Faworyci Eurowizji 2022: Kim są reprezentanci Ukrainy? • Krystian Ochman w plebiscytach fanów i zakładach! Co nowego? • „Nasz Faworyt” – kto wygra w tym roku? Głosowanie trwa

Kalush Orchestra: Faworyci Eurowizji w Polsce

🇺🇦 Dziś ukraińska formacja Kalush Orchestra była gościem programu „Pytanie na Śniadanie”, a przy wielkanocnym stole wraz z muzykami zasiadł też Krystian Ochman, który pierwszy raz reprezentantów Ukrainy spotkał w Tel Awiwie. Tak naprawdę formacja Kalush powstała w 2019 roku, a jej założycielem jest raper Oleh Psiuk. W skład grupy weszli też Ihor Didenchuk i DJ KilimMen czyli Vlad Kurochka. Nazwa trio pochodzi od miasta Oleha, Kalush (Kałusz) w obwodzie iwanofrankiwskim. Równoległy projekt pod nazwą Kalush Orchestra ogłoszony został w 2021 roku – w odróżnieniu od trio Kalush, nowy projekt miał być fuzją rapu z muzyką tradycyjną i motywami folkowymi. Do głównego składu Kalush dołączyli wtedy muzycy Tymofii Muzychuk i Vitalii Duzhyk. Kalushe do tej pory wydali dwa albumy i ponad 30 singli. Nagrali też ponad 25 teledysków. Co ciekawe, w 2020 razem z raperką Alyoną Alyoną, a także Gedzem i Skipem przygotowali polsko-ukraińską piosenkę „Góry”. Kalush Orchestra to główni faworyci Eurowizji 2022 według bukmacherów, a dyskusje na temat możliwej wygranej trwają bez końca. Aktualnie ukraińska „Stefania” ma 34% szans na wygraną. W niedzielę 3 lipca Kalush ma wystąpić w warszawskiej „Progresji” – bilety do nabycia TUTAJ. Czy do stolicy przyjadą już jako zwycięzcy Eurowizji 2022 i laureaci 12 punktów od polskich widzów? Szanse na to są spore!

Krystian Ochman w plebiscytach fanów

Tylko 15 osób z OGAE Rumunia oddało swoje głosy w OGAE Poll. 12 punktów dostała Hiszpania, 10 Albania, a 8 Cypr. Polska nie otrzymała punktów. Potwierdza się teza, że im mniejsza frekwencja w głosowaniu, tym mniej „popularne” kraje mają szansę na punkty. Swoje pierwsze noty zgarnęła Chorwacja – 4 punkty. Chociaż Cypr jest znacznie mniejszy od Rumunii, ma tam więcej fanów zrzeszonych w OGAE – zagłosowało 58 osób. 12 punktów dostały Włochy, 10 Grecja, a 8 Hiszpania. Polska zasłużyła na 5 punktów. Po głosowaniu 14 klubów (prawie 1,4 tys. osób) liderem są Włochy (129), dalej mamy Szwecję (119) i Hiszpanię (100). Polska awansowała na 6. miejsce pokonując Francję. Krystian zebrał już 48 punktów. W głosowaniach klubów INFE idzie nam słabiej. Spadliśmy na 10. miejsce z 37 punktami. Wygrywa Hiszpania (98), drugie są Włochy (97), a trzecia Szwecja (85). W najnowszym głosowaniu – Słowacji – nie otrzymaliśmy żadnego punktu. Rozpoczęła się też prezentacja cząstkowych wyników plebiscytu EuroJury, w którym utwory oceniane są przez gwiazdy Eurowizji i preselekcji z krajów Europy. Na razie podano (w kolejności losowej) kraje, które weszły do top10 głosowań komisji z Albanii (w jej skład weszły m.in. byłe reprezentantki kraju na JESC oraz uczestnicy selekcji) i Andory (Susanne Georgi z 2009 i Alejandro Martinez z 2007). Polska nie weszła do czołówki w tych głosowaniach.

Eurowizyjny tydzień w Poznaniu

🏳️‍🌈 Poznański Lokum Stonewall ogłosił eurowizyjny tydzień w ramach którego odbędzie się wspólne oglądanie konkursu, a organizatorzy dodatkowo przygotowali mnóstwo atrakcji. Poza śledzeniem transmisji (wtorek, czwartek i sobota) planowane jest także eurowizyjne karaoke, bingo czy eurowizyjna edycja „Śpiewających Fortepianów”. Poza tym w niedzielę po finale odbędzie się screening filmu o Eurowizji. „It’s the most wonderful time of the year, a pod wonderful rozumiemy gay” – czytamy na stronie Lokum Stonewall. Karnet na wszystkie wydarzenia w ramach eurowizyjnego tygodnia dostępny jest w cenie 79 zł, z kolei wejściówki na pojedyncze dni dostępne będą na bramce przed wydarzeniem w cenach 15/25 złotych. Szczegóły dostępne są TUTAJ. Praktycznie co roku o Grand Prix Eurowizji walczą artyści LGBT, a oficjalne źródła podają, że rok temu było ich aż dziewięciu, w tym Victoria de Angelis i Ethan Torchio z zespołu Maneskin. W tym roku w stawce II półfinale pojawią się otwarcie mówiący o swojej homoseksualnej orientacji Sheldon Riley z Australii oraz Michael Ben David z Izraela. Konkurs poprowadzi identyfikujący się jako gej piosenkarz Mika.

🇵🇱 Aktualne notowania Krystiana Ochmana w zakładach bukmacherskich

 • 3% szans na wygraną ESC 2022 (spadek o 1%), co daje 5. miejsce w rankingu
 • 16% szans na zajęcie miejsca w top3 – 5. miejsce w notowaniu
 • 22% szans na zajęcie miejsca w top4, co daje 5. miejsce w notowaniu 
 • 56% szans na zajęcie miejsca w top10 – 4. miejsce w rankingu
 • 89% szans na awans do finału (wzrost o 2%) – 1. miejsce w rankingu (awans o 1 miejsce)
 • 17% szans na wygraną w półfinale – 2. miejsce w rankingu

(porównanie do 17.04)

Finał „Nasz Faworyt 2022” – kto wygra w tym roku?

Trwa głosowanie w finale plebiscytu „Nasz Faworyt 2022”. Wczoraj w ramach wspólnego oglądania zaprezentowane zostały utwory, które walczą o ten tytuł i odbyło się głosowanie Mentimeter. Oddano ponad 7,7 tys. punktów, a lider zebrał ich 7,7%. Walka jest jednak zacięta, a kolejne głosy mogą wprowadzić sporo zmian. Aktualnie możecie głosować na Instagramie w InstaStories oraz poprzez Google Forms poniżej (lub TUTAJ). Głosowanie trwa do 19 kwietnia. Jednocześnie na piosenki głosuje też komisja fanów Eurowizji, a ich punkty stanowić będą 50% wyniku całościowego. Do tej pory plebiscyt „Nasz Faworyt” dwukrotnie wygrały piosenki, które później faktycznie sięgnęły po Grand Prix Eurowizji. Czy w tym roku tytuł „Naszego Faworyta” będzie dobrym omenem czy pocałunkiem śmierci? Przekonamy się w maju!

 • 🇬🇧 2011 Blue „I Can” (UK) – 11. miejsce w finale
 • 🇮🇸 2012 Greta & Jonsi „Never forget” (ICE) – 20. miejsce w finale
 • 🇩🇰 2013 Emmelie de Forest „Only Teardrops” (DEN) – 1. miejsce w finale
 • 🇬🇧 2014 Molly „Children of the Universe” (UK) – 17. miejsce w finale
 • 🇪🇪 2015 Elina & Stig „Goodbye to yesterday” (EST) – 7. miejsce w finale
 • 🇧🇬 2016 Poli Genova „If love was a crime” (BUL) – 4. miejsce w finale
 • 🇮🇹 2017 Francesco Gabbani „Occidentali’s Karma” (ITA) – 6. miejsce w finale
 • 🇧🇬 2018 Equinox „Bones” (BUL) – 14. miejsce w finale
 • 🇳🇱 2019 Duncan Laurence „Arcade” (NED) – 1. miejsce w finale
 • 🇨🇭 2020 Gjon’s Tears „Repondez-moi” (SUI)
 • 🇨🇭 2021 Gjon’s Tears „Tout l’univers” (SUI) – 3. miejsce w finale

Źródło: TVP, Wikipedia, Eventim, OGAE International, ESCtoday.com, Eurovoix, Stonewall Lokum, Instagram, fot.: @kalush.offical @photo_olha

%d blogerów lubi to: