Eurowizja 2023, Eurowizja Junior 2022, Eurowizja dla Młodych Muzyków 2022, Polish Eurovision Party 2022 – Nowe informacje o konkursach i imprezach

Eurowizja 2023: Walka o organizację trwa

Liverpool walczy o Eurowizję 2023 z obiektem M&S Bank Arena, który pomieścić może 11 tys. widzów. Przedstawiciele władz miasta podkreślają jednak, że będzie to słodko-gorzka organizacja, bo wiemy, że Wielka Brytania nie wygrała konkursu, a gospodarzem powinna być atakowana przez Rosjan Ukraina. Lokalni politycy wierzą, że miasto zasługuje na Eurowizję 2023 i ufają, że mają wszystkie atuty w swojej ofercie. Wiadomo jednak, że ostateczna decyzja należy do BBC, która jeszcze nie zdecydowała, czy w ogóle podejmie się organizacji konkursu jako nadawca. Liverpool nie jest faworytem bukmacherów, którzy obstawiają, które miasto będzie gospodarzem imprezy. Miasto ma tylko 4% szans. Wciąż faworytem jest Glasgow, które ma 30% szans. Drugi jest Londyn (11%), a trzecie Birmingham (8%). Aktualnie obstawiać można aż 20 różnych miast w tym przemysłowe miasto Walii Wrexham, portowe Hull w Anglii czy leżące na wschodnim wybrzeżu Szkocji Dundee. Eurowizja 2023 ma odbyć się w maju przyszłego roku, a udział wstępnie zapowiedziało już 18 państw, w tym Polska. Do konkursu nie powrócą Białoruś i Rosja, nie będzie też powrotu Andory czy Bośni i Hercegowiny, a udział Rumunii oraz Macedonii jest niepewny.

Eurowizja Junior 2022 z minimalnym składem

Włochy dołączają do stawki Eurowizji Junior 2022 w Erywaniu, a informację tę potwierdziła stacja Rai. Co istotne, po raz pierwszy to Rai Uno będzie odpowiedzialne za wybór reprezentanta i przygotowanie delegacji, zastępując w tej roli dziecięcy kanał Rai Gulp. „Jesteśmy zadowoleni z pracy wykonanej przez te lata przez Rai Ragazzi, Rai Yoyo i Rai Play Kids ale czas wyjść ponad to i zwrócić się ku większej widowni” – powiedział dyrektor Rai Ragazzi – Luca Milano. Włochy mają za sobą już siedem startów w konkursie i wszystkie przeprowadzone były przez Rai Gulp. Od 2014 roku kraj zdołał wygrać konkurs (i to za pierwszym razem) oraz zająć 3. miejsce. W ostatniej edycji Elisabetta Lizza (fot.) zajęła 10. miejsce. Po dołączeniu Włoch JESC 2022 osiągnęło swoją minimalną dopuszczalną frekwencję pozwalającą na organizację konkursu w niezmienionej formule. Łącznie chętnych do udziału jest teraz 12 krajów (w tym Polska), ale liczyć należy także na kolejne starty Niemiec, Kazachstanu czy Serbii. Konkurs odbędzie się 11 grudnia w stolicy Armenii.

Skromny konkurs EBU w środku wakacji

23 lipca we francuskim Montpellier odbędzie się 20. edycja Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków. W The Corum wystartuje jedynie dziewięciu reprezentantów, którzy powalczą o najwyższe oceny jurorów i zwycięstwo. Do konkursu powracają Austria i Francja, natomiast w porównaniu do ostatniej edycji z konkursu zrezygnowało aż jedenaście państw. Pierwotnie 20. edycja EYM odbyć się miała 21 czerwca 2020 w Zagrzebiu jednak z powodu pandemii została anulowana. O Grand Prix walczy Milena Pioruńska, skrzypaczka z Polski, która w maju wygrała preselekcje „Młody Muzyk Roku”. Konkurencję ma sporą, bo na tym samym instrumencie zagrają też reprezentanci Czech, Francji i Norwegii. Konkurs poprowadzą Judith Chaine i Vincent Delbushaye, a organizatorami imprezy są telewizja francuska, radio francuskie oraz TVP co jest pierwszą tego typu międzynarodową kolaboracją przy konkursie Europejskiej Unii Nadawców.

Polish Eurovision Party: Ostatnie bilety!

To już ostatnie bilety w puli z ceną 100 złotych na Polish Eurovision Party 2022 w warszawskiej Hulakula. Pierwsza edycja odbędzie się 16 lipca, a całe show potrwa około pięciu godzin – każdy artysta będzie miał okazję zaprezentować się na scenie przez około 10 minut. Organizatorzy właśnie ogłosili, że powoli wyczerpuje się pula biletów za 100 złotych, dlatego warto nabyć je jak najszybciej! Dostępne są też pakiety VIP i ULTRAVIP dające dodatkowe bonusy, o których więcej przeczytacie na oficjalnej stronie imprezy. Tam też możecie kupić bilet więc klikajcie TUTAJ. Przypomnę, że w imprezie udział wezmą reprezentanci m.in. Azerbejdżanu, Macedonii, Czarnogóry, Mołdawii czy Czech z ostatnich lat. Wśród polskich uczestników usłyszymy grupę Tulia (ESC 2019) oraz Lukasa Meijera, który śpiewał „Light me up” podczas półfinału Eurowizji 2018. Imprezę poprowadzi Konrad Zemlik, a Dziennik Eurowizyjny jest partnerem medialnym wydarzenia.

źródło: LiverpoolEcho.co.uk, Eurovoix, Wikipedia, ESCxtra, Polish Eurovision Party, fot.: M. Błażewicz 2021

%d blogerów lubi to: