Eurowizja 2023: Które miasto ma największe szanse na organizację konkursu? Fani Celine Dion nie będą zadowoleni • Carpathia Festival: Znamy skład Koncertu Laureatów. Co dziś w Filharmonii Podkarpackiej?

Eurowizja 2023: Siedem miast spośród dwudziestu

Wczoraj rano telewizja BBC ogłosiła, że łącznie 20 miast zgłosiło chęć organizacji Eurowizji 2023, a specjalna komisja wyłoniła siedem najlepszych kandydatur, które przepuściła do drugiego etapu. Teraz władze miast lub specjalne komitety mają za zadanie przygotować pełne aplikacje i projekty związane z Eurowizją. Ostateczny wybór dokonany będzie jesienią w porozumieniu z EBU i przy możliwych konsultacjach z rządem brytyjskim. Wybrane miasta to:

  • Birmingham (Anglia) z Resorts World Arena
  • Glasgow (Szkocja) z OVO Hydro (d. SSE Hydro)
  • Leeds (Anglia) z First Direct Arena (Leeds Arena)
  • Liverpool (Anglia) z M&S Bank Arena (Liverpool Arena)
  • Manchester (Anglia) z AO Arena
  • Newcastle (Anglia) z Utilita Arena (d. Newcastle Arena)
  • Sheffield (Anglia) z Utilita Arena (d. Sheffield Arena)

Wśród wyeliminowanych jest Londyn, co oznacza, że będzie to już kolejna Eurowizja organizowana poza stolicą. Ostatni raz stolica kraju organizowała konkurs w 2018 roku (nie licząc 2019 gdzie status stołeczny Tel-Awiwu jest nie w pełni określony). BBC przekazało też, że bilety na ESC 2023 trafią do sprzedaży dopiero w momencie ogłoszenia miasta-organizatora. Dodano też, że wśród wstępnie zgłoszonych były miasta ze wszystkich krajów Wielkiej Brytanii, w tym Walii, chociaż Cardiff wcześniej zrezygnował ze startu. W nowym zestawieniu bukmacherskim Glasgow zdecydowanie przegania konkurencję – daje się mu aż 40% szans na wygraną. Na drugim miejscu jest Birmingham (28%), a na trzecim Manchester (10%). Najmniejsze szanse ma Sheffield. Glasgow wygrywa też w głosowaniu Eurovoix, drugi jest Liverpool, a trzeci Manchester. Spośród wskazanych obiektów największą jest AO Arena w Manchesterze, która może pomieścić 21 tys. widzów. Najstarsza jest Resorts World Arena w Birmingham, którą otwarto w 1980 roku, a najmłodsze są OVO Hydro z Glasgow i First Direct Arena z Leeds – obiekty otwarto w 2013 roku.

Czy Glasgow jest najlepszym kandydatem?

OVO Hydro w Glasgow to największa arena w Szkocji i nie będzie problemu, by w jej okolicy przygotować też Centrum Prasowe czy inne obiekty wymagane podczas przeprowadzenia Eurowizji. Portal NewStatesMan.com przypomina, że OVO Hydro ma już eurowizyjną przeszłość – to właśnie to miejsce „grało” obiekt organizujący Eurowizję w filmie na Netflixie, chociaż mówiono tam, że OVO Hydro znajduje się w Edynburgu. Poprzez niedawną organizację Cop26 Glasgow pokazało, że ma zdolność do przygotowania międzynarodowych eventów na szeroką skalę. Ma też dostęp do sporej bazy hotelowej (ponad 15 tys. miejsc). Organizacja Eurowizji 2023 w Glasgow oznacza, że przesunąć trzeba będzie m.in. koncerty Celine Dion, zwyciężczyni konkursu sprzed lat. Manchester nie tylko pochwalić się może największą areną, ale też dostępem do międzynarodowego lotniska, które jest najbardziej oblegane w kraju (oczywiście po Londynie). To właśnie do tego miasta przeniosło się niedawno BBC, stąd wielu fanów sugerowało, że Manchester może być jednym z pewniaków. Problemem może być trwający aktualnie remont obiektu AO Arena. Tutaj też na przeszkodzie stoją…koncerty Celine Dion. Specjaliści zwracają uwagę, że w przypadku Leeds także nie jest kolorowo – podkreśla się brak odpowiedniego transportu publicznego w mieście oraz niewystarczającą bazę hotelową. Leżący niedaleko Manchesteru Liverpool może przyćmić AO Arenę poddawaną aktualnie renowacji i mówi się, że te miasta będą ze sobą mocno rywalizować. Za silną kandydaturę uważa się Birmingham, chociaż miasto miało już Eurowizję w latach 90. Zarówno pod kątem obiektów jak i bazy hotelowej miasto spełnia wymagania. Kandydatury Newcastle i Sheffield uznawane są za outsiderów, bo same miasta są niewielkie i mało kto wierzy, że to właśnie tam trafi Eurowizja, chociaż warunki do jej przeprowadzenia byłyby spełnione.

Carpatia Festival: Kto zdobędzie Grand Prix?

Znamy skład Koncertu Laureatów Carpathia Festival. Po wczorajszych przesłuchaniach konkursowych jury, poprzez głosowanie, wskazało dziewięciu spośród 13 wykonawców, którzy pojawią się dziś na scenie ponownie. Wśród zakwalifikowanych są m.in. uczestniczki preselekcji Polski i Ukrainy do ESC czy JESC – Karolina Lizer, Khrystyna Dutchak i Karyna Zayets, a także Maltańczyk DrE Curmi z utworem pierwotnie zgłoszonych do preselekcji narodowych. Na ten moment znamy jedynie skład Koncertu Laureatów, ale nie wiemy którzy wykonawcy zdobędą nagrody, a którzy wyróżnienia. Zostanie to ogłoszone dziś w pierwszej części wieczoru w Filharmonii Podkarpackiej. Wczoraj, poza Przesłuchaniami odbył się też koncert jubileuszowy Marka Kościkiewicza, a Centrum Sztuki Wokalnej wykonało m.in. eurowizyjny utwór „Mój Dom”, który Alicja Rega śpiewała podczas konkursu w Tbilisi. Ten utwór także przygotował popularny muzyk. Eurowizyjnych odwołań było zresztą więcej, a przekazywał je widzom jeden z prowadzących – Mateusz Szymkowiak, który też pozdrowił czytelników Dziennika Eurowizyjnego. Dziś Mateusz Szymkowiak i Ilona Małek poprowadzą zarówno Koncert Laureatów jak i koncert „Radość najpiękniejszych lat” poświęcony muzyce Anny Jantar. Na scenie jej utwory zaprezentują Soliści i Grupa Artystyczna Centrum Sztuki Wokalnej, a także zaproszeni goście – zwyciężczyni „The Voice” Marta Burdynowicz, finalistka selekcji 2018 – Monika Urlik czy Grzegorz Wilk. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej. Start koncertu o 19:00. W tym roku nie ma przewidzianej transmisji internetowej, ale cały koncert będzie później opublikowany na kanale YouTube Carpathii. Materiały zakulisowe dostępne będą na Instagramie Carpathia Festival.

Źródło: BBC, NewStatesMan, Carpathia Festival, fot.: M. Błażewicz 2022

%d blogerów lubi to: