Dziś w nocy Sara James wystąpi w „America’s Got Talent”. Gdzie oglądać? • United Song Contest: Azjatyckie związki z Eurowizją • Kto wystąpi w selekcjach Belgii?

Eurowizja 2023: Kto może reprezentować Belgię? 🇧🇪

Najnowsze informacje dotyczące selekcji belgijskich wskazują na to, że format „Eurosong” wróci do konkursowego maratonu i ma potrwać od pięciu do siedmiu tygodni, czyli podobnie jak to miało miejsce w latach 2006-2008 czy 2014. Prowadzącym będzie Peter Van de Veire, komentator ESC dla stacji VRT, a same selekcje pokazywane będą na EEN. Nadawca chce zebrać w stawce znane gwiazdy belgijskiej piosenki, w tym m.in. The Starlings (w skład duetu wchodzi Tom Dice, znany z Eurowizji 2010), Laurę Tesoro (ESC 2016), Natalię (2. miejsce w selekcjach 2004) czy Nielsa Destadsbadera, który prowadził ostatnie selekcje belgijskie do JESC w 2012 i był typowany do poprowadzenia konkursu Eurosong 2023. Mówi się też o Camille czy Regi. Nie wiemy jeszcze gdzie dokładnie odbędą się preselekcje oraz jaki będzie ich terminarz i dokładny format. Ogłoszenie powrotu preselekcji spotkało się z odzewem części wykonawców, którzy już teraz deklarują chęć udziału. Startować chce 57-letni Pat Krimson, którego kojarzyć możemy z udziału w półfinale selekcji 2014 jako 2 Fabiola z piosenką „She’s after my piano”. Wykonywał ją wtedy z Loredaną i teraz też chce startować z tą wokalistką. „Chcemy napisać świetną piosenkę, aby stanąć na podium” – mówi producent. Zainteresowana jest też zwyciężczyni konkursu „Zomerhit” – Margriet Hermans, która nie ukrywa radości z powodu powrotu selekcji. Jeśli wokalistka weźmie udział, to na pewno w duecie ze swoją córką Celien. Liczy też, że VRT postawi na młode talenty. Hermans walczyła o udział w Eurowizji 1987 z „In slow motion” jednak zajęła tylko 7. miejsce w selekcjach. Później próbowała jeszcze dwukrotnie.

🇬🇪 BREAKING NEWS: Telewizja gruzińska potwierdza udział w Eurowizji 2023, a reprezentantem kraju zostanie zwycięzca „The Voice”. Zgłoszenia do talent-show trwają do 20 września.

Dziś w nocy Sara James wystąpi w amerykańskim „Mam Talent”

🇺🇦 Telewizja ukraińska przedłużyła etap zbierania zgłoszeń do preselekcji JESC i teraz aplikacje wysyłać można do końca sierpnia. Zasady konkursu pozostają niezmienne, a finał nadal odbyć się ma we wrześniu. 🇮🇪 Z kolei telewizja irlandzka T4G ogłosiła, że prowadzącą selekcji będzie ponownie Louise Cantillon, a jej partnerem będzie Darragh O Caoimg. Po raz pierwszy konkurs będzie mieć dwóch prezenterów. Jurorami stałymi konkursu są Niamh Ni Crhoinin oraz Chris Greene, a gośćmi w poszczególnych rundach mają być byli reprezentanci Irlandii – Niamh Kavanagh (ESC 1993, 2010), Linda Martin (ESC 1983, 1992), Paul Harrington (ESC 1994), Brooke Scullion (ESC 2022), Brian Kennedy (ESC 2006) i Ryan O’Shaughnessy (ESC 2018). Po raz pierwszy wprowadzono też televoting i widzowie w końcu będą mieli wpływ na to, kto zostanie reprezentantem kraju. Głosowanie rozpocznie się po półfinałach. Zwycięzca wybrany będzie na podstawie śpiewanych coverów po angielsku i irlandzku, a piosenka eurowizyjna zostanie skomponowana później. Całe selekcje potrwają sześć tygodni. 🇵🇱 Dziś w nocy Sara James powalczy o finał amerykańskiego „Mam Talent”. Wokalistka wystąpi w trzeciej rundzie kwalifikacyjnej na żywo gdzie wykona utwór ze specjalnie przygotowaną pod program aranżacją. Jej konkurencję stanowić będą zarówno wokaliści, jak i magicy, akrobaci czy tancerze. Spośród jedenastu uczestników najpierw wybrana zostanie najlepsza piątka, a później najlepsza trójka. Z tej trójki dwie osoby przejdą dalej. Na ten moment finalistami są już m.in. Avery Dixon (saksofonista z Atlanty), trio wokalne Chapel Hart z Poplarville czy wokalista Drake Milligan z Teksasu. Dwóch z czterech finalistów zdobyło w rundzie castingowej „złoty przycisk” tak samo jak Sara James. 🇺🇸 Program transmitowany będzie przez stację NBC o 2 w nocy czasu polskiego. Runda potrwa ok. dwie godziny. Z kolei w nocy ze środy na czwartek (także o 2:00) pokazany będzie godzinny program przedstawiający wyniki i wtedy dopiero dowiemy się kto awansował do finału. Transmisja może być dostępna TUTAJ.

Dziś pierwszy półfinał United Song Contest 2022

Dziś o 20:00 prezentacja piosenek z pierwszego półfinału internetowego konkursu United Song Contest, który w tym roku poświęcony jest muzyce z Azji i Oceanii. W pierwszym półfinale wystartuje 19 krajów, a o wynikach decydować będą menadżerowie z przeciwnej grupy oraz internauci, którzy mogą głosować poprzez formularze Mentimeter (w trakcie prezentacji) oraz Google Forms (po prezentacji). Dziś o finał walczą kraje, które co prawda z Eurowizją nie mają wiele wspólnego, ale ich nadawcy mają status stowarzyszonego członka Europejskiej Unii Nadawców (tak jak Australia 🇦🇺) – Bangladesz (BTV) 🇧🇩, Japonia (NHK i TBS) 🇯🇵, Oman (PART) 🇴🇲 oraz Hongkong (RTHK) 🇭🇰. Warto dodać, że niektóre kraje transmitowały lub retransmitowały kiedyś Eurowizję. Telewizja RTHK z Hongkongu pokazywała konkurs siedmiokrotnie w latach 1971-1981, z kolei japońskie NHK oferowało swoim widzom dostęp do Eurowizji w latach 1972-1975, 1978, 1990 i 2000. Filipińska stacja ABS-CNB 🇵🇭 pokazała Eurowizję 1972. Dziś w USC 2022 startuje Mongolia 🇲🇳, a według Verki Serduchki 🇺🇦 to właśnie z mongolskiego języka wzięło się słynne „Lasha Thumbai” w jej piosence eurowizyjnej. Teraz artysta z Ukrainy nie kryje, że śpiewa tam „Russia goodbye„. Japonia to kolejny kraj w jakimś stopniu związany z Eurowizją. Na japoński przełożono zwycięski utwór ESC 1965 – „Poupee de cire, poupee de song” („Yume Miru Shanson Ningyo„) France Gall 🇱🇺, a w 2005 i 2006 roku piosenka (w nieco zmienionej wersji) pojawiła się w anime „Sugar sugar Rune”. Z kolei piosenka „L’amour est bleu” Vicky Leandros (Luksemburg 1967) była wielkim hitem w Kraju Kwitnącej Wiśni. Singapurska wokalistka Rita Chao 🇸🇬 nagrała japońską wersję „All kinds of everything” Dany z Irlandii 🇮🇪. Z nowszej historii warto zwrócić uwagę na to, że szwedzka „Euphoria” 🇸🇪 dotarła na liście Japan Hot 100 do miejsca 98., a w 2015 roku Armenię reprezentowała Stephanie Topalian 🇦🇲, amerykańska wokalistka japońskiego pochodzenia. Słynne japońskie koty „maneki-nekos” pojawiły się na scenie wraz z Nettą z Izraela 🇮🇱. Nie wszyscy jednak dobrze to przyjęli, a na Twitterze znaleźć można było sporo krytycznych uwag wobec izraelskiej zwyciężczyni Eurowizji, która miała zbezcześcić japońską kulturę.

ABU miało swoje własne festiwale

Czy są jeszcze jakieś inne eurowizyjne związki między krajami startującymi dziś w USC a Eurowizją? W 2022 roku litewsko-afgańsko-białorusko-lankijska grupa Up Hill 7 🇦🇫🇱🇰 chciała startować w preselekcjach Litwy do Eurowizji 🇱🇹. Ich piosenka miała być zaśpiewana po angielsku, litewsku i w języku dari używanym w Afganistanie. W Eurowizji 2021 Austrię reprezentował z kolei Vincent Bueno 🇦🇹, który ma filipińskie korzenie. Wcześniej o ESC walczyła Bella Santiago 🇷🇴, znana rumuńska wokalistka, która urodziła się na Filipinach. Najbardziej oczywistym związkiem stawki USC 2022 z Eurowizją jest piosenka reprezentująca Fidżi 🇫🇯 – „We are one” wokalistki Paulini brało udział w selekcjach Australii do Eurowizji 2022 jednak zajęło tylko 6. miejsce. Pauline Curuenavuli urodziła się w stolicy Fidżi – Suva. Japonia, Malediwy 🇲🇻, Wyspy Salomona 🇸🇧, Hongkong czy Vanuatu 🇻🇺 to kraje, które szybko wyraziły chęć startu w Eurovision Asia Song Contest, który jednak nigdy nie został zrealizowany. Większość państw z dzisiejszej stawki uczestniczyła w ABU Radio Song Festival organizowanym przez Azjatycką Unię Nadawców. Sri Lanka i Bangladesz byli nawet gospodarzami imprezy. W latach 2012-2019 odbyło się sześć takich festiwali. Nie miał one charakteru rywalizacji i nie przyznawano tam punktów. Od 2012 ABU organizuje też ABU TV Song Festival, który do tej pory odbył się m.in. w Japonii, a w tym roku gospodarzem mają być Indie. Warto dodać, że w 2014 roku Australię reprezentowała tam Dami Im (ESC 2016), a Turcję grupa Manga 🇹🇷 (ESC 2010). Marriyam Unoosha, która w United Song Contest reprezentuje Malediwy, śpiewała dla swojego kraju podczas festiwalu w 2015 roku. W 2020 roku ABU planowało uruchomić własny konkurs piosenki ABU Song Contest, a gospodarzem miało być chińskie miasto Qingdao 🇨🇳. Konkurs został jednak anulowany z powodu pandemii i nigdy nie powrócono do tej idei. Kolejne azjatycko-oceaniczne ciekawostki już w czwartek, a dzisiejszą prezentację piosenek z pierwszego półfinału oglądać możecie od 20:00 TUTAJ. Więcej informacji o naszym konkursie oraz linki do głosowania znajdziecie na stronie konkursu TUTAJ.

źródło: Eurovoix, SongFestival.be, UA:PBC, T4G, NBC, Wikipedia, Aussievision, YouTube, EuroNews, EBU, ABU, inf. własne, fot.: @sara_james_music

%d blogerów lubi to: