Eurowizja Junior: Znamy kolejnego reprezentanta • Czy Eurowizja może odbyć się w Walii? • Kuba, Daria, Karolina – kto jeszcze wystąpi w Wilnie? • Eurowizyjny Konkurs Karaoke przed Polish Eurovision Party

Eurowizja Junior: Macedonia znów stawia na duet

Telewizja macedońska MRT ogłosiła, że casting na reprezentanta Macedonii na Eurowizji Junior 2022 wygrały dwie osoby, które stworzą duet. Są to Irina Davidovska i Lara Trpčevska. Dziewczyny mają około miesiąca na przesłanie do siedziby stacji utworu na konkurs, a przy jego stworzeniu pomagać ma im ekipa złożona z renomowanych kompozytorów i autorów. Ze znalezieniem solidnych profesjonalistów problemu nie będzie, bo Lara to córka znanego w kraju pianisty i producenta – Simona Trpčevskiego. To właśnie przy jego pomocy Lara mogła nagrać cover utworu reprezentanta Macedonii z ESC 2004 – nieżyjącego już Toše Proeskiego – „Za ovoj svet”. Wokalistka przygotowała remake razem z przedstawicielami różnych chórów dziecięcych. Nagranie jest częścią projektu muzycznego MACEDONISIMO, którzy przygotował ojciec dziewczynki. Irina jest w tym duecie mniej znana i niewiele o niej wiadomo. W ubiegłym roku przygotowała amatorski cover „Eve me pak Aleksandry Janevej. Północna Macedonia już nie po raz pierwszy wysyła na JESC duety. Debiut kraju to występ Mariji i Viktoriji, następnie w 2007 na scenie stanęli Rosica i Dimitar, a w 2015 Ivana i Magdalena. W historii Eurowizji Junior duet wygrał tylko raz – stało się to w 2006 roku gdy triumfowały bliźniaczki z Rosji. Od 2012 roku konkurs zawsze wygrywają soliści, a od 2015 zawsze są to dziewczęta.

Eurowizja 2023 w Walii? Debata w Senedd

Podczas dzisiejszej debaty w Senedd (walijski parlament) politycy partii konserwatywnej wyrazili swoje poparcie dla organizacji Konkursu Piosenki Eurowizji 2023 w Walii. Pomogłoby to lokalnej gospodarce i turystyce, a także zwiększyłoby siłę Walii na świecie. Eurowizja miałaby być kolejnym dużym eventem organizowanym w tym kraju (są tam już m.in. Liga Mistrzów, Ryder Cup, koncerty Eda Sheerana czy Stereophonics oraz wydarzenia polityczne takie jak szczyt NATO). Walia, by zostać gospodarzem ESC, musi posiadać odpowiedni obiekt. W przypadku Cardiff wskazuje się na Stadion Książęcy, który może pomieścić 70 tys. widzów, jednak minusem jest to, że jest to stadion, a nie typowa dla Eurowizji hala widowiskowa. Tom Giffard z Partii Konserwatywnej podkreśla, że trzeba brać pod uwagę fakt, że organizatorem w 2023 powinna być Ukraina, dlatego Walia, jako jej zastępca, musi przygotować konkurs tak, by uhonorować tegorocznych zwycięzców i zrobić show jak najbardziej ukraińskie. „Zorganizowanie konkursu przyniosłoby ogromne korzyści, w tym duży wzrost gospodarczy oraz zwiększoną świadomość i widoczność naszego kraju” – dodał. Walia to obok Irlandii Północnej część Wielkiej Brytanii, gdzie Eurowizja jeszcze nigdy się nie odbyła. Jest to też kraj, który najczęściej „wyrywał” się do samodzielnych startów. W latach 2018-2019 uczestniczył w Eurowizji Junior pod „smoczą” flagą jednak nie osiągnął wielkich sukcesów. W 2017 roku walijski chór Cor Merched Sir Gar zajął 2. miejsce w pierwszej Eurowizji Chórów. Kraj startował w tym konkursie także w 2019 roku. Na dorosłej Eurowizji również chciał zadebiutować niezależnie, o czym przeczytacie więcej w jednym z odcinków cyklu historycznego o Wielkiej Brytanii.

Wakacyjna Trasa Dwójki z „wojskową” Eurowizją?

Rusza cykl koncertów plenerowych „Wakacyjna Trasa Dwójki”, który podobnie jak rok temu ma mieć w stawce artystów sporo akcentów eurowizyjnych, w tym także tych z 2022 roku. Pierwszy koncert odbędzie się w Wilnie, stolicy Litwy. Reżyserią i scenariuszem zajmują się Tomasz Klimek i Mikołaj Dobrowolski, którzy byli odpowiedzialni za występ Krystiana Ochmana na Eurowizji 2022 w Turynie. Podczas koncertu, który obejrzymy 3 lipca, wystąpią m.in. Daria, Kuba Szmajkowski i Karolina Stanisławczyk z zespołem, czyli finaliści tegorocznych preselekcji „Tu bije serce Europy”. Pojawi się też dwukrotny kandydat na Eurowizję sprzed lat – Stachursky (KE 2003 i PdE 2009), formacja Daj To Głośniej, której wokalistka próbowała swoich sił w eurowizyjnej „Szansie na Sukces” w 2020 oraz byli reprezentanci Włoch – formacja Ricchi e Poveri, która często występuje w naszym kraju. Koncert pokazany będzie 3 lipca o 20:00 w TVP2 i TVP Polonia. Kolejne koncerty odbędą się w polskich miastach i każdy będzie mieć swój temat. W Augustowie będą „Hity Domówek”, we Włocławku muzyka romska, w Stalowej Woli muzyka disco polo, w Łomży muzyka folkowa, w Stężycy hity wszech czasów, a w Zabrzu piosenki biesiadne. Dodatkowo odbędzie się Festiwal piosenki wojskowej państw NATO, czyli coś w stylu „wojskowej” Eurowizji. Festiwal zorganizowany będzie 15 sierpnia w Elblągu. W dniach 27-28 sierpnia „Wakacyjna Trasa Dwójki” przeniesie się do Sopotu, gdzie zaplanowano m.in. wielki jubileusz „Pytania na Śniadanie” oraz koncert z okazji zakończenia lata. Na razie nie wiadomo, kto wystąpi w kolejnych koncertach. Zazwyczaj takie informacje przekazywane są na około 4-5 dni przed koncertem.

Warszawskie Karaoke Eurowizyjne!

Polish Eurovision Party już 16 lipca w warszawskiej Hulakula, a ostatnie bilety z puli za 100 złotych wciąż są jeszcze dostępne TUTAJ. W ramach rozgrzewki PRtarget oraz Club Galeria organizują Eurowizyjny Konkurs Karaoke, w którym do wygrania będą podwójne zaproszenia ULTRA VIP na Polish Eurovision Party. Konkurs karaoke rozegrany będzie 7 lipca, a chętni mogą zgłaszać się na e-mail kontakt@karaokeimprezy.pl podając swoje imię, nazwisko i trzy utwory z Eurowizji, które chcieliby wykonać. „Uczestnicy konkursu będą poddani ocenie Jury która wyłoni zwycięzców i uhonoruje nagrodami. Dodatkowo będzie możliwość wyboru swojego ulubieńca w nagrodzie publiczności (warunkiem uprawnienia do głosowania jest posiadanie biletu na główną imprezę)” – czytamy na stronie eventu. Zapisy trwają do 4 lipca, a więcej informacji znajdziecie TUTAJ. Przypomnę, że pakiet ULTRA VIP o wartości 500 zł zawiera nie tylko wejście na Polish Eurovision Party, ale także miejsce w loży, welcome drink i poczęstunek, kartę z autografami uczestników PeP, wejście do strefy VIP, możliwość udziału w afterparty z gwiazdami imprezy oraz specjalne zniżki na alkohol i napoje. Wszystkie rodzaje biletów (normalne, VIP i ULTRA VIP) kupić można TUTAJ. Dostępne są też specjalne linki dla osób, które chcą dopłacić do już posiadanego biletu, by wykupić wyższy pakiet. Do zobaczenia w Warszawie!

Dziś o 20:00 wspólne oglądanie pierwszego półfinału Eurovision Internet Song Contest 2022 z udziałem 24 krajów. Dostępne będzie głosowanie Mentimeter (w trakcie oglądania) oraz Google Forms (po oglądaniu i do 3 lipca). Oglądaj, głosuj i wspieraj swoich faworytów! Szczegóły dostępne będą TUTAJ.

Źródło: MRT, Grid.mk, YouTube, deeside.com, Wikipedia, TVP, Facebook, inf. własne, fot.: @kubaszmajkowsky

%d blogerów lubi to: