Eurowizja 2023: Serbowie, Portugalczycy i Hiszpanie ruszają z preselekcjami! • Eurowizja Junior: Znamy finalistów z Malty

Telewizja serbska przyjmuje zgłoszenia do PzE 23 🇷🇸

Telewizja serbska ogłasza powrót preselekcji „Pesma za Evroviziju 23” i rozpoczyna przyjmowanie zgłoszeń. Etap potrwa do 15 listopada. Nadawca RTS w tym roku znacznie wcześniej otwiera proces zgłoszeniowy, co jest efektem wysokiego, 5. miejsca dla Konstrakty w Turynie oraz bardzo pozytywnego odbioru całego konkursu przez opinię publiczną w kraju. Rok temu zgłoszenia ruszały miesiąc później. RTS liczy na wysoki poziom selekcji jednak zakłada też „czarny scenariusz”, w którym jakość nadesłanych piosenek nie będzie zadowalająca. Wtedy selekcje publiczne zostaną anulowane, a komisja samodzielnie dokona wyboru. Dodatkowo zaznaczono, że selekcje mogą być anulowane również w sytuacji, gdy zwiększy się zagrożenie pandemią covid-19 lub sztab kryzysowy Republiki Serbii albo władz miasta stołecznego zarządzą stan wyjątkowy w Belgradzie lub całym kraju. Niestety może do tego dojść z powodu wciąż napiętych stosunków między Serbią a Kosowem. Jeśli jednak finał narodowy się odbędzie, reprezentanta wybiorą jurorzy i widzowie w stosunku głosów 50/50. Pełen format selekcji i liczba startujących w półfinale/finale piosenek zależna będzie od poziomu nadesłanych aplikacji. RTS przygotował dokładny formularz zgłoszeniowy, w którym kandydaci muszą podać nie tylko wszystkie informacje na temat piosenki (w tym nazwiska autorów, tekst, biografie i zdjęcia, a także zdjęcia autorów piosenki), a także pełen komplet profili społecznościowych (Twitter, Instagram, Tik Tok, Facebook, YouTube, strona oficjalna) jeśli kandydat takowe posiada.

Konstrakta po Eurowizji: Rzucali stanikami 🇷🇸

Kariera Konstrakty po Eurowizji nabrała ogromnego tempa, chociaż wokalistka sama mówiła, że planuje po Turynie odpocząć. Artystka wystąpiła już m.in. w Zagrzebiu na festiwalu „Tvornica Kulture”, nowosadzkim Exit Festivalu czy czarnogórskim Sea Dance. Zwłaszcza występ w Budwie zapadł jej w pamięci, a reakcja publiczności była dla niej ogromną niespodzianką. „Rzucali mi na scenę staniki, okulary, misie, wiadomości, których nie zdążyłam jeszcze przeczytać, a nawet koszulkę z napisem GODSTRAKTA” – wspomina. W rozmowie z dziennikiem „Vijesti” dodała, że w Czarnogórze po raz pierwszy pojawiła się jako Konstrakta i chociaż uwielbia atmosferę festiwalu Exit, występ na Sea Dance był dla niej czymś wyjątkowym. Co dalej? Media serbskie sugerowały już jakiś czas temu, że Konstrakta może wystąpić podczas Europride, który ma się odbyć 17 września w Belgradzie. Już teraz wiemy, że na scenie pojawią się m.in. Sara Jo (ESC 2013) czy słoweńska Senidah. Nie ma jednak pewności czy i w jakiej atmosferze odbędzie się europejska parada równości, gdyż władze Serbii już zapowiedziały, że wydarzenie nie może się odbyć z powodu trudnej sytuacji w kraju. Organizatorzy nie dają jednak za wygraną.

Portugalia i Hiszpania otwierają zgłoszenia 🇵🇹🇪🇸

Telewizja portugalska także potwierdza udział w Eurowizji 2023 i organizację selekcji Festival da Cancao. Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń w otwartym konkursie. Zgodnie z zasadami, wśród 20 półfinalistów selekcji znajdzie się 16 wykonawców śpiewających utwory zaproszonych przez RTP kompozytorów. Cztery pozostałe piosenki wyłonione będą poprzez otwarty konkurs. Zgłoszenia przyjmowane będą do 21 października, a swoje piosenki wysłać mogą obywatele Portugalii, w tym Azorów i Madery. Otwarto też etap zgłoszeniowy do hiszpańskiego Benidorm Fest 2023. Zgłoszenia przyjmowane będą do 12 października. Możliwa jest kandydatura zespołu, w którym co najmniej 50% składu ma hiszpańskie obywatelstwo. Jeśli chodzi o ekipę tworzącą utwór, chociaż jedna osoba musi pochodzić z Hiszpanii. Dozwolone jest śpiewanie w czterech językach (hiszpański, kataloński, baskijski i galicyjski), ale istnieje też opcja skorzystania z innego języka, jednak nie więcej niż w 40% tekstu. Poza zgłoszeniami RTVE planuje także zaprosić wybranych kompozytorów czy artystów do wzięcia udziału w preselekcjach. Co ciekawe, przyjmowane będą też utwory bez określonego nazwiska wykonawcy. Telewizja hiszpańska będzie mogła taki utwór zakwalifikować i dobrać do niego piosenkarza. Ceremonia Otwarcia Benidorm odbędzie się 29 stycznia, a półfinały 31 stycznia i 2 lutego. Finał obejrzymy 4 lutego.

Eurowizja Junior: Malta ma już finalistów selekcji 🇲🇹

Znamy nazwiska 16 finalistów selekcji Malty do Eurowizji Junior. Wśród kandydatów są m.in. Emma Kare Formosa (znana z festiwalu „Golden Voice”), Gaia Gambuzza (program „Maratona Missjoni”), Aaliyah Cassar (festiwal „Riga Symphony Virtual”), Gauci Cassidy („The Entertainers Singing Challenge”), Casey Galea („Kanta Maghna 2022”), Kensley Ciappara (KKI Junior 2021 czy Sunny Beach Festival), Geneve Dimech („Mam Talent”) czy Rih and Bri, które uczestniczyły w ubiegłorocznych selekcjach z piosenką „Drops Like Fire”, ale nie weszły do czołowej trójki. Zwycięzca selekcji wyłoniony będzie przez głosowanie jury i widzów w stosunku 75/25. Ogłoszone będą wyniki tylko dla czołowej trójki, a w przypadku remisu decydować będzie głos jurorski. Telewizja maltańska podkreśla w komunikacie, że po raz pierwszy od lat w Eurowizji Junior wystartuje Wielka Brytania, a Włochy transmitować będą konkurs na kanale Rai1, co ma zwiększyć zainteresowanie show. Finał na Malcie odbędzie się 2 października. W ubiegłym roku występ reprezentował duet Ike & Kaya. Ich utwór „My Home” zdobył 12. miejsce. Polskie jury dało im 2 punkty. Tymczasem w niedzielę pierwszy półfinał „Szansy na Sukces – Eurowizja Junior 2022” w TVP2. O miejsce w finale walczyć będą same dziewczęta, a listę dostępnych nazwisk Dziennik Eurowizyjny podawał w poniedziałek (TUTAJ). Premiera odcinka 4 września o 15:15, a powtórki także 7 września o 23:50 (TVP Rozrywka), 8 września o 16:15 (TVP HD), 10 września o 15:15 (TVP2) oraz 11 września o 10:45 (TVP Rozrywka).

Do 3 września do godziny 20:00 głosować możecie w pierwszym etapie plebiscytu „Wymarzony Reprezentant Polski na Eurowizji 2022”. Formularz dostępny jest TUTAJ.

Źródło: RTS, Nova.rs, Vijesti.me, RTP, RTVE, Eurovoix, PBS, TVP, fot.: M. Błażewicz 2022

%d blogerów lubi to: