaru grupy De Mono jak i np. przebój „Tak blisko”, który stworzył dla Rafała Brzozowskiego (ESC 2021). Kościkiewicz wchodzi też w skład jury przesłuchań konkursowych. O możliwość udziału w sobotnim Koncercie Laureatów i zdobycie nagród walczy 13 wykonawców z Polski, Ukrainy i Malty. Wśród nich są m.in. Weronika Bochat (JESC 2004 i ESC 2010), Karolina Lizer (TBSE 2022), Khrystyna Dutchak (selekcje Ukrainy do JESC 2011), Karyna Zayets (selekcje Ukrainy do JESC 2020) czy Dre Curmi (fot.), którego „Ricochet” napisali twórcy z eurowizyjnym doświadczeniem (m.in. Jonas Gladnikoff). Ich konkurentami będą Malwina Ciesielska, Kamil Franczak, Baddie, Jakub Gaber-Zaborski, Marcin Zawora, Solomia Zhekalo czy dwa duety – Szymon Grzybacz z Gabrielą Grzybacz oraz Jakub Rajman z Anastazją Nowak. Wszyscy zaśpiewają swoje utwory z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej Tomasza Filipczaka. Jurorzy zdecydują o tym, kto powinien wystąpić w Koncercie Laureatów, a zakwalifikowanych poznamy w okolicach północy – wyniki będą podane na Instagramie @CarpathiaFestival. Pierwszy dzień festiwalu poprowadzą Ilona Małek oraz dobrze znany fanom Eurowizji Mateusz Szymkowiak. Festiwal rusza o 19:30 i w tym roku nie ma przewidzianej transmisji internetowej, ale cały koncert będzie później opublikowany na kanale YouTube Carpathii. Materiały zakulisowe dostępne będą na Instagramie Carpathia Festival. Partnerem festiwalu jest Województwo Podkarpackie. Podkarpackie – Przestrzeń Otwarta, a wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu Gminy Miasta Rzeszów. Dziennik Eurowizyjny jest partnerem medialnym festiwalu.

Playlista dostępnych utworów znajduje się poniżej:

Kalush Orchestra nie wystąpią w Czarnogórze 🇺🇦🇲🇪

Skandal w Czarnogórze. Zwycięzcy Eurowizji 2022 – Kalush Orchestra z Ukrainy – wycofali się z występu podczas Sea Dance Music Festival w okolicach Budwy ze względu na udział rosyjskiej DJ-ki Niny Kravitz. Ukraińcy domagali się wykluczenia jej ze stawki wydarzenia, jednak organizatorzy nie wyrazili na to zgody. „Nie wystąpimy z pro-putinowskim rosyjskim artystą na jednej scenie.” – podkreślił Oleg Psyuk. Znana producentka z Syberii jest cenioną DJ-ką i ma na koncie wiele remixów oraz nagród fonograficznych. Pomimo jej oświadczenia dotyczącego wojny z Ukrainą, w którym nawoływała do pokoju i modliła się za ofiary wojennej przemocy, uznano, że jej głos sprzeciwu jest niewystarczająco głośny i z tego powodu zablokowano jej występy na trzech światowych festiwalach. W Czarnogórze stało się jednak inaczej, zresztą stanowi tam czołówkę line-up. Na plaży wystąpią też Konstrakta (Serbia 2022) oraz Who See (Czarnogóra 2013). Impreza planowana jest na 26-28 sierpnia. Zwycięzcy Eurowizji 2022 – Kalush Orchestra – wielokrotnie występowali w Polsce od momentu powrotu z Turynu. 19 sierpnia pojawią się w Łodzi, a następnie też w Białymstoku, Kolbuszowej, Warszawie, Rzeszowie i Katowicach. Śląsk będzie ich ostatnim europejskim przystankiem – muzycy wylecą później do Ameryki by tam koncertować.

Sara Jo podczas EuroPride w Belgradzie 🇷🇸🏳️‍🌈

Sara Jo, reprezentantka Serbii na Eurowizji 2013 (w grupie Moje 3) oraz laureatka 2. miejsca w tegorocznych selekcjach tego kraju wystąpiła niedawno podczas Stockholm Pride gdzie zaprosiła mieszkańców stolicy Szwecji do udziału w Europride, który w połowie września odbędzie się w Belgradzie. Co roku europejska parada równości odbywa się w innym mieście i po raz pierwszy trafia do Serbii. Kulminacyjnym punktem napiętego programu będzie marsz przez ulice stolicy, który zakończy się w parku Kalemengdan, gdzie zaplanowano wielki koncert. Sara Jo będzie jednym z wykonawców podczas imprezy. EuroPride po raz pierwszy odbył się w Londynie w 1992 roku. W 2010 roku Warszawa była pierwszą stolicą „zza żelaznej kurtyny”, do której ten event trafił. Pięć lat później impreza pierwszy raz przeniosła się do kraju b. ZSRR – na Łotwę. Po tegorocznym Belgradzie EuroPride trafi na Maltę (2023) i do Salonik w Grecji (2024). Europejskie parady i marsze równości bardzo często przyciągają wielu uczestników Eurowizji, którzy chętnie tam występują. W tym roku dla uczestników prajdów występowali m.in. WRS czy Ronela Hajati. Reprezentant Rumunii pojawił się na tego typu wydarzeniach w Madrycie i Barcelonie, a wszystko za sprawą popularności „Llamame”.

Źródło: BBC, Wikipedia, Carpathia Festival, Sea Dance Music Festival, Europride, fot.: Dre Curmi, ODON

%d blogerów lubi to: