Eurowizja Junior: Kazachstan ma już reprezentanta • Carpathia Festival: Grand Prix dla piosenki „Lustracja” • Jaki utwór powinien reprezentować Polskę na Eurowizji?

Eurowizja Junior: Jak Kazachstan wybrał reprezentanta?

Kazachstan wczoraj nie tylko potwierdził udział w Eurowizji Junior 2022, ale też od razu wybrał reprezentanta kraju. W tym roku postanowiono połączyć istniejący już konkurs wokalny z preselekcjami do JESC. „Baqytty Bala” to zawody wokalne dla dzieci, które odbyły się w dniach 9-14 sierpnia w kazachskim mieście Aktobe, a ich kulminacyjnym momentem był koncert galowy i przyznanie Grand Prix. W tym roku o zwycięstwo walczyło 21 wykonawców nie tylko z Kazachstanu, ale też z Rumunii, Armenii, Uzbekistanu, Turcji, Bułgarii, Rosji czy Hiszpanii, przy czym ten ostatni kraj reprezentowała Melani Garcia, którą znamy z JESC 2019. Pojawił się też polski akcent – wystąpiła Julianna Kitova z Kresów. „Baqytty Bala” odbywa się od 2018 roku, a tym razem do konkursu napłynęło ponad 200 zgłoszeń. Zwycięzcę wybierało pięcioosobowe jury z Kazachstanu. Podczas parudniowego konkursu połączonego z warsztatami wokalnymi uczestników odwiedził m.in. słynny piosenkarz Dimash Kudaibergen. Telewizja Khabar uznała, że „Baqytty Bala” będzie dobrym rozwiązaniem przy wyborze reprezentanta kraju na JESC 2022 dlatego zdecydowano, że wokalista kazachski, który zajmie w konkursie najwyższe miejsce, otrzyma bilet do Erywania ale ostatecznie stało się inaczej. Najwyższe miejsca uzyskały Zhanerke Andrakhmanova z Kazachstanu i Uliana Zarva z Rosji. Na miejscu drugim znalazły się Milana Pak z Uzbekistanu i Melani Garcia z Hiszpanii, a na miejscu trzecim uplasowano aż czterech wokalistów. David Charlin otrzymał wyróżnienie, ale to jego wskazano na reprezentanta Kazachstanu podczas Eurowizji Junior. Wokalista ma 13 lat i pochodzi z Ałmatów. Utwór eurowizyjny dla Davida przygotowany będzie w późniejszym terminie. David to czwarty uczestnik JESC 2022, a Kazachstan to 16. kraj, który oficjalnie dołącza do stawki. Czy państw będzie jeszcze więcej? Szanse na to są coraz niższe. Niektórzy mają jeszcze nadzieję, że do gry jednak przystąpi Azerbejdżan, chociaż konkurs odbywa się w Armenii. Niespodzianką byłby powrót Wielkiej Brytanii czy jakikolwiek debiut. Jeśli stawka już nie ulegnie zmianie, w JESC 2022 wystąpi tyle samo państw co podczas pierwszej edycji z 2003 roku.

Carpathia Festival: Znamy wyniki!

XVIII Międzynarodowy Festiwal Piosenki Carpathia zakończony! Podczas Koncertu Laureatów wystąpiło pięciu najwyżej ocenionych wykonawców, a w tym roku stawka była bardzo wyrównana i … międzynarodowa, bo o Grand Prix do ostatniej chwili walczyli przedstawiciele Polski, Ukrainy i Malty. Ostatecznie najważniejsza nagroda trafiła do Kamila Franczaka FRANKY za piosenkę „Lustracja„. Młody wokalista z Chorzowa nie krył wzruszenia gdy odbierał nagrody ufundowane przez sponsorów Carpathii. Przyznano też 1., 2. i 3. miejsce – zdobyli je kolejno Khrystyna Dutchak z Ukrainy (z utworem przygotowanym pod preselekcje do JESC w 2011), DrE Curmi z Malty (z piosenką „Ricochet” zgłaszaną do selekcji narodowych 2022) oraz Karyna Zayets z Ukrainy (z utworem selekcji ukraińskich do JESC 2020). Nagrodę za „Osobowość sceniczną” zgarnęła Polka – Paulina Kut BADDIE, a wyróżnieni zostali Malwina Ciesielska, Jakub Gaber-Zaborski, Karolina Lizer (za preselekcyjną „Czystą wodę”) oraz Solomia Zhekalo. W drugiej części wczorajszego dnia festiwalu odbył się koncert „Radość najpiękniejszych lat” z piosenkami Anny Jantar wykonywanymi przez Solistów i Grupę Artystyczną Centrum Sztuki Wokalnej oraz zaproszonych gości – Marty Burdynowicz, Moniki Urlik i Grzegorza Wilka. Całość prowadzili Ilona Małek i Mateusz Szymkowiak, a uczestnikom jak i gościom towarzyszyła orkiestra festiwalowa i orkiestra Filharmonii Podkarpackiej dyrygowana przez Tomasza Filipczaka. Osiemnasta edycja Carpathia Festival zakończyła się wręczeniem pamiątkowym dyplomów i mnóstwem pięknych kwiatów, a widzowie chętnie fotografowali się z uczestnikami konkursu jak i gośćmi.

Eurowizja za kulisami Carpathii

Eurowizja była wspominana podczas Carpathii wielokrotnie, zarówno ze sceny (w zapowiedziach Mateusza Szymkowiaka) jak i w rozmowach zakulisowych wśród uczestników, jurorów czy organizatorów. Dziennik Eurowizyjny zapytał paru osób o to, jakiego rodzaju utwór powinien reprezentować Polskę w konkursie w przyszłym roku. „Gdybyśmy wiedzieli jaka powinna pojechać, już dawno byśmy tę Eurowizję wygrali” – mówi Mateusz Szymkowiak podkreślając, że z pewnością piosenka musi być charakterystyczna, z dobrym wokalem. Nie da się jednak sprecyzować jak dokładnie powinna wyglądać nasza reprezentacja – może powinien być to duet, a może postawić na rozbudowane chórki, albo na muzykę źródeł z elektropopem. „Czekam na taką piosenkę, którą usłyszę i pomyślę – tak – ona powinna pojechać z Polski na Eurowizję” – mówi popularny prezenter. „Przede wszystkim utwór, który wpada w ucho – to po pierwsze” – zaznacza Maciej Gnatowski z Polskiego Radia Rzeszów. Jako radiowiec chciałby, aby taki utwór był grany przez stacje radiowe, który jest nośny i nie znudzi się od razu. „To są takie piosenki, które są naprawdę wartościowe i jeśli stacje radiowe to podchwycą, a słuchacze będą chcieli tego słuchać to właśnie taki utwór powinien nas reprezentować” – dodaje. „Trzeba zrobić dobry utwór, taki by każdy chciał go śpiewać razem z wykonawcą. Ważne też by utwór miał to coś, co zostanie zapamiętane” – twierdzi DrE z Malty. Uważa, że istotne jest też przesłanie, śpiewanie prosto z serca i sprawienie, by widz tej piosenki szybko nie zapomniał. Wielu wykonawców którzy wczoraj uczestniczyli w konkursie czy byli jego gośćmi wyrażało chęć startu w preselekcjach do Eurowizji, jednak zaznaczają, że zrobią to tylko wtedy, gdy naprawdę będą czuć, że mają przygotowany odpowiedni utwór. Telewizja Polska zapewne wkrótce opublikuje regulamin polskich preselekcji na przyszły rok.

źródło: inform.kz, eurovoix, carpathia festival, inf. własne, fot.: M. Błażewicz 2022

%d blogerów lubi to: