Eurowizja Junior: „Szansa na Sukces” z Olkiem Sikorą • Czy Macedonia wystartuje w Eurowizji 2023? • Carpathia Festival: Bilety w sprzedaży. Kto wystąpi?

Eurowizja Junior: Olek Sikora prowadzącym preselekcje 🇵🇱

Powoli rozpoczyna się sezon plotek, domysłów i analizowania InstaStories by znaleźć jak najwięcej informacji na temat nowych uczestników preselekcji „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior 2022”. Dziś ogłoszono, że nowym prowadzącym programu będzie Olek Sikora, który w 2019 roku współprowadził finał Eurowizji Junior w Gliwicach, a od 2021 wraz z Markiem Sierockim komentuje konkurs na żywo. To właśnie Sierockiego Sikora zastąpi na słynnej pastylce w studiu TVP. Należy jednak podkreślić, że Olek będzie prowadził tylko dziecięcą wersję „Szansy”. Marek Sierocki nadal będzie gospodarzem „Szansy na Sukces” dla dorosłych, gdzie wybiera się wokalistę, który w nagrodę otrzyma możliwość startu w opolskich „Debiutach”. Telewizja Polska poinformowała, że półfinałowe odcinki „Szansy na Sukces – Eurowizja Junior” emitowane będą we wrześniu. Nagrania mają się odbyć jeszcze w lipcu, a jedną z jurorek będzie Ida Nowakowska, dwukrotna gospodyni JESC (Gliwice, Warszawa). Casting dla kandydatów zorganizowano w połowie maja w Warszawie, a najlepszą grupę młodych wykonawców (łącznie 21 osób) usłyszymy i zobaczymy w półfinałach, gdzie śpiewać będą covery. W finale trzy najlepsze osoby (zwycięzcy półfinałów) ponownie zaśpiewają covery, a także utwory przygotowane na Eurowizję Junior. O tym, kto wygra, zdecyduje komisja oraz widzowie. Będzie to już dziewiąty start Polski w Eurowizji dla Dzieci. Do tej pory ten kraj trzykrotnie zajął miejsce w czołowej dwójce, a pięciokrotnie w top10.

Eurowizja 2023: Szefowa delegacji proponuje zmiany w Macedonii 🇲🇰

Skandal z udziałem reprezentantki Macedonii, Andrei, która podczas Ceremonii Otwarcia porzuciła flagę kraju, co wśród jej rodaków uznane zostało za obrazę majestatu spowodował, że wizerunek Konkursu Piosenki Eurowizji upadł, a telewizja publiczna nie jest chętna do dalszych startów. Nie zgadza się z tym szefowa delegacji, Meri Popova, która przygotowała analizę dotychczasowych działań i plan, który ma poprawić sytuację i dać MKRTV lepsze rezultaty w konkursie. Przede wszystkim zwróciła uwagę na długofalową strategię, w której już we wrześniu (czyli w momencie gdy nadawca zgłasza się do konkursu) wiadomo kto będzie decydował o wyborze reprezentanta, jak będzie on wybrany i w jaki sposób chętni mogą zgłaszać się do tej roli. Wtedy też powinien być powołany specjalny team odpowiedzialny za konkurs. Ekipa musi mieć też odpowiednią (większą) obsadę, na co zwraca uwagę Popova. Aktualnie osoby pracujące z Macedonii przy Eurowizji nie są z konkursem związani na stałe i często delegacja jest niewielka, porównując do innych krajów. Byli reprezentanci (w tym Kaliopi) często zwracali na to uwagę, czując się „gorszymi” od np. Szwedów. Szefowa delegacji chce też zwiększenia budżetu na Eurowizję, co pozwoli na przygotowanie odpowiedniego planu i występu scenicznego. To właśnie brak wystarczających funduszy ma być powodem ostatnich porażek reprezentantów tego kraju. Telewizja macedońska nie dba też o promocję wydarzenia i nie wykorzystuje jego potencjału. Nie sprzedaje też pasm reklamowych przed transmisją, a mogłaby w ten sposób zyskać środki na kolejne starty. Dodatkowo Popova chce, by stworzono specjalny komitet PR dbający o wizerunek Eurowizji w kraju by uniknąć skandali jakie miały miejsce ostatnio. Nadawca macedoński ma teraz przygotować własną analizę i statystyki dotyczące przede wszystkim wpływu z reklam przed transmisją ESC. Ma też odnieść się do rozwiązań proponowanych przez Popovą, ale również zdecydować czy i jaka kara czeka delegację za turyński skandal z flagą.

Eurowizja 2023: A może Belfast? 🇬🇧

Simon Hamilton, były minister z Demokratycznej Partii Unionistycznej uważa, że Belfast będzie idealnym miastem pod organizację Eurowizji 2023. Hamilton pełnił w rządzie Irlandii Północnej wiele ról, ale najbardziej znany jest z bycia ministrem ekonomii w latach 2016-2017. Albo jest ogromnym fanem Eurowizji, albo widzi ekonomiczny potencjał dla Belfastu w związku z konkursem. „Belfast już jest dobrze wyposażony aby móc zorganizować wydarzenie takie jak Eurowizja, z odpowiednim miejscem i bazą noclegową, a także połączeniami komunikacyjnymi w mieście i poza nim” – twierdzi były minister podkreślając, że kraje-gospodarze często korzystają z ESC by promować mniejsze miasta i regiony, a konkurs byłby wspaniałą okazją dla całej Irlandii Północnej by promować się na świecie. Przypomina, że w mieście odbywały się już takie eventy jak Giro dItalia 2014 czy MTV EMA 2011. W zakładach bukmacherskich dotyczących miasta, które powita Eurowizję 2023 Belfast ma 5% szans. Przegania go Glasgow (30%), Londyn (11%), Birmingham (8%), Manchester (7%) i Cardiff (5%). Belfast, czyli największe miasto Irlandii Północnej i jej stolca ma ponad 340 tys. mieszkańców, dostęp do dwóch lotnisk międzynarodowych i zabytki takie jak zamek, dwie katedry czy ratusz miejski. W trakcie II wojny światowej miasto zostało zbombardowane, a w latach 60. XX wieku było terenem konfliktów pomiędzy probrytyjskimi unionistami a zwolennikami zjednoczenia Irlandii. To właśnie wtedy drastycznie spadła liczba mieszkańców. Od lat sukcesywnie wdrażany jest program, który ma poprawić warunki życia ludności w tym mieście.

Carpathia Festival: Bilety już w sprzedaży 🇵🇱

Monika Urlik, która wystartowała w „Krajowych Eliminacjach 2018” wystąpi podczas Carpathia Festival i weźmie udział w koncercie poświęconym twórczości Anny Jantar. W ramach widowiska „Radość najpiękniejszych lat” usłyszymy też zwyciężczynię „The Voice” Martę Burdynowicz, zgłaszającego się w 2017 roku do preselekcji Grzegorza Wilka oraz solistów i reprezentacyjną grupę artystyczną Centrum Sztuki Wokalnej pod kierunkiem Anny Czenczek. Wykonawcom towarzyszyć będzie Orkiestra Carpathia Festival oraz Symfoniczna Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Tomasza Filipczaka. Koncert poprowadzą Ilona Małek i Mateusz Szymkowiak, dwukrotny gospodarz Ceremonii Otwarcia Eurowizji Junior. Koncert odbędzie się 13 sierpnia, zaraz po ogłoszeniu wyników konkursu, w którym o cenne nagrody walczą m.in. Weronika Bochat-Piotrowska (JESC 2004, ESC 2010), Khrystyna Dutchak (selekcje Ukrainy do JESC) czy Karolina Lizer (finalistka „Tu bije serce Europy” i laureatka opolskich „Premier”). Cały festiwal dofinansowano z budżetu Gminy Miasta Rzeszów, a partnerem festiwalu jest Województwo Podkarpackie. Bilety na Carpathię są już dostępne w sprzedaży. Dzień pierwszy (przesłuchania konkursowe) to koszt 30 złotych, a finał (w tym koncert „Radość najpiękniejszych lat” i występ gościa honorowego – Marka Kościkiewicza) to bilet za 50 złotych. Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu.

źródło: TVP, WirtualneMedia, ESCbubble.com, ESCxtra, Twitter, Wikipedia, Carpathia Festival, fot.: @oleksikora

%d blogerów lubi to: