Eurowizja 2023: Szwedzi ogłaszają regulamin selekcji • Eurowizja Junior: Znamy szczegóły selekcji w Holandii • Senhit wystąpi w Polsce podczas „Wakacyjnej Trasy Dwójki”

Melodifestivalen 2023: Zgłoszenia pod koniec sierpnia 🇸🇪

26 sierpnia rozpoczyna się przyjmowanie zgłoszeń do Melodifestivalen 2023, preselekcji, które wyłonią reprezentanta Szwecji na przyszły roku. Propozycje będzie można wysyłać do 16 września. Kandydaci nie muszą posiadać szwedzkiego obywatelstwa, ale w przypadku osób, które nie mieszkają w tym kraju w ekipie twórców ich piosenki musi znajdować się przynajmniej jeden Szwed. Spośród 28 utworów wybranych do półfinałów 10 będzie po szwedzku, a co najmniej 50% piosenek ma być napisanych przez kobiety. Nazwiska zakwalifikowanych wykonawców poznamy na przełomie listopada i grudnia. Na scenie Melodifestivalen może występować maksymalnie 8 osób, jednak należy pamiętać, że w przypadku wygranej, ekipa sceniczna musi skurczyć się o dwie osoby, by spełnić wymogi Eurowizji. Półfinały ruszają 4 lutego, a finał odbędzie się 11 marca. W przyszłym roku konkurs zawita do położonego nad cieśniną Kattegat Goteborga, stolicy regionu Ostergotland – Linkoping, 25-tysięcznego Lidkoping, portu morskiego Malmo, skrótowo nazywanego „O-vik” Ornskoldsviku i stołecznego Sztokholmu. Melodifestivalen dało do tej pory 25 miejsc w czołowej piątce finału Eurowizji dla Szwecji. Konkurs od lat określany jest jako najpopularniejsze preselekcje sezonu.

Czy BBC przedstawi nam pełną decyzję? 🇫🇷🇬🇧

Francja to kolejny kraj, który potwierdza chęć udziału w Eurowizji 2023. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób wybrany będzie reprezentant, ale należy się spodziewać, że pomimo tegorocznej porażki nadawca znów zdecyduje się na preselekcje narodowe. Francja startuje na Eurowizji od samego początku i po drodze przegapiła jedynie dwa konkursy – w 1974 roku pomimo wybranej piosenki kraj musiał się wycofać z powodu śmierci prezydenta Georgesa Pompidou, a w 1981 telewizja TF1 uznała, że nie ma sensu brać udziału, a ówczesny szef rozrywki stacji twierdził, że Eurowizja gloryfikuje głupotę. Tymczasem w Wielkiej Brytanii nadal oczekiwanie na decyzję BBC w sprawie organizacji Eurowizji. Cardiff ma poparcie walijskiego parlamentu, Liverpool jest wspierany przez radę miejską, a w Aberdeen znaleziono już fundusze na przygotowanie atrakcyjnej oferty. Istnieje możliwość, że BBC nie ogłosi „walki miast”, a już teraz władze telewizji mogą prowadzić negocjacje z konkretnymi miastami, by opinii publicznej przedstawić już podjętą decyzję – tj. Eurowizję 2023 w Wielkiej Brytanii i w konkretnym, wybranym wcześniej mieście.

Holandia z piosenkami na Eurowizję Junior 🇳🇱

Luna z „La Festa”, Mixed Up z „It doesn’t matter”, Infinity z „Never ever” i High5 z „Beacuse I know” będą walczyć o udział w Eurowizji Junior 2022 w barwach Holandii. Piosenki pojawiły się już w sieci, chociaż nie zostały jeszcze oficjalnie przedstawione. Dodatkowo wszyscy finaliści selekcji wspólnie nagrali utwór pt. „Living in the moment”. Selekcje holenderskie odbędą się pod koniec września. Finał maltański zapowiedziano na 2 października i to na razie jedyne selekcje, jakie są planowane. Oczywiście dojdzie do tego „Szansa na Sukces – Eurowizja Junior”, a TVP zapewne w wakacje nagrywać będzie odcinki półfinałowe, które obejrzymy we wrześniu. Armenia, Bułgaria, Francja, Irlandia, Włochy, Portugalia i Hiszpania najpewniej reprezentantów wskażą wewnętrznie. Tymczasem Akademia Igora Krutogo, która organizowała selekcje narodowe do Eurowizji Junior 2022 w Rosji ogłosiła anulowanie procesu przyjmowania zgłoszeń z uwagi na fakt, że rosyjscy nadawcy nie są już członkami Europejskiej Unii Nadawców, a co za tym idzie Rosja nie będzie uczestniczyć w konkursie.

Wakacyjna Trasa Dwójki: Senhit w Augustowie 🇵🇱🇸🇲

„Wakacyjna Trasa Dwójki” rusza już w niedzielę 3 lipca w Wilnie, a wystąpią wtedy m.in. Ricchi e Poveri z Włoch oraz finaliści „Tu bije serce Europy” – Kuba Szmajkowski, Daria i Karolina Stanisławczyk. Kolejnym przystankiem na trasie będzie Augustów, gdzie koncert odbędzie się 10 lipca pod hasłem „Hity domówek”. Zaśpiewają wtedy Senhit, dwukrotna reprezentantka San Marino na Eurowizji (2011 i 2021) i finalista selekcji San Marino 2022 – Francesco Monte. Jego utwór „Mi ricordo di te (Andrenalina)” zdobył w głosowaniu jury 35 punktów co dało 5. miejsce. Senhit występowała już u nas dwukrotnie – pojawiła się w programie „Jaka to Melodia?” jeszcze przed Eurowizją 2021, a później była jedną z gwiazd „Sylwestra Marzeń” w Zakopanem. Nie wiadomo, czy wokalistka wykona w trakcie koncertu „Hity domówek” eurowizyjny utwór „Adrenalina”, ale patrząc po wynikach Eurowizji w Rotterdamie, dla polskich jurorów z pewnością był to hit. Senhit otrzymała z Polski 12 jurorskich punktów. „Wakacyjna Trasa Dwójki” w każdą niedzielę o 20:00 w TVP2!

Głosuj na swoich faworytów w półfinałach Eurovision Internet Song Contest 2022! Na głosowanie w pierwszym półfinale masz czas do 3 lipca, a w drugim do 4 lipca. Szczegóły znajdziesz na podstronach konkursu:

źródło: Eurovoix, Wikipedia, YouTube, Genius, AIK, Onet, TVP, fot.: M. Błażewicz 2021

%d blogerów lubi to: