Eurowizja Junior: Kto będzie reprezentował Hiszpanię? • Litwa potwierdza udział w Eurowizji • Justyna Dobroć reprezentantką Polski na konkursie w Finlandii

Eurowizja Junior: Hiszpania szuka reprezentanta. Znamy zasady

Od 16 sierpnia do 15 września telewizja RTVE z Hiszpanii przyjmować będzie zgłoszenia kandydatów do tytułu reprezentanta Hiszpanii na Eurowizji Junior 2022 w Armenii. Chętni powinni wysłać do nadawcy nagrania dwóch swoich występów. Spośród wszystkich zgłoszeń komisja wybierze najlepsze osoby, które zostaną zaproszone na casting w Madrycie, który odbędzie się pod koniec września. Następnie jury będzie miało 10 dni, by z uczestników przesłuchania wybrać zwycięzcę. Telewizja hiszpańska wskaże później utwór, który w Erywaniu zaśpiewa wybrany wykonawca lub zespół. Po raz pierwszy od swojego powrotu w 2019 roku telewizja hiszpańska poszuka reprezentanta w ramach otwartego konkursu. W latach 2003-2006 organizowane były preselekcje Eurojunior, gdzie zwycięzcę wskazywali widzowie i jurorzy. Do tej pory czterech reprezentantów Hiszpanii pochodziło z Andaluzji, w tym trzech uczestników z pierwszego okresu startów tj. Serio (2003), Maria Isabel (2004) i Antonio Jose (2005) [na zdj.], a także Solea, która zaśpiewała zdalnie podczas Eurowizji Junior 2020. Dani Fernandez (2006) pochodzil z Kastylii, Melani Garcia z Walencji, a Levi Diaz z Katalonii. Konkurs Eurowizji dla Dzieci nie cieszy się jednak już tak dużą oglądalnością jak przed laty. Rekord padł w 2004 roku, gdy prawie 6 mln Hiszpanów śledziło triumf Marii Isabel, a 5,7 mln oglądało konkurs rok później. Po powrocie Hiszpanii Eurowizja Junior straciła tam sporo widzów. W 2019 konkurs oglądało niemal 1,5 miliona widzów, w Warszawie nieco ponad milion, a w Paryżu już tylko 911 tysięcy.

Cypr i Litwa przed Eurowizją 2023

Telewizja cypryjska CyBC potwierdziła wewnętrzny wybór reprezentanta wyspy na Eurowizję 2023, a kontrakt w tej sprawie podpisano z wytwórnią Panik Group. Co istotne, kontrakt jest dwuletni – w 2023 Panik Group będzie odpowiedzialne za wewnętrzny wybór, natomiast w 2024 mają się na Cyprze odbyć preselekcje narodowe w ramach talent-show. OGAE Grecja podaje, że telewizja cypryjska chce do Wielkiej Brytanii wysłać wykonawcę z Cypru, a nie z Grecji, jak to się zdarzało ostatnio. Ostatnim Cypryjczykiem w barwach wyspy był Hovig z 2017 roku. Tymczasem kolejny kraj oficjalnie dołącza do stawki ESC 2023 – jest to Litwa. Nie podano na razie w jaki sposób wybrany będzie reprezentant, aczkolwiek niemal pewne jest, że powróci konkurs Pabandom is Naujo, który cieszy się ostatnio sporym uznaniem. A gdzie w ogóle odbędzie się Eurowizja? Tego wciąż nie wiadomo, a BBC na razie nie podała do informacji publicznej wymogów stawianych miastom-kandydatom. Do walki ma stanąć jednak Birmingham, które wystawi Resorts World Arenę. Miasto ma też dodatkową opcję – Utilita Arena Birmingham, gdzie w 1998 roku odbyła się już Eurowizja. Władze miasta sugerują jednak, że ten obiekt nie będzie brany pod uwagę przy konkursie 2023.

„Apollo” piosenką na Eurowizję z Azerbejdżanu?

Ciekawostkę na temat utworów eurowizyjnych podał ostatnio Wiwibloggs powołując się na Media.az. Azerska wokalistka Narmin Behbudova miała reprezentować swój kraj na Eurowizji w Wiedniu, jednak w ostatniej chwili zastąpił ją Elnur Huseynov, który wtedy wygrał „The Voice” w Turcji, więc nadawca Ictimai chciał kuć żelazo póki gorące. W wywiadzie Narmin przyznała, że nie była załamana zmianą planów nadawcy, bo cały projekt jej udziału w Eurowizji był dość spontaniczny, a ona sama nie była jeszcze gotowa na udział w konkursie. Dodała jednak, że utwór, który miała zaśpiewać w Wiedniu nie przepadł i … wybrzmiał na ESC z innego kraju, dwa lata później. Najpewniej chodzi o piosenkę „Apollo”, która trafiła do szwajcarskiej formacji Timebelle i wykonana została w półfinale w Kijowie jednak nie weszła do finału. Czy Narmin całkowicie odrzuciła już pomysł udziału w Eurowizji? Zdaje się, że tak bo powiedziała, że idzie teraz w innym muzycznym kierunku i nie wysyłała swojej aplikacji do Ictimai. Stwierdziła jednak, że jeśli telewizja uzna ją za odpowiedni wybór, ona chętnie przyjmie na siebie to zadanie. Elnur Huseynov zaśpiewał w 2015 roku utwór „Hour of the Wolf” i chociaż ledwo co wszedł do finału (w półfinale zajął 10. miejsce) to jednak w finale poszło mu dobrze i rywalizację zakończył w połowie stawki na 12. miejscu. Był to jednak wtedy drugi najsłabszy start Azerbejdżanu w historii.

Justyna Dobroć reprezentantką Polski na FanVision

W ramach „Eurovision Weekend” OGAE Finlandia organizuje dla fanów konkursu wiele atrakcji. Event połączony będzie z The Eurovision Cruise, a całość rozpocznie się 26 sierpnia. Spodziewać się można wielu imprez, konkursów oraz występu gwiazd. Dla fanów zaśpiewają m.in. Nanne Gronvall, a także Isaac Sene i BESS z tegorocznych preselekcji narodowych. Planowany jest też Fanvision Contest, czyli konkurs dla uzdolnionych wokalnie fanów Eurowizji z różnych oddziałów OGAE. Polskę reprezentować będzie Justyna Dobroć, którą fani poznali podczas „Polish Eurovision Party” w Warszawie. W krótkiej notce biograficznej wokalistka wspomina, że jej pierwszym eurowizyjnym „momentem” był występ grupy Ich Troje, której była wtedy wielką fanką. Marzeniem wokalistki jest udział w Eurowizji, a ciepłe przyjęcie podczas PeP sprawiło, że zaczęła poważnie myśleć o starcie w preselekcjach. Podczas FANvision zaśpiewa utwór „Fuego” Eleni Foureiry. Konkurentami Polki będą Christopher z Eurovision Club Germany (startował w selekcjach „Una Voce Per San Marino”), Natalie z Wielkiej Brytanii, Mikal z Danii, Aino z Finlandii, Irina ze Szwecji, Darrah z Irlandii, Regev z Izraela i Adriana z Czech. Więcej informacji na temat eventu znajdziecie TUTAJ.

Źródło: Eurovoix, RTVE, Eurovision-Spain, Wiwibloggs, Wikipedia, OGAE Finland, fot.: @antoniojoseofficial

%d blogerów lubi to: