Eurowizja: Imprezy zakończone! Kto wypadł najlepiej? • Kolejny punkty dla Ochmana • Polska wyżej w zakładach bukmacherskich • Dziś finał plebiscytu „Nasz Faworyt”

Krystian Ochman wystąpił w Madrycie

Ostatnia z imprez przedeurowizyjnych na żywo zakończyła się około drugiej w nocy – w Madrycie wystąpiło 27 wykonawców z ESC 2022 i trzech zdalnie. Pojawili się też goście specjalni, w tym ulubieńcy widzów Benidorm Fest czyli preselekcji hiszpańskich. Z ankiety na FB Dziennika Eurowizyjnego wynika, że znów najlepszy był Krystian Ochman, na którego występ trzeba było długo czekać – w związku ze statusem faworyta Polak pojawił się dopiero pod koniec koncertu. Jak zwykle wystąpił bardzo dobrze, zaprezentował świetny wokal, a fani śpiewali „River” razem z nim. W naszej ankiecie zdobył prawie 30% głosów! Drugie miejsce z wynikiem 11% miała Rosa Linn z Armenii, która zaskoczyła wszystkich akustycznym wykonaniem „Snap” bez podkładu z taśmy. Trzecie miejsce z wynikiem 8% otrzymała charyzmatyczna Monika Liu z Litwy, a w top5 pojawili się też Nadir z Azerbejdżanu (6,7%) oraz występująca zdalnie Andromache z Cypru (5,9%). Najmniejsze poparcie mieli reprezentanci Macedonii, Danii, Czech, Belgii czy Australii – Sheldon Riley miał wystąpić zdalnie, ale jedyne co zrobił to przekazanie organizatorom krótkiego występu z nagranego wcześniej koncertu. W paru przypadkach pojawiły się problemy techniczne, zwłaszcza z nagłośnieniem, ale atmosfera w „Rivierze” i tłum wspierających fanów z pewnością zrekompensował te niedociągnięcia. Wykonawcy chętnie zapraszali tłum do wspólnego śpiewania, a część z nich nagrywała się na tle fanów. Atmosfera jaką tworzą zagorzali fani Eurowizji z pewnością dodaje skrzydeł każdemu, nawet tym, którzy nie są uważani za faworytów konkursu.

Monika Liu najlepszą imprezowiczką!

W tym sezonie przygotowano aż pięć imprez na żywo – najmniejsza była debiutująca Barcelona, gdzie wystąpiło 10 wykonawców. Kolejne były już znacznie większe – Madryt zdołał zebrać najwięcej artystów (chociaż niektórzy śpiewali zdalnie) i przeprowadził też sprawną transmisję internetową. Imprezą z największym budżetem był zdecydowanie Israel Calling w Tel Awiwie, chociaż tam nie brakowało problemów zarówno dźwiękowych jak i ze streamem. Londyn i Amsterdam nie były pokazywane na żywo w Internecie, ale fani mieli dostęp do wielu materiałów nagranych przez obecnych podczas koncertów. Po każdej imprezie na Dzienniku Eurowizyjnym przeprowadzana była ankieta, w której można było wskazać najlepsze występy. Gdyby wyniki zmienić na punktację eurowizyjną, ranking imprez wygrywa Krystian Ochman, co nie jest niespodzianką – polscy fani przyznali mu 1. miejsce we wszystkich czterech imprezach, na których był. Drugie miejsce ma Litwa z 40 punktami – Monika Liu pojawiła się na pięciu koncertach, a w trzech z nich znalazła się w naszym top3 (Barcelona, Madryt i Tel Awiw). Na miejscu trzecim Chanel z Hiszpanii, chociaż wokalistka pojawiła się jedynie w Katalonii, Wielkiej Brytanii i Amsterdamie. W top5 są także Ronela z Albanii i Rosa Linn z Armenii (ta pierwsza była na czterech, a druga na trzech imprezach). Do top10 naszych głosowań ani razu nie weszli m.in. reprezentanci Niemiec, Finlandii czy Belgii.

Eurowizja: Kolejne rankingi i klasyfikacje

Na Islandii odbył się drugi odcinek programu „Alla Leid” w ramach którego specjalny panel ocenia piosenki z Eurowizji. Wczoraj komentowano drugą połowę pierwszego półfinału, a najwięcej punktów zgarnęła Norwegia – 42 (tyle co Holandia w pierwszym odcinku). Drugie miejsce miały Portugalia i Islandia (po 35), a ostatnia była Chorwacja (17). W top3 pełnego islandzkiego rankingu I półfinału są Holandia, Norwegia i Ukraina, a na ostatnich miejscach znalazły się Słowenia, Bułgaria i Łotwa. W głosowaniach OGAE przyszła pora na Hiszpanię. Aż 417 osób (jak na razie jest to rekord) zagłosowało w tym kraju, a wygrała Szwecja, która dostała 12 punktów. 10 trafiło do Włoch, a 8 do Wielkiej Brytanii. Polska miała 6 punktów. Aktualny ranking po 12 głosowaniach to nadal Italia na pozycji lidera (111), drugie miejsce ma Szwecja (106), a trzecie Hiszpania (80). Polska wciąż siódma (43 punkty) i zmniejsza się jej dystans do szóstej Francji. W najnowszym zestawieniu głosowań klubów INFE prowadzi Hiszpania (95), drugie miejsce mają Włochy (92), a trzecie Szwecja (85). Polska spadła na 9. miejsce – Krystian ma aktualnie 37 punktów. Najnowsze głosowania (Azerbejdżanu i Słowenii) nie dały nam żadnych nowych punktów.

🇵🇱 Aktualne notowania Krystiana Ochmana w zakładach bukmacherskich

  • 4% szans na wygraną ESC 2022, co daje 5. miejsce w rankingu
  • 16% szans na zajęcie miejsca w top3 – 5. miejsce w notowaniu
  • 22% szans na zajęcie miejsca w top4 (wzrost o 1%), co daje 5. miejsce w notowaniu (awans o 1 miejsce)
  • 56% szans na zajęcie miejsca w top10 (skok o 3%) – 4. miejsce w rankingu
  • 87% szans na awans do finału (wzrost o 1%) – 2. miejsce w rankingu (procentowy remis ze Szwecją)
  • 17% szans na wygraną w półfinale – 2. miejsce w rankingu

(porównanie do 13 kwietnia)

Dziś finał „Naszego Faworyta 2022”

W kolejnym głosowaniu w ramach DE Awards wybraliśmy najprzystojniejszego uczestnika preselekcji 2022. Stosunkiem głosów 61% do 39% wygrał Liamoo ze Szwecji, finalista Melodifestivalen, który pokonał laureata 2. miejsca albańskiego Festivali i Kenges – Albana Ramosaja. Liam Cacatian Thomassen urodził się w 1997 roku, ma 24 lata i korzenie szwedzkie, norweskie, fińskie oraz filipińskie. Wkrótce kolejne głosowania więc śledźcie grupę na Facebooku oraz Instagrama! Wieczorem ostatnie głosowanie w ramach plebiscytu „Nasz Faworyt 2022”. Pora na finał z udziałem 25 krajów – państw Big5 oraz 20 uczestników, których wybraliście z dwóch półfinałów. W ramach „wspólnego oglądania” obejrzymy nagrania 25 piosenek w kolejności utworzonej przez autora plebiscytu. Po prezentacji wszystkich utworów odbędzie się głosowanie internetowe – swoje głosy oddawać będzie można poprzez Mentimeter, a po oglądaniu także na Google Forms i Instagramie. Tym razem jednak głosy internautów stanowić będą jedynie 50% wyników – druga połowa to głosy komisji, czyli osób, które nagrały filmiki do pocztówek wykorzystanych podczas plebiscytu. Wyniki głosowania podane będą podczas transmisji na żywo na YouTube 21 kwietnia.

Kolejność startowa w finale (nazwy krajów w języku włoskim)

Źródło: PrePartyES, Facebook, Eurovoix, OGAE Poll, ESCtoday.com, Eurovision Odds, Instagram, fot.: PrePartyES

%d blogerów lubi to: