Eurowizja: Kalush i Krystian w TVP • Kto zorganizuje Eurowizję zamiast Ukrainy? Jakie obowiązują zasady? • Ostatnie chwile na głosowanie w „Naszym Faworycie”

Kalush Orchestra: Zobacz nagranie z prób do PnŚ

Wczoraj w „Pytanie na Śniadanie” TVP2 gośćmi byli Kalush Orchestra z Ukrainy, którzy do wspólnego wielkanocnego śniadania zasiedli z Krystianem Ochmanem, reprezentantem Polski. Spotkanie było inicjatywą polskiej delegacji eurowizyjnej. „Wiemy, jak w tych czasach ważne jest bycie razem, a Konkurs Piosenki Eurowizji ma być dla nas nie tylko okazją do celebrowania muzyki, ale również wzajemnego wsparcia. Nasze serca i ramiona zawsze są i będą otwarte na tych, którzy walczą o wolność i niepodległość” – powiedziała Maja Frybes, szefowa delegacji ESC 2022. Podczas śniadania muzykom towarzyszyli prowadzący program Ida Nowakowska-Herdon i Robert El Gendy. Krystian wspominał m.in. swoje dzieciństwo i świętowanie w gronie rodziny, z kolei członkowie projektu Kalush Orchestra nawiązali do aktualnej sytuacji w Ukrainie. „Prowadzimy organizację charytatywną – jesteśmy teamem 35 osobowym – gdzie pomagamy z organizacją noclegów czy transportem leków Ukraińców. Każdy może do nas dołączyć, a jeśli ktoś potrzebuje wsparcia – piszcie do nas na Instagramie!” – opowiadał Oleh Psiuk, lider grupy. Nagranie rozmowy znaleźć możecie TUTAJ, a poniżej obejrzycie ekskluzywne nagranie z próby do występu Kalush Orchestra w „Pytanie na Śniadanie”.

Krystian Ochman i TVP: W środę konferencja prasowa

🇵🇱 Podczas wczorajszej rozmowie w „PnŚ” Krystian Ochman potwierdził, że wizualizacje, które widzieliśmy podczas występu do „River” w Tel-Awiwie nie są tymi, które wykorzystane będą w Turynie. Być może zdradzi więcej w środę o 14:00 bo wtedy odbędzie się konferencja prasowa TVP z udziałem członków delegacji na Eurowizję 2022 i Krystiana Ochmana. Dziennikarze będą mogli zadawać pytania zarówno reprezentantowi jak i członkom jego ekipy oraz przeprowadzić wywiady indywidualne. Dziennik Eurowizyjny będzie obecny podczas konferencji prasowej, dlatego śledźcie nasze social media by być na bieżąco! Więcej informacji TUTAJ.

🇵🇱 Aktualne notowania Krystiana Ochmana w zakładach bukmacherskich

  • 3% szans na wygraną ESC 2022, co daje 6. miejsce w rankingu (spadek o jedno miejsce)
  • 15% szans na zajęcie miejsca w top3 (spadek o 1%) – 6. miejsce w notowaniu (spadek o jedno miejsce)
  • 23% szans na zajęcie miejsca w top4 (wzrost o 1%), co daje 5. miejsce w notowaniu 
  • 56% szans na zajęcie miejsca w top10 – 5. miejsce w rankingu (spadek o 1 miejsce)
  • 89% szans na awans do finału – 1. miejsce w rankingu (remis procentowy ze Szwecją)
  • 17% szans na wygraną w półfinale – 2. miejsce w rankingu

(porównanie do 18 kwietnia)

Eurojury, INFE, OGAE: Co nowego?

Kolejne cząstkowe wyniki plebiscytu Eurojury portalu Eurovoix. Znamy już zestawy państw, które weszły do top10 rankingów poszczególnych komisji. O dziwo, Polska nie radzi sobie w tym konkursie najlepiej – „River” znalazło się w top10 (ale nie w top3) jedynie dwóch komisji – z Australii (głosowała tam m.in. Dami In z Eurowizji 2016) i Belgii (głosował tam m.in. wokalista Olivier Kaye, znany z selekcji rumuńskich). Do tej pory poznaliśmy wyniki cząstkowe z ośmiu krajowych komisji. W klasyfikacji generalnej klubów INFE Krystian Ochman zajmuje 10. miejsce z 44 punktami – prowadzą tym razem Włochy (109), druga jest Hiszpania (107), a trzecia Holandia (87). Polski oddział INFE przyznał 12 punktów Grecji, 10 Holandii, a 8 Albanii. W głosowaniu OGAE na razie nowych rankingów nie ma, ale poznaliśmy już wyniki z 33% oddziałów – przy czym już 60% piosenek ma jakiekolwiek punkty. Część rankingów opublikowana będzie niebawem, natomiast pozostałe przedstawione będą w specjalnej prezentacji video pod koniec miesiąca.

Wielka Brytania przejmie organizację Eurowizji?

🇬🇧 Daily Star podaje, że organizatorzy Eurowizji zastanawiają się już nad (dość prawdopodobnym) scenariuszem, w którym konkurs wygrywa Ukraina. Ze względu na wojnę, kraj nie mógłby przygotować Eurowizji 2023. Z pogłosek (niepotwierdzonych przez EBU) wynika, że tytuł gospodarza powinien przejąć jeden z krajów Big5 co jest oczywiste, gdyż nadawcy mają największe zasoby finansowe. Tabloid sugeruje, że nadawcy z Big5 powinni czuć się w obowiązku przejąć konkurs także w momencie wygranej Australii, która sama nie mogłaby zorganizować Eurowizji. Rzecznik prasowy ekipy organizującej ESC 2022 na razie odcina się od wszelkich spekulacji twierdząc, że jest zbyt wcześnie by myśleć o tym, kto będzie gospodarzem przyszłorocznego konkursu. W latach 1957-1958 Eurowizja nie odbywała się w krajach, które wygrywały poprzednią edycję – nie było po prostu takiej zasady. Pierwszy raz zwycięski nadawca podjął się tego zadania w 1959 – Francja wygrała ESC 1958 i przeniosła imprezę do Cannes. Holandia, która wygrała w 1959 roku odmówiła organizacji konkursu, a zgodnie z ówczesnymi zasadami prawo do bycia gospodarzem przejął kraj, który zajął 2. miejsce w rankingu – Wielka Brytania. W 1963 konkurs znów trafił do UK po tym jak zwycięska Francja odmówiła organizacji. Nie wiadomo, czy pod uwagę brano kraje, które zajęły wtedy wyższe miejsca niż wielka Brytania (były to Monako, Luksemburg i Jugosławia).

Laureat drugiego miejsca nie otrzyma Eurowizji z automatu

Trzeci raz Wielka Brytania „uratowała” Eurowizję w 1972 roku przejmując prawo do organizacji od zwycięskiego Monako, które nie mogło przygotować konkursu w obiekcie zamkniętym (proponowano konkurs w formacie open-air). Nieoficjalnie mówi się, że Hiszpania i Niemcy (te kraje zajęły miejsca 2-3.) nie były zainteresowane tytułem gospodarza. Ostatni raz, gdy BBC zgodziło się na organizację Eurowizji zamiast zwycięskiego nadawcy to rok 1974. W 1973 wygrał Luksemburg, a nadawca nie podjął się przygotowania show drugi rok z rzędu. Hiszpania zajęła wtedy 2. miejsce, ale najwidoczniej nie została wzięta pod uwagę. Organizacji ESC drugi rok z rzędu odmówiła też telewizja izraelska po tym, jak wygrała ESC 1979. Wiemy, że przejęcia tego obowiązku odmówiła (po raz kolejny) Hiszpania (zajęła wtedy 2. miejsce). Nie wiadomo czy kolejne kraje (np. Francja czy Niemcy) były brane pod uwagę ale konkurs ostatecznie trafił do Holandii (nadawca zajął w 1979 dopiero 12. miejsce). To ostatnia taka sytuacja, w której inne kraje musiały przejmować Eurowizję. Od lat nie było konieczności szukania alternatywnego organizatora i decydowania kto powinien przejąć rolę gospodarza. Nie obowiązuje też zasada, że w przypadku gdy konkurs wygra kraj, który nie podejmie się organizacji, prawo to automatycznie przechodzi na nadawcę, który zajął 2. miejsce. EBU ma dowolność w wyborze nadawcy w przypadku, gdy zwycięska telewizja odmówi przejęcia praw gospodarza lub nie spełni wymogów. Negocjacje prowadzone będą pomiędzy EBU a wskazaną telewizją, bez otwartego konkursu.

American Song Contest: Ćwierćfinały zakończone

New Hampshire (Mari), Massachusetts (Jared Lee) i Georgia (Stela Cole) to kolejne stany, które dołączyły do półfinału American Song Contest 2022 decyzją internautów. To dość zaskakujące wyniki, zważywszy na to, że New Hampshire w głosowaniu jury było dopiero ósme. Dziś w nocy odbył się piąty (i ostatni) ćwierćfinał. Zdaniem jury najlepsza była Ada LeAnn z Michigan i to ona otrzymała awans. Pozostałe stany (w tym Maryland reprezentowany przez Sisqo) walczą o głosy widzów. Drugie miejsce w klasyfikacji jurorskiej zajęła Kalifornia (Sweet Taboo), a trzecie Karolina Północna (John Morgan). W „Kelly Clarkson Show” ogłoszono, że pierwszą z dwóch „dzikich kart” od jury dostaje Ryan Chales, który w pierwszym ćwierćfinale zaśpiewał „New Boot Goofin” i zajął … przedostatnie miejsce u jury. Okazało się jednak, że piosenka świetnie radzi sobie w streamingach, sporo się o niej mówi (lub ją wyśmiewa) więc postanowiono przywrócić ją do gry. Kto otrzyma drugą „dziką kartę” i czy znów wzięte będą pod uwagę podobne kryteria? Nie wiadomo. Pierwszy półfinał American Song Contest już 25 kwietnia – wystartuje 11 stanów, a pięć najlepszych wejdzie do finału. Decydować będą jurorzy oraz widzowie.

Ostatnie chwile na głosowanie w plebiscycie „Nasz Faworyt 2022”! Formularz do głosowania dostępny jest poniżej:

Źródło: TVP, Eurovision Odds, ESCtoday, Eurovoix, OGAE International, Daily Star, Wikipedia, fot.: TVP, video: TVP / Pytanie na Śniadanie

2 komentarze

Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: