Historia Wielkiej Brytanii na Eurowizji 1986: Ryder (ale nie Sam) nie spodobał się Brytyjczykom

Znów wygrał „wykonawca pod Eurowizję”

W 1986 roku BBC zlikwidowało zasadę ustanowioną rok wcześniej i zakazującą startu w selekcjach zespołom oraz formacjom stworzonym specjalnie pod kątem Eurowizji. Do konkursu zgłoszono łącznie 355 piosenek, z czego wybrano najlepszych osiem. Finał odbył się 2 kwietnia w Londynie, a prowadzącym był (jak zwykle) Terry Wogan. Wśród uczestników znalazła się grupa Palace, której wokalistą był Irlandczyk Dan Duskey. Reprezentował on już Irlandię na Eurowizji 1982 w ramach grupy The Duskeys, tym samym stając się pierwszym byłym uczestnikiem ESC (dla innego kraju), który starał się o tytuł reprezentanta UK. Do selekcji powrócili też Peter Beckett i David Ian, którzy wcześniej walczyli o Eurowizję w zespołach. W ramach Opening Act wystąpiła norweska formacja Bobbysocks. Z powodów technicznych tablica wyników błędnie pokazywała punkty od jurorów, ale ostatecznie wygrała grupa Ryder z piosenką „Runner in the night”, która dostała maksymalne noty od Birmingham, Manchesteru, Bristolu, Norwich i Plymouth. Drugi był zespół Jump z „Don’t hung up on love” (faworyci jurorów w Newcastle, Cardiff, Leeds i Belfaście). Na miejscu trzecim Vanity Fare z „Dreamer” (tylko jedna maksymalna nota – z Glasgow). Grupa miała na koncie wielki przebój „Hitchin’ a Ride” w 1970.

Najsłabiej przyjęty utwór w Wielkiej Brytanii

Ryder to zespół, który powstał specjalnie na potrzeby preselekcji i Eurowizji, a ich start był możliwy dzięki zniesieniu zakazu udziału dla takich formacji w 1985. W skład sekstetu weszli Maynard Williams, Dudley Phillips, Paul Robertson, Andy Ebsworth, Geoff Leach i Rob Terry. Jedynym w miarę znanym członkiem grupy był Maynard Williams, który w latach 70. brał udział w świątecznej rock operze, a w 1985 jego piosenka znalazła się w czołowej grupie utworów preselekcji jednak ostatecznie nie weszła do top8 finału. Piosenka „Runner of the night” to jedyny utwór zespołu. Napisali go Brian Wade i Maureen Darbyshire. Rockowy utwór nie został ciepło przyjęty przez Brytyjczyków, a Ryder był często krytykowany za słabe wykonanie piosenki podczas Eurowizji. Nie było też sukcesu komercyjnego – piosenka dotarła jedynie do 98. miejsca UK Singles Charts co oznacza, że nie weszła do oficjalnego spisu 75 najlepszych piosenek. To najgorszy wynik brytyjskiej piosenki eurowizyjnej od 1964 roku, gdy utwór UK w ogóle nie był notowany. W związku z tym, że Ryder to zespół rockowy, na scenie Eurowizji pojawiło się mnóstwo instrumentów, a Wielka Brytania nie skorzystała z orkiestry. Kraj zajął ostatecznie 7. miejsce z 72 punktami na koncie. Nie było żadnej dwunastki, a dziesięć punktów dały Wielkiej Brytanii Francja i Finlandia. 12 punktów od BBC trafiło do Niemiec, 10 do zwycięskiej Belgii, a 8 do Luksemburga. Punkty podawał Colin Berry, a konkurs komentowali Terry Wogan (BBC1) i Ray Moore (BBC Radio 2). W skład jury brytyjskiego wchodziło 11 osób.

Wielka Brytania w zapaści

To już piąty raz Wielka Brytania zajmuje 7. miejsce na Eurowizji, ale warto zauważyć, że taka pozycja w rankingu już się więcej nie przytrafi. Jak można się było spodziewać, Ryder po Eurowizji przestał funkcjonować. Maynard Williams nawiązał współpracę z twórcami „Runner of the night” i przygotował utwór otwierający serial „Truckers” dla BBC, ale singiel z tą piosenką nie został dobrze przyjęty. Okres od 1982 do 1987 roku włącznie to czas stosunkowo „słabych” jak na ówczesną Wielką Brytanię wyników. Kraj ani razu nie znalazł się w top3 w tym okresie. Wcześniej takie długie przerwy od zajmowania miejsca na podium się nie zdarzały (maksymalnie 2 lata bez top3). Słabe wyniki na Eurowizji, a także stosunkowo niskie miejsca zajmowane przez piosenki preselekcyjne w krajowej liście przebojów będą skłaniać BBC do zmian w formacie preselekcji. W 1986 roku Wielka Brytania nie miała swojego reprezentanta w Sopot Festival, ale uczestniczyła w Eurowizji dla Młodych Muzyków. W Danii zagrał skrzypek Alan Brind, który miał wtedy 17 lat. Przeszedł do finału (w półfinale odpadł m.in. gospodarz konkursu – Dania), ale nie zajął tam miejsca w top3. Ponieważ w finale startowało pięciu muzyków, można ustalić, że Wielka Brytania była przedostatnia lub ostatnia. W skład jury EYM wszedł Brytyjczyk – dyrygent David Willcocks. Konkurs transmitowała stacja BBC 2, a komentatorem głównym był Humphrey Burton, któremu w półfinale towarzyszył John Manduell, a w finale walijski dyrygent Alun Francis.

Źródło: BBC, Wikipedia, fot.: YouTube

%d blogerów lubi to: