Eurowizja Junior: Hiszpania zmienia format wyboru reprezentanta • Carpathia Festival: Poznaj konkursowe utwory i kup bilety • Earth Festival: Kto wystąpi? • Krystian Ochman z nowym utworem

Eurowizja 2023: Kolejne miasta gotowe na organizację konkursu

Po tym jak oficjalnie ogłoszono, że to Wielka Brytania zorganizuje Eurowizję 2023, brytyjskie miasta potwierdzają wcześniejszą chęć kandydowania do tytułu gospodarza, a pojawiają się też nowe punkty na mapie. Rada Miejska Nottingham poinformowała, że rozważa wysłanie do BBC swojej aplikacji, jednak na razie włodarze czekają na oficjalnie rozpisane zasady walki o Eurowizję. Chęć przejęcia konkursu podtrzymuje Bristol, który ma wystawić stare hangary Brabazon, które przerobione będą na halę widowiskową. Swoją kandydaturę potwierdza też Sheffield z Utilita Sheffield Arena, która może pomieścić ponad 13 tys. widzów. „Sheffield jest stworzony by organizować Eurowizję – muzyka płynie w naszych żyłach i na pewno zrobimy dobre show” – czytamy w oświadczeniu. Do walki oficjalnie przystępuje też główny faworyt – Glasgow z OVO Hydro. Glasgow prowadzi nie tylko w zakładach bukmacherskich, ale też w ankiecie portalu Eurovoix, którego redaktor naczelny jest Brytyjczykiem. Miasto zdobyło w głosowaniu 27%. Drugi jest Bristol (21%), a trzeci Manchester (12%). W ankiecie Wiwibloggs (również zarządzanej przez osobę mieszkającą w UK) także wygrywa Glasgow (24,47%). Tutaj drugie miejsce ma Manchester (13,59%), a trzecie Londyn (12,04%). Glasgow oficjalnie wspiera też druga zwyciężczyni Eurowizji dla Wielkiej Brytanii – Lulu. Cheryl Baker z Bucks Fizz, chociaż urodziła się w Londynie, sądzi, że najlepszym miejscem byłaby stolica Walii – Cardiff, oczywiście, jeśli konkursu nie dostanie stolica UK. Katrina Leskanich popiera Manchester. Temat organizacji Eurowizji 2023 bardzo często pojawia się na łamach lokalnych portali informacyjnych.

Eurowizja Junior: Serbia i Hiszpania z preselekcjami

Serbia to 14. kraj, który potwierdza udział w Eurowizji Junior, a stacja RTS ogłosiła już zasady wyboru reprezentanta. Zgłoszenia należy wysyłać do 15 września, a aplikacje zostaną poddane ocenie jurorów, którzy wskażą wykonawcę i utwór do Erywania. Selekcje serbskie od dłuższego czasu odbywają się bez emitowanego na żywo finału narodowego, a zainteresowanie konkursem jest znikome. Rok temu RTS otrzymał mniej niż 10 zgłoszeń do preselekcji wewnętrznych. Zasady wyboru zmieniają Hiszpanie – nie będzie już wewnętrznej nominacji, a castingi. Okno zgłoszeniowe ma zostać otwarte w połowie września, a cały proces ma pomóc młodym talentom znaleźć przestrzeń do pokazania swoich zdolności. RTVE chce zapewnić też transparentność wyboru i ma nadzieję, że 3. miejsce zajęte w Turynie zainspiruje wielu młodych piosenkarzy. Pełne zasady selekcji mają być opublikowane wkrótce, a już teraz RTVE zapowiada, że będzie ten format rozwijać w kolejnych latach. W zeszłym roku Hiszpania po raz pierwszy nie zajęła na JESC miejsca w czołowej czwórce. Levi Diaz zdobył raptem 15. miejsce za piosenkę „Reir”. Zdobył jednak w Paryżu przyjaciół – często komunikuje się poprzez social media z Sarą James czy Eleną Usenko z Ukrainy. Pod koniec maja tego roku poprzez swojego Instagrama ujawnił, że jest gejem.

Carpathia Festival: Posłuchaj utworów

Już za 15 dni rusza 18. edycja Carpathia Festival w Rzeszowie, a aktualnie trwa sprzedaż biletów na dwudniowe święto muzyki. 12 sierpnia odbędzie się uroczyste otwarcie oraz koncert gościa honorowego – Marka Kościkiewicza. Warto dodać, że wokalista i producent znany z formacji De Mono miał swój eurowizyjny moment – piosenka, którą przygotował trafiła do finału pierwszych polskich preselekcji. Chodzi o „Zakochanego” grupy Ocean Front. Po koncercie odbędą się przesłuchania konkursowe wokalistów, a o Grand Prix festiwalu walczą w tym roku m.in. Weronika Bochat-Piotrkowska (JESC 2004 w ramach grupy KWADro i ESC 2010 jako chórzystka Martina Fitcha), Khrystyna Dutchak (uczestniczka selekcji JESC w Ukrainie), Karolina Lizer (finalistka tegorocznych preselekcji do Eurowizji) czy Maltańczyk Andre’ Curmi, którego piosenkę „Ricochet” napisali eurowizyjni twórcy, m.in. Jonas Gladnikoff z Irlandii. Łącznie w ramach przesłuchań jury oceni 13 autorskich utworów, a więcej informacji na temat kandydatów znajdziecie na oficjalnej stronie festiwalu oraz na profilu Instagram. Drugiego dnia (13 sierpnia) odbędzie się Koncert Laureatów i ogłoszenie wyników, a gościem będzie ubiegłoroczny zwycięzca – Paweł Nawrocki (fot.). Następnie zaplanowano koncert poświętony twórczości Anny Jantar pt. „Radość najpiękniejszych lat” z udziałem m.in. Moniki Urlik (finalistka selekcji 2018), zwyciężczyni „The Voice” Marty Burdynowicz czy solistów i grupy artystycznej Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie z towarzyszeniem Orkiestry Festiwalowej i Symfonicznej Orkiestry Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Tomasza Filipczaka. Zakup biletów (w cenie 30 lub 50 PLN, w zależności od dnia) dostępny jest TUTAJ. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Wspierania Kultury i Sztuki Carpathia, a patronat honorowy objęli Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Starosta Rzeszowski, Prezydent Miasta Rzeszowa i Collegium Humanów. Wydarzenie dofinansowane jest jest z budżetu Gminy Miasta Rzeszowa. Partnerem festiwalu jest Województwo Podkarpackie – Przestrzeń Otwarta. Dziennik Eurowizyjny jest partnerem medialnym Carpathia Festival.

Osiem z trzynastu piosenek Carpathii znajdziecie na playliście poniżej

Earth Festival: Kto wystąpi w Uniejowie?

Znamy już program tegorocznego Earth Festival w Uniejowie, który odbędzie się w dniach 19-21 sierpnia. Wszystkie trzy koncerty transmitowane będą przez Telewizję Polsat. Pierwszego dnia odbędzie się koncert „Zalewski i Przyjaciele”, gdzie zwycięzca II edycji „Idola” zaśpiewa m.in. z Moniką Brodką czy siostrami Natalią i Pauliną Przybysz (KE 2004) i Natalią Szroeder (KE 2016). W sobotę widowisko muzyczne „Artyści przeciwko wojnie”, a wystąpią wtedy Kasia Kowalska (ESC 1996), Tina Karol (Ukraina 2006) czy Sebastian Karpiel-Bułecka, Piotr Kupicha i Grzegorz Hyży. W niedzielę 21 sierpnia koncert „Gwiazdy dla Czystej Polski”. Wystąpią m.in. Andrzej Piaseczny (ESC 2001), Małgorzata Ostrowska (KE 2004), Michał Szpak (ESC 2016), Ania Rusowicz (PdE 2006 i KE 2011), a także Doda czy Julia Wieniawa. Wcześniej, bo 31 lipca kolejna odsłona „Wakacyjnej Trasy Dwójki”, tym razem w Łomży i w tematyce folkowej. Zaśpiewają m.in. Ich Troje (ESC 2003 i 2006) czy grupa Brathanki (PdE 2006). To już półmetek serii koncertów transmitowanych na Dwójce. Kolejne koncerty zaplanowano w Stężycy, Elblągu, Zabrzu i Sopocie.

Nowy utwór Krystiana Ochmana

Dziś o północy premiera nowego utworu Krystiana Ochmana pt. „Bittersweet”. Reprezentant Polski na Eurowizji 2022 nagrał utwór razem z Opałem – panowie sami napisali słowa, a przy muzyce i produkcji pomagał oczywiście @atutowy, który działał także przy eurowizyjnym „River”. To pierwszy singiel zwycięzcy „The Voice” po Eurowizji. „River” dotarło w naszym kraju do 12. miejsca listy AirPlay i 2. miejsca Airplay Nowości, a było notowane także na Litwie, w Szwecji i na UK Download Chart. W Polsce singiel zyskał status złotej płyty. Dziś wokalista zaśpiewa w Amfiteatrze Wolskiego Centrum Kultury w Warszawie, a w sobotę zagra koncert w Białej Podlaskiej. Na wrzesień zapowiedziano koncerty w Łodzi, Zabrzu i Szczecinie, a na październik także w Poznaniu i Krakowie. Fani Eurowizji zastanawiają się już kto będzie następcą Krystiana Ochmana i przejmie tytuł reprezentanta Polski podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2023 w Wielkiej Brytanii. Telewizja Polska pracuje już nad formatem selekcji artysty, a informacje na ten temat podane zostaną niebawem. Z pewnością szykuje się nam kolejny rok wielu niespodzianek i zaskakujących zwrotów akcji dlatego śledźcie Dziennik Eurowizyjny by dowiedzieć się o tym jak najwcześniej!

źródło: Eurovoix, Wiwibloggs, Wikipedia, RTS, RTVE, Carpathia Festival, Earth Festival, Polsat, Wakacyjna Trasa Dwójki, YouTube, inf. własne, fot.: Carpathia Festival

%d blogerów lubi to: