Jamala o organizacji Eurowizji 2023 • Kalush Orchestra w Ameryce • Wakacyjna Trasa Dwójki: Gwiazdy Eurowizji w Augustowie i Włocławku • Polish Eurovision Party: Kto rozgrzeje publiczność?

Eurowizja 2023 w Wielkiej Brytanii? Jamala jest na „tak”

Ukraińska zwyciężczyni Eurowizji 2016, Jamala, powiedziała w wywiadzie dla agencji PA, że Wielka Brytania jest „sprawiedliwą” opcją w związku z organizacją konkursu w 2023 jeśli Ukraina nie może tego zrobić. „To bardzo smutne, że EBU zdecydowała, by odebrać nam wszelkie szanse i nadzieję. Rozumiem jednak, że konkurs musi odbyć się w spokojnym miejscu dla dobra uczestników i wszystkich pozostałych” – stwierdziła, dodając jednak, że decyzja o zmianie organizatora po zwycięstwie grupy Kalush Orchestra była zbyt pochopna i bardzo bolesna dla wszystkich Ukraińców. Lider Kalush Orchestra, Oleg Psyuk, już wcześniej ocenił oświadczenie EBU jako niespodziewane i bardzo rozczarowujące. W rozmowie z PA Jamala wspomniała też swój udział w festiwalu Glastonbury. „Widziałam tam wolność. To wielki skarb być człowiekiem, ubierać się tak jak się chce i po prostu wyrażać siebie. Nawet nie zdajecie sobie sprawy, jakie to ważne” – uznała. Jamala koncertowała w Wielkiej Brytanii by głośno mówić o wojnie w swoim kraju i zbierać fundusze na odbudowę zniszczonych miast. To samo robią też Kalush Orchestra, którzy ogłosili swoją trasę koncertową po Ameryce Północnej. W październiku odwiedzą m.in. Seattle, San Francisco, Denber, Los Angeles, czy Filadelfię oraz Nowy Jork, a w listopadzie pojadą do Waszyngtonu, Miamo, Chicago oraz wystąpią też w kanadyjskich miastach – Montrealu i Toronto.

Wakacyjna Trasa Dwójki: Justyna Steczkowska we Włocławku

Za nami pierwszy koncert w ramach „Wakacyjnej Trasy Dwójki”, który odbył się w litewskim Wilnie. Zaśpiewali m.in. uczestnicy preselekcji „Tu bije serce Europy”, a licznie zgromadzeni przedstawiciele litewskiej Polonii mogli usłyszeć utwór „Paranoia”, z którym Daria zajęła 2. miejsce w finale narodowym. Kolejny koncert odbędzie się w niedzielę w Augustowie, a zaśpiewają tam m.in. Senhit oraz Francesco Monte. Z kolei za 2 tygodnie do Włocławka przyjadą wykonawcy śpiewający utwory romskie, ponieważ koncert poświęcony będzie właśnie takiej muzyce. Jedną z gwiazd będzie Justyna Steczkowska, reprezentantka Polski na Eurowizji 1995. Koncert w Augustowie odbędzie się 10 lipca, a we Włocławku 17 lipca. Cała trasa składać się będzie z dziewięciu koncertów i z pewnością w stawce pojawią się kolejne gwiazdy Eurowizji czy preselekcji, nie tylko z Polski. Wśród prowadzących serię koncertów są m.in. Olek Sikora (współgospodarz JESC 2019 oraz komentator Eurowizji), Ida Nowakowska (dwukrotna prowadząca JESC), Małgorzata Tomaszewska (współgospodyni JESC 2020), Rafał Brzozowski (najpierw prowadził Eurowizję Junior 2020, a później reprezentował Polskę na Eurowizji 2021) oraz Tomasz Kammel (prowadzący Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy 2013).

Skład Opening Act Polish Eurovision Party

Wielkimi krokami zbliża się Polish Eurovision Party. Już 16 lipca w warszawskim centrum rozrywki „HulaKula” wystąpi ponad 20 eurowizyjnych reprezentantów. Dodatkowo 7 lipca odbędzie się specjalny Eurowizyjny Konkurs Karaoke w warszawskim klubie „Galeria”. Do wygrania dla uczestników są wejściówki Ultra VIP na Polish Eurovision Party. Zgłaszać się można jeszcze tylko dziś. Organizatorzy PeP ogłosili też skład specjalnej formacji, która wykona medley eurowizyjnych przebojów w ramach Opening Actu imprezy. Na scenie pojawią się Marta Burdynowicz (zwyciężczyni najnowszej edycji „The Voice”), Mariusz Wawrzyńczyk (zwycięzca „Debiutów” na KFPP w Opolu 2015), Justyna Dobroć, Patrick Silvar oraz Basia Janyga (finalistka drugiej edycji „The Voice”). Wspólnie wykonają fragmenty popularnych eurowizyjnych przebojów i rozgrzeją widownię przed występami zaproszonych zza granicy gości. Opening Act ma trwać około 5 minut, a cały koncert z udziałem ponad 20 reprezentantów potrwa ponad 4 godziny, więc czeka nas potężna dawka eurowizyjnej muzyki. Bilety wciąż są do kupienia TUTAJ. Dziennik Eurowizyjny jest patronem medialnym wydarzenia.

źródło: Metro.co.uk, TVP, Justyna Steczkowska, Interia.pl, Polish Eurovision Party, fot.: @jamalajaaa

%d blogerów lubi to: