Eurowizja Junior: Polska i Ukraina – znamy szczegóły selekcji • Eurowizja 2023: W piątek lista miast-kandydatów • Muzyczne wydarzenia w sierpniu: Co, gdzie i kiedy?

Eurowizja 2023: 12 sierpnia lista miast 🇬🇧

Od czwartku 4 sierpnia miasta Wielkiej Brytanii mogą zgłaszać się do walki o tytuł organizatora Eurowizji 2023, a telewizja BBC opublikowała FAQ na temat całego procesu. Władze lokalne mogą wysyłać swoje aplikacje na esc.hostcity@bbc.co.uk, a za samo zgłoszenie nie jest pobierana żadna opłata. Wybór miasta zostanie dokonany przez komisję BBC przy porozumieniu z Europejską Unią Nadawców, a cały proces składać się będzie z dwóch etapów. Najpierw komisja zweryfikuje, czy wszystkie zgłoszenia spełniają minimalne wymagania BBC np. możliwość skorzystania z obiektu na min. 10 tys. widzów (też z opcją utworzenia Centrum Prasowego) do którego łatwo można się dostać drogą lądową i powietrzną (czyli wymagana jest też bliskość międzynarodowego lotniska) czy odpowiednia baza hotelowa. Po tym jak dojdzie do weryfikacji, BBC utworzy listę miast, które wypadną w aplikacjach najlepiej i w drugim etapie spośród tych wyselekcjonowanych kandydatów wskazany zostanie zwycięzca. BBC może konsultować swoje decyzje z rządem Wielkiej Brytanii, a ostateczny wybór ogłoszony będzie jesienią. Już teraz sześć miast oficjalnie potwierdziło pracę nad aplikacjami. Są to Aberdeen, Birmingham, Bristol, Newcastle, Glasgow i Liverpool, z kolei stolica Walii – Cardiff – nie będzie brać udziału w konkursie. Powodem takiej decyzji Walijczyków są inne eventy, które mają być tam organizowane w maju 2023. Nad zgłoszeniem się do walki miast zastanawiają się też władze Leeds, Londynu, Manchesteru i Sheffield, a wcześniej zainteresowanie wykazano też w Belfaście, Brighton, Derry, Edynburgu, Newcastle, Nottingham, Sunderland i Wolverhampton. Aktualnym faworytem bukmacherów nadal jest Glasgow (23%), jednak spore szanse ma też Birmingham (21%). Na trzecim miejscu jest Manchester (9%). Cardiff zajmowało 10. miejsce z 3% szans na wygraną. BBC ma podać listę miast zakwalifikowanych do drugiego etapu już 12 sierpnia w BBC Radio 2 Breakfest Show.

Eurowizja Junior: Ile państw do Erywania? 🇺🇦

Australia nie powróci do Eurowizji Junior w 2022 roku pomimo wcześniejszych spekulacji jakoby ten kraj miał pojawić się w Erywaniu. Telewizja SBS nie planuje startu ani transmisji konkursu. Wcześniej z JESC zrezygnowała stacja ABC, która w ostatnich latach zajmowała się konkursem. Wszystko wskazuje na to, że w 2022 będziemy mieć 16 krajów w stawce, tyle samo co podczas pierwszej edycji w 2003. Poza 15 krajami, które już potwierdziły start, należy spodziewać się też dołączenia zainteresowanego udziałem Kazachstanu. Niepewny jest Azerbejdżan, jednak ze względów politycznych nadawca może wycofać się z uczestnictwa pomimo dobrego wyniku w 2021 roku. Część fanów liczy jeszcze na dołączenie Wielkiej Brytanii. Niestety na rekord uczestników nie ma już zbyt wielkich szans. Tymczasem zgłoszenia do finału narodowego przyjmowane są w Ukrainie do 23 sierpnia. Sam finał ma się odbyć we wrześniu z udziałem 10 uczestników, a wyboru dokonają wspólnie jurorzy oraz widzowie. Podkreślono jednak, że dojdzie do tego tylko jeśli pozwoli na to sytuacja w kraju, natomiast w przypadku eskalacji działań wojennych nadawca wprowadzi odpowiednie zmiany w regulaminie. Podobnie jak w dorosłych preselekcjach, zwycięzca konkursu musi zadeklarować, że nie wykonywał żadnej działalności koncertowej (zarówno na imprezach publicznych jak i prywatnych) organizowanych w Rosji, w Autonomicznej Republice Krymu czy na terenach okupowanych po 15 marca 2014 roku oraz nie planuje takich działań w przyszłości. Niedozwolony jest też start osób, które w przeszłości wjechały na teren Krymu, DRL czy ŁRL niezgodnie z zasadami wprowadzonymi w ustawach ukraińskich.

Znamy datę finału „Szansy na Sukces – Eurowizja Junior” 🇵🇱

Polskie preselekcje do JESC „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior” ruszają 4 września o 15:15 na TVP2. W pierwszym odcinku siedmiu kandydatów zaśpiewał współczesne hity, a oceniać ich będzie trzech jurorów, którzy wskażą zwycięzcę i pierwszego z finalistów. Kolejne odcinki programu prowadzonego przez Olka Sikorę emitowane będą o tej samej porze 11 i 18 września, a finał odbędzie się na żywo 25 września. Póki co w sieci nie pojawiły się żadne przecieki dotyczące składu pierwszego odcinka, ale być może wkrótce dowiemy się więcej śledząc social media programu lub oglądając zwiastun, który TVP zacznie pokazywać tydzień przed emisją. Na ten moment znamy tylko trzy terminy selekcji europejskich. 24 września odbędzie się finał w Holandii, dzień później w Polsce a 2 października na Malcie. Preselekcje publiczne odbywają się też w Albanii i Ukrainie, ale wiemy na razie tylko tyle, że finały zaplanowano na wrzesień. Armenia i Hiszpania dokonają wyboru poprzez specjalne castingi, a utwór konkursowy przygotowany będzie dla wskazanego reprezentanta, z kolei Serbowie zbierają piosenki konkursowe od każdego z chętnych uczestników. Nie znamy na razie zasad selekcji w Bułgarii, Francji, Irlandii, Portugalii i we Włoszech. Przypomnę, że Eurowizja Junior odbędzie się 11 grudnia w stolicy Armenii.

Muzyczny sierpień w Polsce 🇵🇱

Już 12 września w Rzeszowie rozpoczyna się Carpathia Festival, w którym o Grand Prix walczą m.in. Karolina Lizer (TBSE 2022), Weronicha Bochat-Piotrowska (JESC 2004 i ESC 2010) czy była uczestniczka selekcji ukraińskich – Khrystyna Dutchak. Więcej informacji o programie festiwalu na stronie oficjalnej TUTAJ, gdzie można też kupić bilety na dwa dni imprezy. Dziennik Eurowizyjny będzie relacjonować przebieg festiwalu, a warto też śledzić profil Instagram wydarzenia – TUTAJ. 15 sierpnia w Elblągu TVP2 zaprasza na kolejną część „Wakacyjnej Trasy Dwójki”, tym razem w formie festiwalu piosenki wojskowej państw NATO. Spośród 30 krajów członkowskich NATO aż 24 regularnie bierze udział w Eurowizji. Czy do Elbląga zawitają gwiazdy z tych państw? Przekonamy się wkrótce. Od 16 sierpnia w Sopocie „Top of The Top Sopot Festival 2022” z mnóstwem koncertów oraz z walką o Bursztynowego Słowika. W ciągu trzech dni festiwalu zaśpiewają m.in. Cornelia Jakobs (ESC 2022), Cleo (ESC 2014), Blue Cafe (ESC 2004), Michał Szpak (ESC 2016), Andrzej Piaseczny (ESC 2001) czy dwukrotna finalistka selekcji – Natasza Urbańska. W dniach 26-28 sierpnia w Kielcach Polsat zorganizuje Festiwal „Magiczne Zakończenie Wakacji” w ramach którego odbędzie się koncert „Przeboje Lata 30-lecia Polsatu i Radia Zet” z udziałem m.in. Anny Wyszkoni (KE 2004), Andrzeja Piasecznego (ESC 2001) czy The Rasmus (ESC 2022 Finlandia). Lista gości będzie jeszcze aktualizowana. Dla czytelników Dziennika Eurowizyjnego także sporo muzycznych emocji przy trzeciej edycji konkursu internetowego United Song Contest 2022, który w tym roku poświęcony jest Azji i Oceanii. Zgłoszenia wystartują już w przyszłym tygodniu, a regulamin znajdziecie TUTAJ. Przypominam, że do końca sierpnia zbierane są Wasze propozycje „Hitu Lata 2022” w ramach specjalnej edycji konkursu Holfestivalen. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

źródło: BBC, ChronicleLive.co.uk, EBU, UA:PBC, Eurovoix, Wikipedia, TVP, TVN, Polsat, Carpathia Festival, fot.: @sara_james_music

%d blogerów lubi to: